'Haal de angel uit het conflict over een nieuwe skatebaan' c Veerse politiek heeft geen duidelijk boodschap over toeristische groei 6 Toeristen bezoeken het strand van Domburg. foto lex de meester Er komt vooralsnog geen beperkingen voor de bouw van Domburgse zomerwoningen. Elke inwoner van Veere mag in zijn tuin een huisje neerzetten om te verhuren aan toeristen. Dinsdagavond bleek dat er onder de Veerse politici geen voorstanders zijn te vinden om op korte termijn de regels voor de bouw van zomer woningen aan te scherpen. Op de expliciete vraag van Marcel Steketee (HvV) liet wethouder Adri Roelse (DTV, economie) weten dat er op dit moment ook geen plannen zijn om maatregelen te nemen om de bouw van Domburgse zomerwo ningen te beperken. ,,Als het mag van het bestemmingsplan, dan mag er gebouwd worden." De wethou der hield de commissieleden voor dat het dagelijks bestuur van de ge meente van de politiek wil horen op welke manier het aan de slag moet om ervoor te zorgen dat de groei van het verblijfstoerisme wordt afgeremd. In theorie kunnen er namelijk nog heel veel toeristi sche bedden bijkomen. Zo kunnen nog tal van minicampings uitbrei den en is elke woning in het buiten gebied om te vormen tot een tweede woning. Erg druk Uit een onderzoek van twee jaar te rug blijkt dat veel inwoners vinden dat er het soms wel heel erg druk is in Veere. Het huidige college wil dan ook grenzen stellen aan de groei en vraagt aan de politiek om richtlijnen zodat het daarmee aan de slag kan gaan. Het heeft zelf een lijst opgesteld waarmee het aan de slag wil gaan. Zo wil het als eerste een plan opstellen waar hotels en pensions aan moeten voldoen. Het wil wel de hoteliers de ruimte ge ven om in te springen op de wens van de gasten naar meer kwaliteit. Het wil ook kijken wat er gedaan moet worden om campings aan trekkelijk te houden. Arie van Vliet (PvdA/GL) stelde wel dat er gestuurd moet worden op balans en inspelen op kansen. Maar hij liet ook weten dat zijn par tij niet wil dat Veere op slot gaat. Te vens stelde hij dat de toeristische piek voor overlast zorgt. ,,In het hoogseizoen, dat steeds langer duurt, verblijven er vier a vijf keer zoveel mensen in de gemeente als dat er inwoners wonen." Marco Wisse (SGP/CU) hield zijn collega's voor dat de toerist niet ge zien mag worden als iets slechts. Hij wees naar het grote aanbod van voorzieningen in de verschillende kernen zoals supermarkten en res taurants. ,,Veel van die voorzienin gen hebben we te danken aan het toerisme." En ook op het gebied van Veel voorzieningen hebben we te danken aan het toerisme werkgelegenheid, het toerisme zorgt voor veel banen. ,,Een kwart van onze inwoners is werkzaam in de toeristische sector. En veel ande ren zoals de groenvoorziening en de bouw profiteren er ook van." Afremmen Paul Barendregt (VVD) wees er ook op dat de grote toeristische drukte toch ook wordt veroorzaakt door toeristen die vanuit de andere ge meenten naar Veere komen. Hij vindt dan ook dat het de onderne mers niet onmogelijk mag worden gemaakt om uit te breiden. En dat geluid was ook bij de meeste andere fracties te horen zodat wethouder Roelse geen duidelijk antwoord kreeg op zijn vraag welke sectoren aangepakt moeten worden om de toeristische groei af te remmen. Voorzitter Simon de Visser van de Stadsraad Domburg pleitte als inspreker wel voor strenge maatre gelen. Zo riep hij op tot het invoe ren van de permanente woonplicht voor woningen in de kernen. Vol gens hem is dat de manier om het opkopen van woningen door spe culanten tegen te gaan. Die onder nemers kopen woningen en bieden ze vervolgens te huur aan aan toe risten. De Visser vertelde dat hij van veel inwoners opmerkingen krijgt over woningen waar officieel gewoond moet worden maar die verhuurd worden aan toeristen. ,,Of zelfs gebruik worden als depen dance van een hotel." Niet één maar twee problemen luidden het einde in van sportpark WIM in de Veerse Poort. Allereerst de overlast van de skaters. Niet per se van de jongeren zelfofvan hang jeugd, maar wel van de klappen die hun skates en boards en steps maakten en in de huizen aan de overkant van de straat te hard bin nenkwamen. Daaruit kwam het tweede probleem voort: jarenlange juridische gevechten tussen de om- wonenden en de gemeente. Bij de verplaatsing van de skatebaan naar de rand van de wijk, tegen de N57 aan, kijkt de gemeente goed naar de afstand van de baan tot de dichtst bijzijnde huizen. Die is groot ge noeg om te voorkomen dat het ska ten zelf weer overlast veroorzaakt, stelt wethouder Chris Dekker. Niet dezelfde fout Toch zijn omwonenden bang voor overlast. Vooral van verkeer, parke ren, hangjeugd, mogelijk zelfs drugs dealen. Dat zijn 'randver schijnselen' in de ogen van het ge meentebestuur, maar voor de bu ren tellen ze zwaar. Zo zwaar dat ze de gemeente waarschuwen niet de- zelfde fout te maken als bij de vo rige skatebaan. De buren die het dichtst bij de toekomstige skatebaan wonen, ko men niet alleen met een waarschu wing, maar ook met een oplossing. Zij willen een stuk groen kopen tussen hun huizen en de skatebaan en daar op eigen kosten een ge luidswal aanleggen. Dat is om twee redenen een interessant aanbod voor de gemeente. Allereerst kan het helpen om het risico van ge luidsoverlast danig te verminderen. De gemeente zegt zelf toe daar maatregelen voor te nemen, maar de extra inspanning van de buren kan alleen maar positief uitpakken. Crucialer is het tweede voordeel. Niemand zit te wachten op een herhaling van een jarenlange juridische strijd Door het verzoek van de buurt me teen te honoreren, haalt de ge meente een scherpe angel uit de discussie over de gekozen locatie. Immers, zo laat het college zien niet tegenover omwonenden te staan maar samen met hen op te trekken. Dat is de belangrijkste les die ge- trokken moet worden uit de pro blemen rondom de vorige locatie. Niemand zit te wachten op een her haling van een jarenlange juridi sche strijd. Wethouder Dekker sluit niet uit dat gemeente en omwonenden la ter alsnog tot overeenstemming ko men over hun plan voor het kopen van grond en het aanleggen van een geluidswal. Dekker is terecht geprezen voor de manier waarop hij het vorige conflict met de omwonenden wist op te lossen. Nu laat hij een belang rijke kans liggen om een nieuw conflict in de kiem te smoren. DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 WA Zomerwoning ongemoeid Emile Calon Domburg - Marco Wisse, raadslid SGP/CU ANALYSE Behalve overlast ligt een lange juridische strijd op de loer met omwonenden van een nieuw skatepark in Middelburg. De ge meente laat een kans liggen om dit nu al in de kiem te smoren. - Maurits Sep

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 34