wel even duurt 'Ik zit qua salaris in de hoogste trede en wil verder' €3700 19 Hoeveel verdien je? Verdient Salah genoeg? ,,Dat begint met goed aanvoelen wanneer je je goed en minder goed kunt concentreren. Zit je nu op veer tig procent van je aandacht? Plan dan een teammeeting in of ga mails be antwoorden, die taken vragen min der focus. Als je je moet concentreren, is het slim om de juiste context te creëren. Zet alle afleidingen uit en ga de diepte in. Dat kan bijvoorbeeld door vooraf een ritueel te doen, zoals ademhalingsoefeningen. Zo bereid je jezelf voor. Dat focusmoment moet niet langer duren dan een uur.'' Waarom niet? ,,Dat heeft alles met recuperatie te maken, het laten herstellen van onze krachten. We rennen de ene mara thon na de andere. Ons brein kan dat niet bijbenen. Dat doen we vanuit ambitie, maar ook om anderen te laten zien dat we aan het werk zijn. Uiteindelijk ben je daar veel kostbare tijd aan kwijt. Die kun je ook beste den aan recuperatie. We moeten weg van dat druk, druk, druk. Dat is niet toekomstbestendig.'' ,,Je zou verwachten dat de coronacri sis daar invloed op heeft. Het ene onderzoek zegt dat het aantal burn outs niet is toegenomen, een vol gende publicatie laat juist zorgwek kende cijfers zien. Ik denk dat de vierde golf ons sowieso een extra knauw geeft. Het is er eentje te veel, we hadden er geen rekening meer mee gehouden. Dat vraagt wat van onze weerbaarheid.'' ,,We hebben vaak de neiging onze stress te omarmen en op de automa tische piloot door te gaan. Ook de coronacijfers lijken we te omarmen. Dat brengt ons nergens. Je kunt beter kijken naar wat je nog wel kunt. Besef dat je nog kunt werken, dat de kinderen naar school kunnen, dat er wc-papier is in de supermarkten. Dat soort dingen vergeten we weleens.'' ,,Probeer zelf aan te geven dat je her- steltijd nodig hebt. Het heeft geen zin om taken met 20 procent energie te doen. Dan is het veel beter om even naar buiten te gaan.'' ,,Door te voorkomen dat we in oude gewoontes vervallen. We zijn daar heel goed in. Kalenders waren snel weer gevuld, de wegen stroomden weer vol. Terwijl we aan het begin van de lockdown hadden gezegd: dit willen we niet meer. Ik hoop echt dat de vierde golf iets positiefs brengt. Je komt sowieso verder als je meer verantwoordelijkheid voor je leven neemt. Je kan echt nog wat sturen, al belemmert Covid je in veel dingen. Ik hoop dat dit boek mensen wakker schudt. Het is gek om te zeggen, maar gelukkig duurt de crisis lang genoeg om echt iets te veranderen. Ik hoop dat de reset blijvend is. Dat mensen er echt mee aan de slag gaan.'' ,,Met mijn vaste baan verdien ik 3100 bruto per maand, wat neerkomt op 2500 euro netto. Voor de avonden en weekenden krijg ik een onregelmatig heidstoeslag van 150 euro netto. Gemiddeld ver dien ik daar 1200 euro netto per maand mee. In totaal verdien ik 3700 euro netto.'' c Blij mee? ,,Ik ben best ambitieus. Ik zit in de hoogste salaris- trede en wil verder. Daarom begin ik volgend jaar met een hbo-opleiding. Toen ik jonger was, heb ik vanwege privéomstandigheden mijn opleiding niet afgemaakt. Anders had ik nu zeker 4500 euro per maand verdiend. Daarom wil ik zo snel moge lijk alsnog mijn hbo-diploma halen. Het geeft ook voldoening als je veel weet.'' ,,Ik werk hier nu vanaf de zomer en wilde eigenlijk in een nieuwe schaal beginnen, maar dat kon niet met mijn functie. Ik heb toen over andere dingen onderhandeld: mijn werkgever betaalt mijn 2-ja- rige opleiding voor 2500 euro per jaar.'' ,,Ik krijg volgend jaar een vast contract. Werkne mers krijgen een dertiende maand, er is een fiets- plan en omdat ik in de zorg werk, krijg ik eind dit jaar een bonus van 384 euro netto. Ik krijg per maand 25 euro van mijn sportabonnement terug Voor reiskosten krijg ik 80 tot 100 euro.'' ,,Zo'n 200 tot 300 euro minder. Ik denk dat het ligt aan de onderhandeling. Bijna iedereen weet van elkaar wat ze verdienen. Het maakt ambitieus.'' ,,Zo snel mogelijk mijn hbo-diploma halen en in functie stijgen. Met mijn voorlichtingsbureau wil ik ook mensen opleiden die voorlichting kunnen geven. In het begin moest ik als zzp'er vechten voor opdrachten, maar het gaat goed en ik krijg goede recensies. Ik begon met een tarief van 270 euro per voorlichting, inmiddels is dat 580 euro. Het is echt iets waar mensen wat aan hebben.'' - Babette Rijkhoff Scan download de app! GO DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 De thuiswerkplek is niet goed voor onze concentratie. Wat kunnen we daaraan doen? G Elke Geraerts: ,,Het is gek om te zeggen, maar gelukkig duurt de crisis lang genoeg om echt iets te veran deren.'' foto arie kievit Dat zien we al jaren terug in het aantal burn-outs. Hoe kunnen we de komende tijd doorkomen? En wat kun je op je werk doen om positief te blijven? Hoe zorgen we ervoor dat de coro- nalessen blijvend zijn? De Mentale Reset van Elke Geraerts is verschenen bij Uitgeverij Lannoo (21,99 euro). c Wat verdien je? c Heb je over je salaris onderhandeld? c Wat zijn je verdere secundaire arbeidsvoor waarden? c Weet je wat je collega's verdienen? c Hoe zie je je toekomst? Vandaag: Salah (36) werkt 36 uur per week als woon begeleider. Daarnaast heeft hij een voorlichtings bureau over gezonde voe ding en leert hij ouderen hoe ze zich het beste kun nen beschermen om niet opgelicht te worden. Leeftijd: 36 Aantal jaar werkervaring: 5 Aantal werkzame uren per week: 36 Opleiding: mbo Functie: sociaal-cultureel Branche: zorg Volgens de Salariswijzer is het gemiddelde salaris voor zijn functie als woonbegeleider 2072 euro bruto. ,,Ik wist dat ik erboven zat, mede doordat ik heb onderhandeld." Hoe zit het met jouw salaris? nationalevacaturebank.nl/salariswijzer Meedoen met deze rubriek? Stuur een mailtje! werk@dpgmedia.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19