Niks zo erg als papier prikken in een villadorp DEC 2021 c Natuurorganisaties zijn positief 2 COLUMN Willem van Dam Ooit was ik pikkelateur. Dat is iemand die met een prikstok in parken en plantsoenen jaagt op rondslinge rende fritesbakjes, kauwgumpapiertjes, chipszakken, sigarettenpeuken en ander vullis; geen functie die je met hoofdletters in je cv vermeldt. Ik zal een jaar of zestien zijn geweest, toen ik met zo'n prikker de la nen en dreven van het deftige Bloemendaal schoon hield, terwijl mijn leeftijdgenoten op hun Puch (de jongens) en Mobylettes (de meiden) vrolijk naar het strand bromden, waar ze zich klem zopen en Sunny Afternoon uit hun transistorradiootjes klonk. zo een met hoog stuur, zweefzadel en voet versnelling. Kostte zo'n zeven- of achthon derd gulden. Een kapitaal! Dus klopte ik aan bij de reinigingsdienst: of ze een zomer- baantje voor me hadden. Nou, dat hadden ze! Ik werd met onmiddellijke ingang tot pikkelateur benoemd, kreeg een prikstok in mijn handen geduwd en werd richting Bloemendaalse villawijken gezonden. Goeie God, wat een k*tbaantje. Ik heb heel wat vakantie baantjes versleten. Ik stoomde colber tjes in een stomerij, bezorgde op een sla- gersfiets boodschap pen voor de kruide nier, bracht voor een apotheek maandver band en aanver wante artikelen rond, stond in een drukkerij omslagen om doktersromannetjes te vouwen - maar niks zo erg als pikkelateur in Bloemendaal, toen ook al een van de rijkste dorpen van het land. ,,Zeg jongeman, er ligt blad op mijn pad, haal dat ook even weg!'' Dat bekakte toontje hè - geen verzoek maar een bevel. rijk is. Jaloersmakend? Kijk eens naar Bloe mendaal, waar in één op de vier - kapitale - woningen een miljonair huist. Maar een glaasje fris voor een arme pikkelateur die in de brandende zomerzon hun lanen en dre ven schoon liep te houden, kon er niet af. PS: En die Puch Eenglaasje fris voor de arme pikkelateur kon er niet af Zo gezegd in deze krant Moet je je voorstellen dat deze luchtreus van drieënhalve meter breed over je heen scheert. Nou, dat kan je straks zomaar gebeuren. In het wild. Pepijn Calle kan er nauwelijks op wachten. De ecoloog bij Het Zeeuwse Landschap heeft de kroes koppelikaan al in verschillende lan den gezien. ,,Och man, een fantasti sche ervaring", roept hij. ,,Het is een van de grootste vliegende soorten ter wereld. Ze vliegen vaak samen. Als ze laag overkomen weet je niet wat je meemaakt. Die spanwijdte van bijna 3,5 meter. En die grote - in broedtijd dieprode - snavel. Het is dé koning van de natte natuur", al dus de ecoloog. 600jaar Even een stapje terug. Want de kroeskoppelikaan komt al zo'n 600 jaar niet meer in Nederland voor. Althans, in het wild. Want in die rentuinen kun je hem wel zien. Dus waarom is Calle nu zo enthousiast? Dat komt omdat negen Neder landse, Vlaamse en Europese na tuurorganisaties - waaronder Het Zeeuwse Landschap - hebben on derzocht of ze de vogel in het wild kunnen laten terugkeren. Ja, luidt het opvallende antwoord. Dat kan. Vooral de Zuidwestelijke Delta (Biesbosch, Haringvliet en Krammer-Volkerak), Flevoland en de Friese en Overijsselse meren zijn geschikte leefgebieden. Maar waarom zou je zo'n vogel überhaupt weer terug willen? ,,Hij is hier door de mens uitgeroeid", is het korte en heldere antwoordt van Pepijn Calle. ,,Dan heb je als maat schappij de verantwoordelijkheid om zo'n soort te helpen." Jacht Klopt, zegt Leo Linnartz, ecoloog