ËMÉf IfiiS J J h 4 fife JÉ 11 iWm OPINIE KATHLEEN FERRIER l'u! JU De watersnood in Limburg heeft veel ellende voor burgers en bedrijven veroorzaakt. Maar liet ook zien dat ons cultureel erfgoed kwetsbaar is. Veel musea zijn niet toegerust op calamiteiten, stelt Kathleen Ferrier. Nederland zal door kli maatverandering steeds vaker te maken krijgen met de gevol gen van extreem weer. Het risico dat toenemend natuurgeweld ook cultureel erf goed treft, neemt toe. De bescher ming daarvan laat te wensen over. De schade van de watersnood in Limburg afgelopen zomer loopt in de honderden miljoenen. De or kaan Irma, die in 2017 Sint Maar ten volledig ontwrichtte, kostte nog veel meer. Beide voorbeelden zijn tekenen aan de wand. En het zal ons dus vaker overkomen. Het rapport van het klimaatpanel van de Ver enigde Naties laat daar geen twij fel over bestaan. Naast de ellende voor de getroffen burgers viel op dat ook musea en monumenten ernstige schade hadden opgelo pen. Ze zijn kwetsbaar omdat ze vaak niet of onvoldoende zijn toe gerust als zich een ramp voordoet. Hulp C We moeten nu werken aan een beter beschermings systeem voor erfgoed bij crises Daarnaast is hulp van buitenaf, zoals van de brandweer, niet van zelfsprekend. Zo moest een muse umdirecteur in Limburg, wadend door het stijgende water, in haar eentje, kunstvoorwerpen naar de zolder slepen. De veiligheid van cultureel erfgoed is op regionaal niveau in Nederland aangemerkt als 'vitaal belang', maar is in slechts weinig veiligheidsregio's onderdeel van het beleid. Ook binnen gemeenten en het Rijk is er geen eenduidig beleid over hoe om te gaan met erfgoed wanneer zich een ramp voordoet. Welk monument of welke col lectie krijgt prioriteit voor nood hulp of evacuatie? Waar moet de brandweer als eerste naar toe? Is bij alle betrokkenen überhaupt bekend wat zich lokaal aan be langrijk erfgoed bevindt? De zorg voor de bescherming van erfgoed ligt nu bij de erfgoedbeheerder zelf, maar dat is een al te grote ver antwoordelijkheid om te vragen van een individu of instelling. Vooral als er geen goed sup- C Naast de ellende voor de getroffen burgers viel op dat ook musea en monumenten ernstige schade hadden opgelopen portsysteem is om op terug te val len. Om goede ondersteuning te kunnen organiseren is duidelijke informatie nodig over het erfgoed in een regio en de specifieke risi co's die deze objecten lopen. Daar naast is een centraal aanspreek punt vereist dat zich hard maakt voor het belang van erfgoed tij dens crisissituaties. Winkel Daar ontbreekt het momenteel aan. Er is werk aan de winkel. Ne derland is als de aannemer die pas in laatste instantie zijn eigen huis opknapt. We wijzen andere lan- den regelmatig op het belang van het nemen van preventieve maat regelen, zoals het hebben van een goed informatiesysteem van mo numenten, archieven en collec ties. Dat juist nu minister Van En gelshoven (Cultuur) besluit het erfgoedregister van het blauw witte schildje niet voort te zetten, zonder alternatief te bieden, wringt. Het natuurgeweld zal de ko mende jaren toenemen. We moe ten nu werken aan een beter be schermingssysteem voor erfgoed bij crises. We kunnen niet wach ten tot de volgende ramp zich vol trekt. GO DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 De op deze pagina geplaatste opiniestukken vindt u ook op onze website onder het kopje Opinie Bescherming van ons erfgoed is niet op orde m ijc - -f -pp KI 1 UWW IS **=1 Jwfcil Ungate Valkenburg De Geul in het centrum van Valkenburg, maanden na de wa tersnood. De overstromingen in Limburg van afgelopen zomer richtten veel schade aan. foto ANP - Kathleen Ferrier is voorzitter Nederlandse Unesco Commissie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39