Avondlockdown of niet, FvD in Zeeland komt toch bij elkaar i Eindelijk: Vlissingen krijgt nu ook zijn 'eigen' marineschip c Leen de Kok maakt nieuwe kerken als oud 4 Die grote eikenwand in de kerk van 's-Heer Arendskerke? Nep. De deuren van Slot Haamstede? Ook nep. Maar wel allemaal écht geschilderd door Leen de Kok uit Kortgene. De Statenfractie wil vanafi9.00 uur met belangstellenden de 'dispro portionele maatregelen' rond het coronavirus bespreken, om te kij ken wat zij daartegen kunnen doen. 'Want alleen samen krijgen wij de overheid onder controle', zo staat in de aankondiging. Wie zich aan meldt, krijgt kort van tevoren de lo catie per e-mail door. Toegestaan De huidige coronamaatregelen staan na 17.00 uur vrijwel geen acti viteiten toe. Forum van Democratie Wij vinden de regels op zich flauwekul, maar we leven ze wel na in Zeeland lijkt met de bijeenkomst de regels welbewust te negeren. Statenlid Martin Bos ontkent dat. ,,Ons standpunt over de corona maatregelen is bekend. Maar uiter aard houden we ons aan de gel dende wet- en regelgeving. Dit soort bijeenkomsten zijn gewoon toegestaan." Recht om te vergaderen De Veiligheidsregio Zeeland kan dat niet bevestigen en zegt dat dat ook afhangt van de locatie. Maar Bos verwijst naar de 'Tijdelijke re geling maatregelen Covid-19', waarin precies is omschreven wat wel en niet mag. „Gelukkig is daarin het recht om te betogen en te verga deren, zoals dat in de Grondwet staat, niet ingeperkt." Demonstraties en vergaderingen mogen, net als religieuze bijeen komsten, nog steeds worden ge houden. ,,De lokaliteit waar we sa menkomen is ook niet opgenomen in de lijst van locaties die na 17.00 uur gesloten moeten zijn. Het is in elk geval geen horecagelegenheid." Vaste zitplaats De partij houdt zich ook aan de an dere regels, verzekert Bos. Dat bete kent dat iedereen een vaste zit plaats heeft en dat het aantal deel nemers is beperkt, zodat voldoende afstand kan worden gehouden. ,,Wij vinden de regels op zich flau wekul, maar we leven ze wel na. Vervolgens gaan we het over de zin en onzin daarvan hebben." De locatie wordt nadrukkelijk ge heim gehouden. ,,We willen op een normale manier bij elkaar komen en zijn er niet op uit om er een pro testmanifestatie van te maken", zegt Bos. Tribunalen Gastspreker is Tweede Kamerlid Pepijn van Houwelingen. Hij ver oorzaakte twee weken geleden op- hefdoor in de Kamer collega Sjoerd Sjoerdsma (D66) te bedreigen. ,,Uw tijd komt nog wel, want er komen tribunalen", beet Van Houwelin- gen hem toe. Bos zorgde deze week op Twitter voor volop verontwaar diging met zijn uitlating dat 'ook de verantwoordelijken binnen de po litie voor het uitvoeren van dit be leid zich ooit zullen moeten verant woorden voor een tribunaal'. Dat onderwerp staat morgen niet op het programma, zegt Bos. ,,We hebben het niet voorzien. Maar we zijn vrije geesten, dus niets is ver boden om te bespreken." Hoe hij zijn beroep moet omschrijven, dat weet Leen de Kok na ruim dertig jaar nog steeds niet. Deco ratieschilder zegt hij dan meestal maar, al dekt dat de lading niet he lemaal. De Kok kan hout en mar mer imiteren, zó goed, dat er bijna een mesje aan te pas moet komen om te geloven dat het niet echt is. En eigenlijk was hij huisschil der. In de jaren 60, toen schilders nog werden geacht elke dag in een brandschone overall te verschij nen. Het was ook de tijd dat hout steeds duurder werd en mensen besloten dan maar net te doen alsóf ze een teakhouten deur had den. Op het vurenhout werden nerven geschilderd, zodat alle bu ren dachten dat er mensen met geld woonden. De trend ging over, maar de techniek bleef De Kok fascineren. ,,Ik ging erover lezen en ontdekte dat het niet nieuw was. De Egyp- tenaren deden het al. Ze beschil derden hun doodskisten met bladgoud. En in Pompeii zijn mar merimitaties gevonden. Ik was een keer met mijn vrouw in Rome en zag al die prachtige beeld houwwerken, ik keek eens goed en verrek, daar deden ze het ook!" Mister Goldfinger Toen wist De Kok het zeker: dit was wat hij ook wilde leren. Hij moest ervoor naar België, waar ie mand woonde die de techniek nog helemaal beheerste. ,,Mister Gold- finger werd hij genoemd, Paul Paulus in Oostrozebeke. Ik ging met nog vier anderen, elke zater dag, bijna vijfjaar lang. Met de boot naar Bresjes en dan nog twee uur rijden naar Oostrozebeke. En onderweg koffie