2 10 volkje Opinie in de krant Brief van de dag Breezand Mario Molegraaf(krant, 29 november) schrijft de uitvinding van de vrije en clave Breezand toe aan Theo Raats. Fout! Het was een uitvinding en pro ject van Gert en Jan Kuipers. Kijk maar op krantenbankzeeland.nl en elders. Wel was Theo in de latere fase een ge waardeerd en eigenzinnig medewer ker. Theo Raats geeft in zijn besproken boek een juiste bronvermelding. Die heeft de recensent niet gezien of gene geerd. Hopelijk duiden de altijd licht geraakte en tegelijk zwaarmoedige in woners van de enclave Breezand het de heer Molegraaf niet euvel. Quote van de week Er zijn ook mensen die geen cadeautje willen We zijn een walgelijk Het kabinet is in een land bouw- tunnel ver dwaald Het histori sche silhouet van Sluis wordt verziekt LEZERS SCHRIJVEN Het bewust slopen van de sociale cohesie en het sociaal contact door rechts Nederland met hulp van wat populisten heeft bevolkings groepen gemarginaliseerd, uitge sloten en uitgebuit. Zie de 'wo ningmarkt', flexwerk en voedsel- banken. De frustratie was er voor corona al. Geweld, zoals deze groepen al decennia wordt aange daan, is fnuikend. Dit incompe tente, krachteloze en visieloze ka binet verschuilt zich al twee jaar achter corona. Repressie is het armzalige antwoord. Sommigen trappen opportuun wat linkse open deuren in waar sociologen decennia om smeken. Naar in hun ook luxe bubbel Netflixende 'des kundigen' wordt in tegenstelling tot een bedelend mkb en wat kroegbaasjes niet geluisterd. 's Lands gijzeling door wappies, re- calcitranten, middenstanders en religieuzen gaat dus door. We zijn een walgelijk volkje. Richard Snoep, Vlissingen Vlissingen was de grootste slaven- stad van ons land, meldt de krant van 20/11. In het artikel wordt door diverse mensen gepleit om een kennisinstituut op te richten in Zeeland. Opmerkelijk is dat in het artikel alleen aandacht wordt ge schonken aan de trans-Atlantische slavenhandel en niet aan de Azia tische slavenhandel. Zeker omdat is vastgesteld in het rapport dat Henk den Heijer en Gerhard de Kok in juni 2021 in opdracht van de gemeente Vlissingen hebben gemaakt, dat 'in het slavernijverle den van Vlissingen de rol van Vlis- singen in de Aziatische slavernij niet is onderzocht'. Een diepgra vend onderzoek naar het slavernij verleden van Vlissingen vereist, naast deze literatuurverkenning, nieuw archiefonderzoek. Een ken nisinstituut in Zeeland is meer dan noodzakelijk voor onderzoek naar de Aziatische en de trans-At lantische slavernijgeschiedenis. Zeker omdat in de Aziatische sla venhandel veel meer slaaf ge- maakten werden verhandeld. Harry Overdam, Vlissingen Tot voor kort kende ik ze niet. Het schorriemorrie, gekleed in grote mensenpakken, Van Meijeren en Van Houwelingen (krant 19/11). Twee leden van de Kamer fractie voor Forum voor Democra tie (FvD). Uitlatingen van deze twee kunnen niet door de beugel. De voorzitter van de Tweede Ka mer gaat in overleg met de fracties. Ik denk al te weten wat hier, ge zien de reacties van zowel Baudet als Wilders, uit voortkomt. Hele maal niets. Nee, de politiek (Den Haag) moet zorgen dat mensen niet in de klauwen vallen van een laakbare partij als FvD. Maar hoe doe je dat in een land met een af schuwelijke toeslagenaffaire, Gro ningen, de woningmarkt, de zorg en een pandemie die voor tweespalt en agressie zorgt. Hopen op een nieuw kabinet. Maar ja, dan wel weer als premier ene Rutte. Het gezicht van de laatste 12 jaar en daardoor verantwoordelijk voor hetgeen er nu allemaal mis is. Peter Stroo, Middelburg In maart 2017 besloot de Tweede Kamer dat de kabelbelasting, zo als geheven door gemeenten en waterschappen, niet meer mag. De overgangstermijn geldt tot 1 ja nuari 2022. Zo snel als Enduris de kosten van de kabelbelasting (krant, 18/11) in het tarief ver werkte, zo moeilijk lijkt het om deze er weer uit te halen. De vol gende (drog)redenen worden aan gevoerd: tarieven 2022 moeten Dat houdt in dat de Zeeuwen