"huiswerktennis Kurkkliko beleeft primeur op Zeeuwse milieustraten 3 Tussen het werk door een balletje slaan, dat is het idee. Marcel van Sab- ben (foto), tennisle- raar en initiatiefne mer, zag dat niet al leen kinderen de dupe waren door de nieuwe maatregelen, maar ook de thuiswerkers: ,,Deze groep kan normaal ge sproken niet sporten overdag, en nu dus ook niet 's avonds. Daarom zijn we tot dit idee ge komen, om ook deze mensen een break te geven." Bert-Jan Hermsen (52) werkt in de sales en kan een uurtje per dag van zijn thuisbureau af om te tennissen. ,,Ik zie in dit thuiswerktennis een goede sa- les pitch", grapt hij. Hij weet nog niet wat hij fijner vindt, in de avond of overdag: ,,Het is de eerste keer dat ik dit zo doe. Normaal gesproken train ik na het werk. Trainen tijdens het werk lijkt me lekker." Het initiatief is afgelopen zondag gelanceerd en er zijn nu al zo'n tien aanmeldingen. Van Sabben denkt dat ook na corona dit idee levend blijft: ,,Men- sen zijn toch in de gelegenheid om ook overdag te trainen." De gemeente Vlis- singen stimuleert het overdag sporten. Werkne mers zouden volgens de ge meente - waar het kan - 's avonds hun werk kunnen afma ken. Bij de gemeente Terneu- zen kunnen thuiswerkers zon der een vast rooster tussen 07.00 uur 22.00 werken, en kunnen zo dus ook overdag wat tijd vrijmaken om te sporten. zichtig zijn. Een besmetting kun nen we niet gebruiken." Speelafspraken van de kinderen houden Ilse en Jan Kruijsse zo min mogelijk tegen. ,,Wel is het zo dat de kinderen niemand mogen mee nemen op de drie dagen dat ik werk", zegt Ilse, die onderwijsassis tent is in het speciaal onderwijs. ,,Op die dagen passen de oma's op en dan houden we het bewust bij onze eigen kinderen. Dat hebben we met elkaar afgesproken." Zonder morren Wout-Jan, Lauren en Fedde zetten sinds maandag zonder morren een mondkapje op als ze hun school binnengaan. Ze hebben er zelf één uitgekozen en in hun tassen zit een reserve-exemplaar. Thuis onder gaan de kinderen een zelftest als dat moet. Moeder Ilse heeft genoeg voorraad in huis gehaald. ,,Zelf test ik ook regelmatig, vanwege mijn werk. Als de kinderen verkouden of snotterig zijn, doen we het thuis Belangrijk dat het sporten zo veel mogelijk kan doorgaan natuurlijk ook. Maar ik moet er eer lijk bij zeggen dat het bij mijn doch ter best wat spanning oproept. Ik probeer er daardoor niet te veel de nadruk op te leggen." De verscherpte maatregelen ko men overal in terug. De sinterklaas bingo bij de hockeyclub gaat niet door. ,,Het was de bedoeling om chocoladeletters uit te delen bij de trainingen, maar dat kan nu ook al niet meer", zegt Ilse. Maar als co rona geen roet in het gooit, kan de familie Kruijsse komend weekend wel zelf een sinterklaasfeestje hou den. ,,Vorig jaar deden we het niet, maar nu willen we het vieren met broers, zussen, kinderen en schoon moeder. De afspraak is wel dat ie dereen vooraf een zelftest doet. We proberen vooral te kijken naar wat er wel kan gaan er daarbij uit van het gezonde verstand. Als ik zater dagochtend verkouden wakker word, kan het niet doorgaan. Is dat bij een ander, dan kan die niet ko men. Maar als iedereen fit is, is er niks aan de hand. Volledig stilzitten hebben we in de eerste lockdown al gedaan." VLISSINGEN ,,Een plastic zakje is genoeg hoor, net als voor je batterijen. Als men sen een bijdrage willen leveren aan circulaire economie vinden ze vast wel een mooi plekje om kurken op te sparen. Natuurlijk kun je het ook bij het restafval doen, maar dan gaat het gewoon in de verbrandings- oven en dat is zonde. Kurk is iets waar we zuinig op moeten zijn.'' ,,De bovenlaag van de bast van de kurkeik Quercus suber, L. Die bast kan wel 25 centimeter dik worden. Pas na 25 jaar kun je ervan oogsten - de boom groeit gewoon verder, maar voor je wéér oogst moet je wel weer minstens negen jaar wachten. Kurk heeft prachtige eigenschap pen. Het isoleert, het dempt, het is vorstbestendig en brandvertra gend, antistatisch en bijna ondoor dringbaar voor water en gassen. En dit mooie materiaal is te recyclen.'' ,,Een kurkkliko is niet zo heel groot, 140 liter. We hebben geen idee hoe veel er op ons afkomt en hoe lang het duurt voor zo'n kliko vol is, want we zijn de eersten die dit doen.'' ,,Ik heb iets met kurk. Vroeger had den we thuis een kurkvloer. Ik las op LinkedIn over De Eker. Die club heeft de duurzaamheidsprijs van de Provincie Noord-Brabant ont worpen. Van kurk. Op hun website zag ik nog meer mooie dingen. Dus ik heb ze gebeld: misschien kunnen we jullie helpen om aan kurk te ko- We hebben geen idee hoe lang het duurt voor zo'n kliko vol is men. Ze vonden het een geweldig idee. Wij hebben toen een kurk- container ontwikkeld en die staat nu op alle dertien Zeeuwse mili eustraten.'' ,,Wij werken samen met De Eker B.V. Die verwerkt kurk tot granu laat in verschillende gradaties, tot aan kurkpoeder toe. Die kan bij voorbeeld in 3D printers worden gebruikt, of in spuitmachines om meubels ofandere objecten te spui ten, of om schoenzolen te maken.'' ,,De Eker kijkt daar nog naar. Vaak zijn dat samengestelde producten, bijvoorbeeld een afgelakte kurk- vloer op een php-laag met lijmres- ten. Vragen daarover kun je stellen aan de-eker@corkcircular.com.'' PC DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 is wikken en wegen Sporten na 17.00 uur mag door de nieuwe coronamaat regelen niet meer. Voor thuis werkers is het daardoor bijna onmogelijk nog te sporten. Daar heeft Tennisschool Mid delburg een oplossing voor gevonden: thuiswerktennis. - Pascal Lenstra - Ilse Sinds deze week kunnen Zeeu wen hun kurken inleveren op de milieustraat. De ZRD is de eer ste milieustraat-exploitant in Nederland die kurk apart inza melt. Aan directeur Paul Mari- nissen de vraag: hoe zit dat? Moeten we thuis nu alweer een nieuwe bak zetten naast het oud papier, glas, plastic en restafval? Wat is kurk dan eigenlijk? In flessen wordt vaak geen echte kurk meer gebruikt. Ver wachten jullie niet te veel? Hoe kwamen jullie op dit idee? - Paul Marinissen, directeur ZRD Wat gebeurt er met het ingeza melde kurk? Kan ik mijn oude prikbord of kurkbehang er ook in proppen? - Ondine van der Vleuten

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 31