EENS EEN ZEEUW H 9 Een Zeeuw is Edo Kronenburg misschien niet meer, maar hij is wel trots op zijn Zeeuwse afkomst. Kronenburg woont al 35 jaar buiten de provincie, in en om Utrecht. ,,Die plek is me dierbaar, maar Zeeland is zeker de nummer twee." ,,Een Zeeuw misschien niet meer, maar ik wel ben trots op mijn Zeeuwse afkomst. Terwijl het na tuurlijk eigenlijk idioot is, trots te zijn op iets waar je zelf geen enkele invloed hebt gehad." ,,Als mensen vragen waar ik vandaan kom, zeg ik altijd 'Zeeland' en niet Middelburg, hoewel dat de stad is, waar ik woonde. Voor mij is Zeeland rust, gemoedelijkheid, schoonheid, degelijkheid en de afwezigheid van pretenties." Hoe was je lagere schooltijd? ,,Mijn ouders kwamen naar Zeeland vanwege het werk van mijn vader, hij werd dominee in Middelburg. Kort daarna werd ik geboren. Toen ik vier was, zijn we verhuisd naar Veenen- daal, ook weer vanwege het werk van mijn vader. Daar zijn mijn ouders ge scheiden en mijn moeder is toen, sa men met mij en mijn zus, terugge gaan naar Middelburg." ,,Op de lagere school had ik het enorm naar mijn zin. Op mijn eerste schooldag in Middelburg, in de tweede klas van de Griffioenschool, zat ik naast Richard. We zijn nog steeds bevriend." ,,Ik zat op de Christelijke Scholenge meenschap Walcheren (CSW). Het was een fantastisch mooie tijd. Met drie vrienden vormden we een hecht clubje, we gingen samen op fietsva kanties naar België en Frankrijk. In mijn herinnering deden we dat al toen we veertien waren. Onze ouders hadden blijkbaar veel vertrouwen in ons." ,,Ik herinner me dat we 's nachts over Walcheren fietsten, op weg naar huis van discotheken als de Hooizolder, Cheesy of de Beachclub met in de verte de lichten van de vuurtorens. Na de middelbare school scheidden onze wegen zich. Ik ging naar Utrecht om rechten te studeren." ,,Een grote schaduw over de geluk kige Zeeuwse vriendenclub vormde de dood van een van deze vrienden. Hij was inmiddels marineofficier en is omgekomen bij een vliegtuigonge luk in het Caribisch gebied. Zijn be grafenis in Koudekerke, met militaire eer, heeft een onuitwisbare indruk op mij gemaakt." ,,Het studentenleven heb ik aardig uitgemolken en ik werd er lid van het corps. Samen met een paar andere studenten met Zeeuwse wortels, hebben we 'het streekgezelschap Zeeland' heropgericht. Het was een van de oudste gezelschappen binnen het corps. Maar het was ter ziele ge gaan doordat er weinig Zeeuwen in Utrecht studeerden." ,,We zijn met Streekgezelschap Zeel and nog een keer met alle egards ont vangen door de burgemeester van Middelburg, nadat we hem een brief hadden geschreven. De eerste zin herinner ik me nog: 'Ons bin Zeeu wen en ons hèt de thuusziekte hekre- hen'." ,,Geen idee of dat Zeeuws is, maar de burgemeester vond het reden genoeg om ons te ontvangen. We waren jonge jongens die heel gewichtig en pompeus deden in hun pakken. Jon gens die het zowel bijzonder als van zelfsprekend vonden dat de burge meester tijd voor ze vrijmaakte." ,,De combinatie van een geringe inte resse in rechten en de verlokkingen van minder serieuze zaken zorgde ervoor dat ik mijn studie rechten niet afgemaakt heb. Na mijn dienstplicht ben ik toen geschiedenis gaan stude ren en dat ging wel goed." ,,In Utrecht heb ik mijn vrouw ont moet. Ik was toen tweedejaars, zij zat toen nog op school. We kennen el kaar dus al 34 jaar. Na mijn studen tentijd zijn we gaan samenwonen in De Bilt en daar zijn we blijven han gen, We wonen nu in Bilthoven. Onze twee kinderen studeren allebei in Utrecht en onlangs is ook mijn dochter op kamers gaan wonen zodat mijn vrouw en ik nu nog met z'n tweetjes wonen, samen met onze teckel." „Schrijven heb ik altijd met veel ple zier gedaan. Opstellen maken op de middelbare school, almanakken in mijn studententijd. Later startte ik samen met een vriend tekstschrij versbureau 'TiTaTekstenaar'. Ik heb nog een jaar als tekstschrijver ge werkt bij 'Het Laatste Woord'. Taal fascineert me en grootheden als Drs. P en Kees Torn bewonder ik zeer." ,,Ik ben via allerlei baantjes terecht gekomen op de marketingafdelingen van TNT, GlaxoSmithKline en Ko ninklijke Jongeneel. Binnenkort start ik bij Stork waar ik me ga buigen over interne communicatie." ,,Mijn zus woont nog steeds in Mid delburg, mijn moeder is helaas over leden. Met een aantal klasgenoten van de middelbare school heb ik nog steeds contact. Mijn vrouw noemt dat 'de Zeeuwse vrienden'." ,,In 2016 was het dertig jaar geleden dat we eindexamen gedaan hebben. We hebben toen samen gepicknickt in de aula van onze middelbare school waarbij zelfs de conciërge uit In Zeeland kom ik af en toe nog, het is een geweldige plek om vakantie te vieren onze schooltijd nog aanschoof. Twee van die klasgenoten zijn getrouwd en wonen nog in Koudekerke. Hun kin deren zijn ook naar de CSW gegaan. De andere vrienden wonen inmid dels ook niet meer in Zeeland." ,,In Zeeland kom ik af en toe nog, het is een geweldige plek om vakantie te vieren. En ook om te leven. Als je het vergelijkt met het soms wat jachtige leven in de Randstad, is de kwaliteit van leven daar hoog. Toch zie ik me zelf niet snel verhuizen naar Zeeland. Ik zou het leven dat ik in Bilthoven opgebouwd heb te veel missen." ,,Zeeland zal ik altijd associëren met een prachtige jeugd, waardevolle vriendschappen, mooie landschap pen en schilderachtige steden. Na 35 jaar wonen in en bij Utrecht is deze stad inmiddels voor mij 'Geen dier der plek voor mij op aard'. Maar Zeel and is zeker de trotse nummer twee." GO DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 'Zeeland associeer ik altijd met een prachtige jeugd' Arie Westeneng Je woont al 35 jaar niet meer in Zee land, ben je nog Zeeuw? Lagere school vond je leuk, hoe was het op de middelbare school? Hoe was je studententijd in Utrecht? Edo Kronenburg waait uit in Zeeland. FOTO FAMILIE KRONENBURG Hoe ging het met de liefde? Op je cv prijken communicatiebu reaus als 'TiTaTekstenaar' en 'Het laatste woord'. Hoe is de interesse voor taal ontstaan? Heb je nog familie of vrienden in Zeeland, ben je nog geregeld in Zee land? - Edo Kronenburg Zie je jezelf ooit teruggaan naar Zeeland?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 37