meebetalen aan de kabelbelasting van Zuid-Holland en Utrecht - Ad van de Kreeke, Middelburg zijn gebaseerd op kosten 2020. An dere reden, het samengaan met Stedin per 1 januari 2022. Dat houdt in dat de Zeeuwen meebe talen aan de kabelbelasting van Zuid-Holland en Utrecht. Hoewel het waarschijnlijk om een luttel bedrag gaat, is de minach ting van de klant het meest kwet send. Enduris wist in 2020 al drie jaar dat ze het tarief moest corrige ren. Los dat vuiltje op voor het sa mengaan! Nu het tarief 2022 ver plicht is gebaseerd op kosten 2020, mogen we toch aannemen dat de verhoogde gasprijs voorlopig nog niet in het tarief zit? Ad van de Kreeke, Middelburg Fijn voor Mutasem Mansor om vanuit Jemen via Belarus (krant, 17/11) een veilig onderkomen ge vonden te hebben, voorlopig in Duitsland. Nu zijn gezin nog dat - let op - in Maleisië zit. Dat wordt een prijzige hereniging. Of nemen wij dat voor onze rekening? A. Visser, Goes Veestapel Het transitieplan voor de land bouw, waarbij tot 2030 20 tot 30 miljard euro apart wordt gezet (krant, 15 november) voor de aan pak van de stikstofcrisis is het be wijs dat het kabinet in een land- bouwtunnel is verdwaald. De onzekerheid over de cijfers die de overheid voor het stikstofbeleid hanteert zijn schokkend. Feit is dat door het RIVM en TNO in natuur gebieden alleen in de lucht wordt gemeten en niet in of op de bo dem. Het ministerie beschikt zelfs in het geheel niet over bodemdata van natuurgebieden in de afgelo pen dertig jaar. Intussen is bekend dat stikstof een beperkte afstand aflegt vanuit een landbouwbedrijf. De oorzaak van de achteruitgang van de biodiver siteit is voor 26 procent afkomstig uit de landbouw en 74 procent ex terne invloeden. Het opkopen van landbouwbedrijven is pure geld verspilling. De maatschappelijke baten van een innovatieve aanpak zijn blijvend veel hoger. Lauran de Winter, Ovezande Smytegelt was de naam van een bruggetje in Middelburg, ge noemd naar een predikant uit die stad. Hierdoor konden de kindjes naar school aan de andere kant van de gracht zonder viermaal per dag 500 meter te moeten rondlopen. Wellicht ook een toepasselijke naam voor het aan te leggen brug getje over de kaai in Sluis (krant, 12/11). Met instemming van de coa litiepartijen uit de raad wordt minstens 150.000 euro in de Damse Vaart gesmeten. Dit besluit is genomen tegen het advies van Erfgoedvereniging Heemschut, Heemkundige Kring West- Zeeuws-Vlaanderen, Stadsraad Sluis en een groep verontruste be woners. De brug moet het eenvou diger maken winkels en horeca aan de westkant van die oude ha ven beter bereikbaar te maken, zonder zo maar 150 meter te moe ten 'omlopen'. Als gevolg hiervan zal het historische silhouet van Sluis met het enige belfort van Ne derland op de achtergrond willens en wetens zijn verziekt. Wim Deijnen, Sluis DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 GO Deze krant wil een podium zijn voor opinies in en over Zeeland. Personen en organisaties die in een betoog van maximaal 600 woorden willen reflec teren op het nieuws of actuele ontwik kelingen in de provincie kunnen een mail sturen naar opinie@pzc.nl. Plaat sing is niet gegarandeerd. Daarom is het goed de contoure van een opinie stuk van tevoren door te spreken met de redactie via Ernst Jan Rozendaal, e.rozendaal@pzc.nl. Theo Raats, portretschrijver. foto JOHAN VAN DER HEIJDEN - J. J. B. Kuipers, Kattendijke - Hoofdpiet in het Sinterklaas journaal - Richard Snoep, Vlissingen Stuur uw lezersbrief (max. 150 woorden) naar: lezersredacteur@pzc.nl of per post aan Lezersredacteur PZC Edisonweg 37e 4382 NV Vlissingen 08801-30210 Vermelding van naam en adres is verplicht, zonder plaatsen we de brief niet. - Lauran de Winter, Ovezande - Wim Deijnen, Sluis Coronavirus (77) Slavernijgeschiedenis Forum Kabelbelasting Belarusroute Brug H. A. yo At y\o 6 -VS" j, Scheepsjournaal waarin de handel in slaven keurig werd bijgehou den.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 38