drinken, want die kreeg je bij d'n Pol niet." Werken moesten ze, en hard ook. ,,Het begin was moeilijk, want als schilder ben je gewend dat alles glad moest zijn. Dekkend, zonder strepen. En we werkten met lijnolie, en nog veel met ter pentine, in een klein houtgestookt De Egyptenaren deden het al. Ze beschilderden hun doodskisten met bladgoud schuurtje met zeven man binnen. Alles verdampte recht in je ge zicht. Ik ben heel regelmatig even naar buiten gegaan om adem te halen." D'n Pol leerde zijn pupillen niet alleen hoe ze mooie streepjes kon den trekken, hij leerde ze ook kij ken. ,,Dan zette hij een boomstam neer en liet hij precies zien waar een zijtak had gezeten. Hij legde uit hoe een boom groeit. Niet recht, maar draaiend omhoog. En dan maar oefenen. Oefenen, oefe nen, oefenen. Als ik doordeweeks 's avonds thuiskwam, ging ik na het eten naar de schuur. Net zo lang oefenen tot ik het doorhad." Het groepje schilders begon klussen te krijgen. In een landhuis in Italië bijvoorbeeld, aan het Lago Maggiore. ,,Daar zat echt marmer in, maar ook veel beton- Nederland en België laten geza menlijk twaalf 'mijnenbestrij- dingsvaartuigen' bouwen, zes voor elk land. In de Franse havenstad Concarneau werd dinsdag de kiel gelegd van het eerste Belgische schip. Bij deze plechtigheid werd bekend dat de schepen de namen van steden krijgen. Nederland heeft gekozen voor havensteden. Behalve Vlissingen zijn dat Scheveningen, IJmuiden, Harlingen, Delfzijl en Schiedam. Het zijn steden die de schepen in de toekomst kunnen verwelkomen. ,,Dit kan leiden tot goede banden tussen het schip en zijn bemanning met de lokale gemeenschap", schrijft minister Henk Kamp (De fensie) aan de Tweede Kamer. De Belgische schepen krijgen de na men Oostende, Tournai, Brugge, Liège, Rochefort en Antwerpen. De Zr. Ms. Vlissingen is het eerste Nederlandse schip dat wordt afge leverd. Daarom gaan de zes schepen samen ook de 'Vlissingenklasse' he ten. De kiel van de Vlissingen wordt volgend jaar gelegd. Het schip zou in 2025 operationeel moeten zijn. Damen in Vlissingen greep in 2019 naast de order voor de mijnen- jagers. De schepen worden in Frankrijk gebouwd door Naval Group. Dat gebeurt samen met ECA Robotics, dat de schepen voor ziet van vliegende en varende dro- nesystemen. Daardoor kunnen ge bieden waar mogelijk zeemijnen of andere explosieven liggen, veilig worden verkend. Met de bouw is in totaal zo'n 2 miljard euro gemoeid. De nieuwe Nederlandse schepen vervangen de huidige mijnenjagers. Van de vijf tien schepen uit de Alkmaarklasse zijn er nu nog zes in dienst, waaron der de Zr. Ms. Zierikzee. Deze zijn meer dan dertig jaar oud. Opvallend genoeg kende de Ko ninklijke Marine nog niet eerder een schip met de naam Vlissingen. Wel werden mijnenjagers ver noemd naar Middelburg (in dienst van 1986 tot 2011) en Zierikzee (in dienst sinds 1987). Drie mijnenve gers droegen 'Zeeuwse' namen: Veere (1956-1984), Axel (1967-1974) en Goes (1956-1977). Ook hebben verschillende schepen de naam Zeeland gekregen. Het eerste was een pantserdekschip, gebouwd bij De Schelde in Vlissingen. Het is van 1898 tot 1924 in bedrijf geweest. In de jaren 50 bouwde De Schelde een onderzeebootjager met de naam Zeeland. Deze was tussen 1955 en 1979 operationeel. Sinds 2013 heeft de marine een patrouillevaartuig met de naam Zr. Ms. Zeeland. De marine schaft de komende ja ren ook hulpvaartuigen, twee fre gatten en onderzeeboten aan. Op verzoek van de Tweede Kamer wor den de fregatten naar vrouwen ver noemd. DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 GO VLISSINGEN Ondanks de avondlockdown houdt de Zeeuwse vertegen woordiging van Forum voor De mocratie (FvD) morgenavond een bijeenkomst. Die vindt plaats op een geheime locatie op Walcheren. - Martin Bos, Forum voor Democratie - Rolf Bosboom Schilder imiteert Wendy Wagenmakers Kortgene - Leen de Kok Met zijn houtnerfkammetje heeft Leen de Kok de vuren houten wand van het prach tige kerkje van 's-Heer Arendskerke beschilderd alsof het echt eikenhout is. FOTO'S JOHAN VAN DER HEIJDEN VLISSINGEN Een van de nieuwe mijnenjagers van de Koninklijke Marine gaat 'Vlissingen' heten. Het is voor het eerst dat een marineschip naar de stad wordt vernoemd. De Zr. Ms. Zierikzee in 2015. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA - Rolf Bosboom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 32