c Van ruziënde teambazen tot ploegmaten met een sleutelrol TEAM VERSTAPPEN TEAM HAMILTON 23 BELLEN MET Rob van Gameren FORMULE 1 GRAND PRIX VAN SAOEDI-ARABIE Stand Max Verstappen versus Lewis Hamilton is meer dan alleen een gevecht op het asfalt tussen twee coureurs. Twee rivaliserende kampen knokken dit jaar om het wereldkampioenschap in de Formule 1. Een overzicht van de andere sleutelfiguren in deze zinderende titelstrijd. ,,Ik hoop het niet. Deze titel strijd verdient een ontknoping in de laatste race. En als je naar de resultaten van de afgelopen races kijkt, moet er wel iets heel geks gebeuren om het zondag al te beslissen. Ik verwacht ook dat Lewis hem gewoon op pole zet, en het lijkt me niet realis tisch dat één van de twee uit valt of de ander eraf ramt." ,,Ik heb het idee dat veel men sen in Nederland Max Verstap pen nog steeds onderschatten. Lewis won nu twee keer en meteen ontstond het idee dat hij dan ook kampioen ging worden. Je moet even niet ver geten wie er in de auto zit. Max' slechtste resultaat dit seizoen, naast de uitvalbeurten, is een tweede plek! Ja, ik wil niet te snel de oranje bril op zetten, maar wat hij dit jaar heeft laten zien... Ik kan het me niet van iemand anders herinneren. Ook zonder oranje bril is het één van de meest historische seizoenen die iemand ooit ge reden heeft. Als hij wint, zou het een bekroning zijn." ,,Tja, Abu Dhabi is lastig. Max heeft er natuurlijk vorig jaar gewonnen, maar in die fase van het seizoen had Mercedes de motoren al dichtgedraaid. Ik denk dat Valtteri Bottas een sleutelrol krijgt. Als hij naar de prestaties van zijn auto pres teert - en dus gewoon tweede wordt - dan is hij een enorme hulp voor Hamilton en heeft Verstappen een probleem.'' Waar ga je zondag kijken? ,,In de studio van Ziggo natuur lijk. Ik denk best vaak 'wat zou ik graag thuis met wat mensen achterover willen hangen en lekker rustig kijken', maar het zijn de laatste twee races met deze gasten bij Ziggo Sport. We hebben het jarenlang samen ge daan, dus het zou bijzonder zijn om met die gasten een kampi oenschap mee te maken.'' Christian Horner Langst zittende teambaas in de paddock. Hor- ner (48) besefte als jonge cou reur al snel dat hij beter was in een rol als manager. Begon begin deze eeuw zijn eigen raceteam Arden en stapte in 2005 op zijn 32ste als jongste teambaas ooit in de Formule 1 met nieuwkomer Red Bull. Won met Sebastian Vettel (2010-2013) vier titels op rij en jaagt met Max Verstappen op herhaling van dat succes. Bege nadigd spreker, zijn geruzie met Mercedes-collega Toto Wolff zorgde de laatste maanden voor minstens zo veel spektakel als de actie op het asfalt. Helmut Marko Verantwoorde lijk voor het ta lentenpro- gramma was het 'Doktor Marko' (78) die het aan durfde Verstap pen als tiener naar Toro Rosso en het grote Red Bull te halen, waar hij zijn eerste race meteen won. Snoeihard in zijn commentaar. De Oostenrijker spuwde meer maals zijn gal over de 'slechte verliezers bij Mercedes'. ,,Tel je de punten op die we onderweg verloren hebben, dan was deze strijd al langbeslist.'' Gianpiero Lambiase Al sinds zijn eerste race na mens Red Bull staat Verstappen in contact met race-engineer Gianpiero Lam- biase. Verantwoordelijk voor alle communicatie met Verstappen en voor de set-up van de auto, moeten de twee elkaar blind ver trouwen. Alle beschikbare info deelt de Brit in korte, duidelijke boodschappen. Soms maant hij Verstappen tot kalmte, dan weer vraagt hij om zijn observaties. Speelde onlangs nog een