i 12 Kunst- en cultuurroute VIER REDENEN OM UIT TE GAAN Monique Smit met Feest van Sinterklaas MIDDELBURG Speciaal voor het grootste kinderfeest van Nederland heeft zangeres Monique Smit een spetterend Sinterklaas-op treden voorbereid. Van wege de nieuwe maatre gelen speelt ze de voor stelling zaterdag liefst drie keer op één dag. In het Grote Liedjesboek van Sinterklaas zit een speci ale brief van Muziekpiet. Hij vraagt Monique om de wens van Sinterklaas in vervulling te laten gaan en samen met de kinderen de grootste sinterklaasklassiekers te zingen. Ook andere liedjes komen aan bod, zoals 2 Kleine Kleuter tjes en Kleuterpop. Karin van Dam VEERE In de Grote Kerk in Veere is de instal latie Zwerk, Wol en Water van Karin van Dam te bekijken. Het werk is een labyrint waar je omheen en onderdoor kunt dwalen. Van Dam combineert de geschiede nis van de kerk en Veere met nieuwe, innovatieve technieken. Voorbeelden daarvan zijn breisels waarin wol en visdraad met elkaar verstrengeld raken. Ook de buizen voor afwatering en vor men te herkennen als boeien verwijzen naar de geschiedenis van Veere. Vrijdag t/m zondag van 11.00-17.00 uur in de Grote Kerk in Veere. Johnny Beerens CONCERT PIANISTE KLARA WÜRTZ IN SINT JACOBSKERK Ramon Jaffé MIDDELBURG Met het concert Bijzondere ontmoetingen neemt de Stichting Kamermu ziek Zeeland officieel afscheid van oud-artis tiek leider Ramón Jaffé. In een bijzonder pro gramma neemt cellist Jaffé bezoekers mee op een reis langs bijzondere ontmoetingen met speciale perso nen uit zijn le ven. Samen met pianiste Monica Gutman en har piste Serafina Jaffé speelt hij werken van vrienden en componisten die een speciale plek in zijn hart hebben, waaronder Erwin Schulhoff en Claude Debussy. Zondag vanaf 11.00 uur in de Zeeuwse Concertzaal in Middelburg. MIDDELBURG Elke eerste zondag van de maand, met uitzondering van januari, openen de deelnemers van de Kunst- en Cultuur route Middelburg hun deuren. Bezoekers kunnen tot 17.00 uur binnenlopen, rondkij ken en kennismaken met de makers van alle kunst werken. Deelnemers zijn te herkennen aan de vlag met het logo van de Kunst Cultuurroute. Het ate lier van Gerdi Zwaan aan de Schuitvlotstraat 24b verdient dit keer speciale aandacht. Eind dit jaar sluit Zwaan haar deuren, dus dit is de laatste kans om haar kunstwer ken te bekijken. Zondag vanaf 13.00 uur in Middelburg. Expositie Lokaal 54 We leven in een verwarrende tijd waarin angst en onzekerheid regeert. Een bezoek aan de Sint Jacobskerk in Vlissingen kan zondag voor een rustmoment zorgen. Daar staat een concert op het programma van Klara Würtz. Als de Hongaarse toppianiste speelt, staat de tijd even stil. Stichting Concerten Vlissingen organiseert om de twee weken op een zondagmiddag een klassiek concert in de Sint Jacobskerk. ,,Bij al onze concerten hanteren we al sinds de coronapandemie de anderhalve- meterregel", laat Jos Jobse, voorzit ter van Stichting Concerten Vlis- singen, weten. ,,Ook toen de maat regelen soepeler waren, hebben we dat volgehouden. Musici staan niet op het podium, maar op de vlakke vloer met daaromheen het publiek. Op die manier kunnen we toch nog tientallen bezoekers ontvangen." Komende zondag worden De Goldberg Variaties van Johan Se- bastiaan Bach voorgedragen door Klara Würtz. ,,Dit wordt be schouwd als het belangrijkste kla vierwerk van de 18de eeuw en hoogtepunt van Bach's oeuvre voor klavecimbel", vertelt Jobse. ,,Het wordt een middag met een internationale toppianiste en een compositie van grote schoonheid. Een meesterwerk, want De Gold berg Variaties getuigen van een on