bij ARK Natuurontwikkeling. Ook een van de organisaties die aan het onderzoek heeft meegedaan. ,,Met name jacht heeft een kwalijke rol gespeeld. Ofwe hem nu lekker zou den vinden, weet ik niet. Ander jachtwild was er toen vaak niet. Als je een edelman was en je had een groot stuk moeras, moest je het doen met waterwild. Dan was zo'n pelikaan een groot stuk vlees." De kroeskoppelikaan leeft nu vooral in de Balkan. Uit zichzelf, blijkt uit de studie, lukt het de vogel niet om terug te keren. Terwijl de brede gast uitstekend in Nederland zou kunnen leven. Schieten „Allereerst schieten we niet meer op alles wat los en vast zit", grapt Linnartz. En die windmolens en hoogspanningsmasten dan? ,,Daar zijn goede oplossingen voor. Om hoogspanningsleidingen kun j e bij voorbeeld varkenskrullen hangen zodat leidingen goed zichtbaar zijn." En als het om windmolens gaat, staat de techniek voor niets, aldus de ecoloog. ,,Daar kun je stop-syste men opzetten. Dat werkt al uitste kend bij zee-arenden. De eerste versies stopten een half windpark als een vogel in de buurt kwam. Maar nu is dat zo verfijnd dat maar één molen kort hoeft te stoppen." Kroeskoppelikanen zijn verzot op vis. Zoetwatervis wel te ver staan. Gemiddeld slikken ze er per dag 1,5 kilogram van weg. Het liefst doen ze dat in zoet water van een meter of 1,5 diep. Dieper kan ook, dan jagen ze vaak samen met aal scholvers. Zowel Calle als Linnartz zien de vogel al aan de Krammer staan. ,,Dat is een zoet meer met veel vis en genoeg plek om te rusten en te broeden. Waar hij zich uiteindelijk vestigt, is koffiedik kijken. Krammer, Volkerak, Haringvliet, Hollands Diep, de Biesbosch. Het is één aangesloten geschikt gebied." Wanneer we de vogels in het wild zien? ,,Je kunt niet zomaar een kroeskoppelikaan uitzetten. Je hebt vergunningen nodig. En er moet een vervolgstudie komen over hoe we dat precies gaan doen." Blijdorp Maar als alles en iedereen mee werkt? ,,Er zijn veel kroeskoppeli kanen in Blijdorp. Ze moeten daar eieren rapen en vervangen door stenen exemplaren om te voorko men dat er te veel komen. Daar kunnen we ze vandaan halen. Als we binnen vijf jaar een populatie kunnen uitzetten, zou het mooi zijn." Toos Henk Paul Kusters VREES VOOR SINTERKLAAS©OLF NUMANSDORP Haringvlietbrug gaat een nachtje dicht De Haringvlietbrug op de A29 van en naar Rotterdam is van maandag 6 december om 21.00 uur tot dinsdag 05.00 uur geslo ten voor al het verkeer. Rijks waterstaat test dan het beweeg bare deel van de brug. Automo bilisten moeten rekening hou den met een extra reistijd tot wel een half uur. Verkeer wordt omgeleid via de N57 (Dammen- route) en de A15 of via de A16, A17 en de A59. Rijden door de Kiltunnel kan trouwens ook. Die is gedurende de sluiting van de Haringvlietbrug gratis. is er ook nooit gekomen Ik wilde er ook een, een Puch. Het liefst Laatst las ik dat Zeeland 6700 miljonairs MEER CORONA IN ZEELAND Ik ga dan niet meteen met een bestraf fend vingertje wijzen - Erik van Merrienboer CZEELAND1 BIJEENKOMST IN LOCKDOWN Wij vinden de regels op zich flauwekul, maar we leven ze wel na - Martin Bos, Forum voor Democratie CZEELAND4 )2 DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 GO Kroeskoppelikaan straks in Zeeland? Kroeskoppelikaan is 'de koning van de natte natuur', FOTO GETTY IMAGES/ISTOCKPHOTO Jeffrey Kutterink Vlissingen Internet: toosenhenk.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 2