essenti- ele rol in de strategische zege in de VS, waar Verstappen won dankzij een gewaagde undercut. Sergio Pérez Tweede coureur naast Verstap pen, een rol waarin de Mexi caan in theorie van essentieel belang kan zijn in de twee slotraces. Als blik semafleider. Als de man die de Mercedessen vertraagt. Als de gene die het bonuspunt voor de snelste ronde afsnoept. Pérez vertolkte al die rollen al, zonder morren. De Mexicaan (31) pre senteert zich graag als teamspe ler. Jaagt met Red Bull ook op de eerste constructeurstitel sinds Toto Wolff De Oostenrijker (49) heeft vaak nog het tempe rament van een coureur, maar de investeerder en ondernemer - goed voor een vermogen van ruim 500 miljoen - runt zijn For mule 1-project naast het asfalt als een bedrijf, op zakelijke wijze. Stapte in 2013 in bij Mercedes als teambaas, maakte alle successen mee en is ook voor 30 procent ei genaar. Clashte meermaals met zijn Red Bull-evenknie Horner en zette de titelstrijd in de media nog eens op scherp door te ver kondigen dat Hamiltons auto in deze fase pas op z'n best is, met een spicy engine, een pittige mo tor. Andrew Shovlin Als Trackside Engineer Direc tor al jaren het 1 W gezicht achter het succes van Mercedes. De 48-jarige Brit heeft maar één taak: elk weekend het maximale uit de twee bolides trekken. ,,Het lastigste van mijn baan zijn de momenten net na een matige race. Dat je maar een paar dagen hebt om achter de oorzaken te komen en een oplos sing te vinden voor het volgende weekend'', zei Shovlin ooit. Peter Bonnington Ukent zijn stem waarschijnlijk beter dan zijn gezicht. Ziet Ha milton het even niet meer zitten, dan is het 'Bono' die hem koel en kalm houdt via de boordradio, met boodschap pen als 'Get in there, Lewis' of 'It's hammertime'. De Brit was betrok ken bij alle zes de titels die zijn landgenoot won bij Mercedes. ,,Ik heb Bono al aan mijn zijde sinds ik onderdeel van dit team ben en iedereen kan tijdens de races ho ren hoe goed onze verstandhou ding is'', vertelde Hamilton over hun chemie. Valtteri Bottas Kalme, dienst bare Fin die plaats moet ma ken voor George Russell. Ver trekken zonder afscheidscadeau wil Bottas (32) echter niet. ,,Een vijfde constructeurstitel zou voor mij heel speciaal zijn'', vertelde de Fin, die verkast naar Alfa Ro meo. Na de GP van Mexico, waar Bottas bij de start 'de deur open' liet staan voor Verstappen, was Hamilton niet zo gelukkig met de Fin. ,,Maar we winnen en ver liezen samen'', besloot de kop man van het team al snel, ge schrokken van zijn eigen kritiek. GO DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 WK-stand Constructeurs 1. Verstappen 351,5 1. Mercedes 546,5 2. Hamilton 343,5 2. Red Bull 541,5 3. Bottas 203 3. Ferrari 297,5 4. Pérez 190 4. McLaren 258 5. Norris 153 5. Renault 137 6. Leclerc 152 6. AlphaTauri 112 7. Sainz jr. 145,5 7. Aston Martin 77 8. Ricciardo 105 8. Williams 23 9. Gasly 92 9. Alfa Romeo 11 10. Alonso 77 10. Haas 0 Tekst Arjan Schouten Zij helpen Max óf Lewis aan de titel Aanstaande zondag kan Max Verstappen wereldkampioen in de Formule 1 worden. In aanloop naar de race in Saoedi-Arabië vragen we elke dag een expert naar zijn verwachtingen. Van daag de analyticus van Ziggo Sport: Rob van Gameren. Wordt het komend weekeinde al beslist? Wordt Verstappen of Hamilton kampioen? Wat gaat de doorslag geven? - Maarten Teunisse 2013. ■RAUCh Met nog twee races te gaan heeft Verstappen een voorsprong van acht punten op Hamilton (r). foto afp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 23