ING: Sterren gunstig voor loonsprong c Personeelstekort is nijpend 17 INAWOFLEM WHERE vouwt Hoe Willy werd bedolven onder maandverband en tampons Lees het verhaal op pzc.nl/komtvoorelkaar Le Diner Est durft ik gerust te stellen dat we veel Nederlanders vegetarisch hebben leren eten. Van onze be stelde gerechten bestaat nu 34 pro cent uit vleesloze maaltijden en dat percentage gaat snel verder omhoog.'' Maar er is ook kritiek. Op de por ties (te klein), de prijs (te duur) en de verplichte afname van mi nimaal drie maaltijden per week. Hoe lang is een klant gemiddeld lid van HelloFresh? ,,Over dat laatste kan ik helaas niets zeggen. We zijn een beursge noteerd bedrijf, om die reden breng ik geen concurrentiegevoe lige informatie naar buiten. Nu de drie kritiekpunten. Ja, we krijgen af en toe te horen dat de porties voor sommigen niet voldoende zijn. Dan gaat het meestal om het stuk vlees of vis wat bij de maaltijd zit. Wij houden ons aan de richt lijnen die het Voedingscentrum heeft opgesteld. Daarnaast is het tegengaan van voedselverspilling voor ons erg belangrijk. De maal- tijden zijn precies afgemeten, zo dat je geen of nauwelijks eten weggooit. Maar als het dan toch te weinig is, kun je tegenwoordig in grediënten bijbestellen. Je kan het zo persoonlijk maken als je zelf wilt. Dan de kosten. Wij duur? Tja, het is maar hoe je het bekijkt. Wij ontzorgen de klant met een com binatie van gemak, service en De maaltijden zijn precies afgemeten, zodat je nauwelijks eten wegggooit verse producten. Als je het eten zelf in de supermarkt koopt, betaal je minder. Maar dan moet je er wel heen en vaak gooi je een deel van het aangebroken ingrediënt weg. En over het laatste kritiekpunt: we zijn bezig te onderzoeken of klan ten minder dan drie keer per week een maaltijd bij ons kunnen be stellen. We kijken naar de prakti sche en financiële aspecten en zul len later besluiten of je ook één of twee recepten per week kan afne men.'' Wie z'n recepten samenstelt op HelloFresh wordt tegenwoordig ook langs jullie onlinemarkt ge stuurd. Daar kun je onder meer koekjes, alcohol, soep, sushi, fruit en zelfs kant-en-klaarmaal- tijden bestellen. Waarom? ,,Omdat er behoefte aan is. Die feedback krijgen we overduidelijk. Consumenten vinden het fijn als ze alles in één keer kunnen bestel len. Een maaltijd inclusief bijbe horende wijn en voor de dag erna een ontbijtbox. Maar alles kan ook los van elkaar worden aangevinkt. Wederom dat gemak. Daar sprin gen wij op in, het is ons groeimo del. We willen een zo divers mo gelijk aanbod. Van een gezonde maaltijd waarvoor je drie kwartier in de keuken staat, tot een kapsa lon die je binnen een kwartier op tafel zet. Of helemaal kant-en klaar. Uiteindelijk willen we in Nederland zo'n vijfhonderd extra losse producten aan ons assorti ment toevoegen.'' Jullie klantenkring groeit hard. Is het logistiek gezien nog te doen? Hebben jullie voldoende capaciteit? ,,Zeker op het gebied van perso neel is er krapte, maar we hoeven zeker geen nee te verkopen. Ook op logistiek terrein hebben we drie jaar geleden 'op de groei' ge bouwd met ons centrale distribu tiecentrum in Bleiswijk. Dus we kunnen nog wel even vooruit.'' Ziet u de opkomst van onder meer flitsbezorgers (bood schappen bezorgen binnen tien minuten, red.) en verspakketten van supermarkten als bedrei gende concurrentie? Ook zij spelen in op gemak. ,,We verwelkomen alle concurren tie, want dat betekent alleen maar dat de markt volwassener wordt. En er is nog genoeg ruimte om de markt voor onlinewinkelen uit te breiden. Het aandeel online in boodschappen ligt nu op 6,2 pro cent. Dus er valt nog een flink deel van de taart te verdelen.'' De cao-lonen stijgen volgend jaar met 2,4 procent. Maar op individueel niveau kan de inkomensstijging veel forser uitpakken, denken de economen van ING in hun jongste vooruitblik. In 2022 groeit de economie met 3,6 procent, verwachten ze bij de bank. Ton Voermans Amsterdam ,,De sterren staan gunstig voor een fikse loonsprong'', zegt ING-econoom Marcel Klok. De inflatie is hoog en personeel is schaars. Hij noemt de 2,4 procent 'nog maar het begin' en ternau wernood genoeg om de inflatie bij te benen. Maar in 2023 is meer loonstijging mogelijk. ,,Mensen krijgen ook extra beloningen in de vorm van bonussen en promoties. En je ziet dat de startsalarissen voor nieuwe werknemers hoger zijn omdat ze schaars zijn. Daar door zie je dat de totale loonstij ging harder gaat dan de cao-loon stijging.'' Bovendien telt Neder land veel zzp'ers, flexwerkers en ondernemers. Zij kregen met co rona forse klappen, maar ze krij gen nu weer meer opdrachten en kunnen ook hogere tarieven reke nen. Al met al zal de gemiddelde totale loonstijging volgend jaar 3 tot 3,5 procent zijn, verwacht ING. Van een loon-prijsspiraal zoals in de jaren 70 van de vorige eeuw, toen er ook grote krapte op de ar beidsmarkt was, is vooralsnog geen sprake. In de Verenigde Sta ten is dat al wel het geval met loonstijgingen tot boven de 5 pro cent om de inflatie te kunnen bij benen. In Europa is de inflatie vooral het gevolg van de gestegen energie prijzen. Na de winter, denkt ING, zullen de prijzen voor energie da len en kan de inflatie weer onder de 2 procent duiken. Mogelijk gaan dan prijzen van andere pro ducten alsnog stijgen. Niet alleen energie, maar ook transport is veel duurder geworden en er is nog al tijd een tekort aan grondstoffen. Economisch gezien vaart Ne derland nog steeds op een wilde zee. De wind blaast vol in de zei len waardoor ons land alweer bo ven de pre-coronatijd zit met dit jaar een groei van 4,4 procent en volgend jaar 3,6 procent. Door die forse groei is de economie volgend j aar 4,1 procent groter dan voor co rona. Producenten waren de afge lopen 35 jaar nooit zo positiefover hun orders als nu. Maar er zijn ook een aantal grote onzekerheden. Niemand weet hoe wild het virus om zich heen zal slaan in 2022, de hoge inflatie is er voorlopig nog en het is ongewis hoe snel de aanvoer van materia- C 2,4 procent erbij is nog maar het begin. In 2023 is nog meer loonstijging mogelijk len en onderdelen weer op het oude niveau zit. Het tekort aan chips voor elektronica bijvoor beeld zal naar verwachting tot in 2023 voortduren. De vrees dat corona de econo mie zal ontwrichten is niet langer het grootste probleem waar werk gevers mee kampen, dat is nu het personeelstekort. Ruim een kwart van de ondernemers noemt te weinig arbeidskrachten als be langrijkste belemmering. Dit is slechts een van de vele bijzonde re verhalen waarin onze lezers andere lezers hebben geholpen. Op Komt voor Elkaar kun jij ook een hulpvraag stellen of anderen helpen. Doe je mee? Hoe Willy werd bedolven onder maandverband en tampons PC DONDERDAG 2 DECEMBER 2021

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17