overtrefbare fantasie en variatie kunst." Wereldtop Würtz mag met recht toppianiste genoemd worden. Ze maakte meer dan 40 cd's, van Mozart tot Bartók en staat al jaren aan de wereldtop. Ze werd geboren in Boedapest en begon al vroeg met pianospelen. Haar vader Adam was een be faamd kunstschilder, maar ook liefhebber van klassieke muziek. Dat bracht de jonge Klara al vroeg in de ban van muziek. ,,Eigenlijk is de piano via mijn zus in mijn le ven gekomen", erkent Würtz. ,,Zij wilde niets liever dan een piano in huis en uiteindelijk gingen onze ouders overstag. In de jaren ze ventig was het te gek om jazz te spelen, dat wilde mijn zus ook. Ondertussen werd ook ik steeds meer gefascineerd door het instru ment. Ik herinner me nog goed mijn eerste kennismaking met pi anomuziek toen ik nog een peuter was. Dat was toen ik Tsjaikovski Pi anoconcert nr.1 van Sviatoslav Richter hoorde. Als klein kind toonde ik voortdurend de platen hoes aan mijn ouders om te laten blijken dat ze deze muziek zo vaak mogelijk moesten afspelen." Ontdekkingsreis Van haar 6e tot 14e levensjaar was ze lid van een beroemd kinderkoor van de Hongaarse radio. Het koor trad op in verschillende landen en werelddelen (van Japan tot Grie kenland) en Würtz speelde vaak solostukken tijdens de voorstellin gen. ,,Dagelijks repeteerden we ruim drie uur met het koor. Die periode vroeg om discipline, maar tegelijk waren de tournees naar andere landen een prachtige ont- dekkingsreis." Onderscheidingen Na haar leerzame periode bij het koor ging ze naar de Franz Liszt-Academie in Boedapest, waar ze studeerde bij legendari sche leraren als Zoltan Kocsis en György Kurtag. Daar werd haar ta lent opgemerkt en vanaf toen kreeg ze tal van onderscheidingen voor haar ongeëvenaarde pia nospel. Op 20-jarige leeftijd won ze de eerste prijs van het Ettore Pozzoli Pianoconcours in Milaan en was ze finaliste bij het GPA In ternationaal Piano Concours in Dublin. Na gezamenlijke concer ten in onder meer New York en Boston maakte Würtz in april 2003 een succesvol solodebuut in de Grote Zaal van het Amster damse Concertgebouw. De pianiste is getrouwd met een Nederlander en woont sinds 1996 in Amsterdam, maar nog steeds is ze een graag geziene gast over de hele wereld. Jos Jobse is in zijn nopjes met haar komst naar Vlis singen. ,,Het blijft bijzonder dat we dit soort concerten kunnen or ganiseren. Bij een concert van Klara Würtz kan iedereen even al les om zich heen vergeten. Je hoort alleen nog pianospel en ziet alleen nog een pianiste achter een piano, de rest valt helemaal stil." Zondag 5 december, Sint Ja cobskerk in Vlissingen, 13.30 uur: Goldberg Variaties van Bach door Klara Würtz DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 GO Zaterdag 11.00, 13.30 en 15.30 uur in Schouwburg Middelburg. AXEL Museum Het Warenhuis in Axel vormt het decor voor de tentoonstelling Getekend door de Zee van Johnny Beerens. Het be staat uit schil derwerken van de kunstenaar uit Breskens uit de periode 2010-2021 en is te bekijken op vrijdag van 12.30-17.00 uur, zaterdag 11.00 17.00 uur en zondag 13.30 17.00 uur. TERNEUZEN In lokaal 54 in Terneuzen is dit weekend voor het laatst de na jaarstentoonstel ling te bekijken. Een groepsex- positie met on der meer bron zen beelden van Chris Gadiot, fo to's van Franklin Gelderland en glasobjecten van Ben Vollenberg. De werken zijn te bezichtigen op vrijdag t/m zondag van 13.00-17.00 uur. Pianiste Klara Würtz. FOTO ORGANISATIE STICHTING CONCERTEN VLISSINGEN Compositie van grote schoonheid Hans Puik Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 40