WERK Waarom we altijd meer, meer, meer willen Zo houdje thuiswerken vol nu de crisis nog Een zak vol voordelige cadeaus? Onderwij sassistent 18 Je brein op het werk Het is tijd om ons brein te resetten, anders houden we werken in - een nog langere - coronatijd niet vol. Doctor in de psychologie en schrijver Elke Geraerts legt in haar nieuwe boek De Mentale Reset uit hoe we dat doen. Geen idee waarom ik een nieuwe tablet nodig had, maar eenmaal in de winkel wist ik zeker dat ik niet zonder kon. Onmiddellijk belandde ik in een koopspiraal. Er hoorde een kostbare tekenpen bij, een slim hoesje met toetsenbord, dure notitie-apps en een abonnement voor extra opslag. En toen ik die tablet in mijn favoriete tas stak, vond ik die ineens afgetrapt. schrok ik wakker uit mijn kooproes en herinnerde ik me een essay van de Franse filo soof Denis Diderot. Al in de 18de eeuw schreef hij dat hij een prachtige scharlaken kamerjas ontving waardoor hij zichzelf in de schulden stortte. In vergelijking met het cadeau leken zijn andere bezittingen armoedig. Dus verving hij zijn rieten stoel voor een kostbare leren fau teuil, kocht hij een nieuwe schrijftafel en schilderijen. Iedereen herkent dat Di derot-effect waarschijnlijk wel. Je vervangt je koelkast en plots lijkt de hele keuken aan vervanging toe. Je koopt een nieuw colbert en staat ineens bij de broeken en schoenen te kijken. En een nieuw lidmaat schap van de sportschool smeekt om een nieuwe bidon en een sporthorloge. Een goede verkoper maakt hier goed gebruik van. Denk aan al die pakketten en uitbreidin gen die je kan - of haast wel móet - bestellen bij een nieuwe auto of spelcomputer. Wil je na deze cadeautjes- maand niet extra op kosten worden gejaagd, maak dan een slim verlanglijstje. Past het cadeau bij de spullen die je al hebt? Is het geschenk compleet? Hoeveel kosten wil je maken voor spullen die je erbij moet kopen? Het is misschien nog beter om helemaal niks te willen. Gooi die reclamefolders onge lezen bij het oud papier en blijf weg uit winkelcentra. Jouw spullen zijn misschien wat ouder, maar ook deel van je. Diderot zat door zijn nieuwe aankopen niet alleen in de schulden, maar raakte ook zichzelfkwijt. Zijn oude, geliefde kamerjas vertelde dat hij een schrijver was. Er zat stof op van de boeken die hij las en inkt uit zijn ganzen veer. Met zijn nieuwe wist niemand meer wie hij was. Een crisis is volgens de Vlaamse psycholoog Elke Geraerts hét moment om dingen radicaal anders te doen, om even op pauze en daarna op reset te drukken. Zo dwong de coronacrisis velen van ons het werk anders in te delen. Dat ging best aardig, we bleken veerkrachtiger dan we misschien dachten. Nu we in een vierde golf zitten, is het tijd om de lessen die we eerder opdeden op nieuw in te zetten. Alleen zo halen we het beste uit nog een ronde hy- bryde of thuiswerken, zegt Geraerts. ,,De lockdown heeft laten zien dat we veerkrachtig zijn als er ineens iets verandert. We gingen van de ene op de andere dag thuiswerken, kinderen kregen thuisonderwijs en onze soci ale contacten werden minder. Dat had een gigantische impact op ons en vroeg om veel veerkracht, maar heeft ook veel inzichten opgeleverd." ,,Ik vond het mooi om te zien hoe de wendbaarheid van mensen werkt. Je zag beelden van balkons waar men sen met elkaar muziek maakten. Dat toont aan hoe een crisis ons niet klein kan krijgen. Als eigenaar van een bedrijf zag ik dat het belangrijk is om je medewerkers te blijven ondersteu nen, ook op afstand. Daarna was het nadenken over de gedeeltelijke terug keer naar kantoor: hoe gaan we the best of both worlds, thuis en kantoor, zo goed mogelijk combineren?" „Bedrijven hebben goede manieren gevonden om hybride te werken, maar al die communicatiekanalen die we thuis gebruiken, zoals chats, mail en videobellen, leiden te veel af. Ter wijl het idee van hybride werken is dat je thuis met focus aan de slag gaat en het kantoor gebruikt voor mee tings en ontmoeten. Daar is een enorme reset voor nodig. Organisaties moeten zorgen dat het niet draait om zo veel mogelijk online zijn. Daarvoor is vertrouwen in plaats van controle nodig. Het idee van schrijver Rutger Bregman, 'de meeste mensen deugen', moeten we vertalen naar het hybride werken. Een aantal mensen zal er de kantjes vanaf lopen, maar het overgrote deel deugt.'' 'Zit je nu op maar veertig procent van je aandacht? Plan dan een teammeeting in of ga mails beantwoorden' Wat doet een.... DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 GO Neuropsycholoog Chantal van der Leest bekijkt onze gedra gingen op de werkvloer: wie of wat bepaalt onze dagelijkse beslissingen? Honderden euro's lichter 'In onze baan moeten we veerkrachtiger zijn dan ooit' SANNE WOLTERS U noemt de coronacrisis 'een van de grootste veerkrachtexperimen ten van onze tijd'. Zoals? En hoe doen we dat? - ELKE GERAERTS 0 Reclame! Nieuwe WO'W V i Mode Lijkt dit je wat? Kijk voor vaca tures op de site van deze krant bij /werkt MARTINE VERMEULEN (35) is onderwijs assistent bij het Grotius College in Delft. Wat doe je als onderwijsassistent? ,,Ik help onder andere de docent met het voor bereiden van de lessen, leg materiaal klaar, ruim op en ondersteun in de klas.'' Hoe ziet dat ondersteunen eruit? ,,De leerlingen op onze school zijn vluchtelin gen. Ik help hen in kleine groepjes bij het leren van de Nederlandse taal.'' In samenwerking met Nationale Vacaturebank

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 18