ONTDEK DE POWERVROUW IN JOU! 15 REJOiWtME SCHOOL IN FAIRMONT CITY LIET UIT WANHOOP MAAR ZELF EEN 4G-TOREN PLAATSEN In de VS hebben anno 2021 tientallen miljoenen mensen geen fatsoenlijke internet aansluiting. President Biden belooft er iets aan te doen, maar een voorstad van St. Louis weet hoe moeilijk dat is. In de bibliotheek van Fairmont City hoefje niet te fluisteren, op een dinsdagmiddag na schooltijd. Een groepje jongens bezet de vijf computers in de hoek en speelt bij vlagen luidruchtig een vechtspel, krakende zakjes chips binnen handbereik. Bibliotheekdirecteur Katie Heaton vindt het prima dat ze komen gamen, want ze weet dat dit een luxe is voor de vijf. Thuis hebben ze geen computer met internet. Het is een probleem op het uit gestrekte Amerikaanse platteland: gebrek aan snelle internetverbin dingen waarmee je online kunt vergaderen, leren en spelen. Maar dit is geen afgelegen gebied. We staan op 10 minuten rijden van het hoofdkantoor van Amerika's grootste bierbrouwer in St. Louis, stad van Miles Davis en een veel belovende techsector. Je kunt van uit Fairmont City de skyline van St. Louis zien, maar hier, aan de overkant van de Mississippi Rivier, is het pre-internettijdperk nog niet afgelopen. Hier wonen 2300 mensen die niet of amper op het internet kun nen. Al jaren vragen ze providers om fatsoenlijke breedbandverbin ding. De bieb heeft wel soepel in ternet sinds een bankfiliaal in 2016 zich in het pand vestigde. Voor de bank was plots wél breedband verbinding beschikbaar. Inwoners moeten het doen met een ontvanger die een traag sig naal ontvangt van een zendmast in het dorp - maar alleen als die zichtbaar is vanuit hun huis. Elke boom, heuvel of windvlaag ver stoort het signaal. Netflixen is hier een oefening in geduld, en je Zoom-vergadering kun je beter er gens anders gaan houden. Robert Je schatjes van leerlingen maanden niet kunnen zien. Het was echt vreselijk Delgado (24), medewerker van een distributiebedrijf in Fairmont City, ziet het geregeld gebeuren. ,,Als mijn baas met iemand in Vietnam of zo moet vergaderen, gaat hij maar naar huis.'' De VN ziet internettoegang als een mensenrecht, maar in het rijk ste land ter wereld wonen meer mensen zonder goed internet dan Nederland inwoners heeft. De re- gering-Biden schat dat maar liefst 30 miljoen Amerikanen in gebie den wonen waar een soepel wer kende breedbandverbinding niet beschikbaar is - en daarbovenop komen nog de miljoenen mensen die zo'n verbinding niet kunnen betalen. In Illinois heeft ongeveer één op de zes huishoudens geen breedbandinternet. ,,Het is 2021! Hoe kan dit?'' De stem van Katie Heaton schiet om hoog. ,,We horen hier bij de stads regio St. Louis. Hoe kan een deel daarvan geen betaalbaar betrouw baar internet hebben?'' Ze weet het eigenlijk wel; hier wonen mensen met schamele inkomens, en aanbieders denken er niet ge noeg winst te kunnen maken. Thuis is het voor Heaton niet veel beter. Ze deelt haar wifi- wachtwoord nooit, omdat de data- limiet van haar gammele verbin ding dan te snel in zicht komt. Opknappen In Bidens plan voor het opknap pen van Amerika's verouderde in frastructuur is 65 miljard dollar uitgetrokken voor breedbandver bindingen in regio's waar die anno 2021 nog ontbreken. Er komen subsidies om kabels te leggen op plekken waar providers dat te duur vinden. Gezinnen met lage inko mens kunnen een bijdrage in de kosten van 30 dollar per maand aanvragen. In Fairmont City is onlangs ein delijk een provider bereid gevon den de kabels te leggen - maar het duurt nog tot het voorjaar voordat de installatie begint. De lokale ba sisschool kon niet wachten. Vorig jaar, toen scholen online les gaven tijdens de pandemie, zat soms een handvol kinderen voor de deur van de bieb, om mee te kunnen doen aan hun online-les. Toen het kouder werd zaten ze in de auto van hun ouders op de parkeer plaats, vertelt Heaton. Katie Shiver wordt nog emotio neel als ze denkt aan de eerste maanden van de pandemie, toen haar vijfdegroepers thuis online school hadden moeten volgen. Van de 24 kinderen in haar klas zag ze er twee op haar scherm - de rest had thuis helemaal geen inter net. ,,Het was echt vreselijk'', zegt ze. ,,Je schatjes onverwacht van je afgenomen zien worden en ze dan maandenlang niet kunnen zien.'' De school liet met geld uit een coronasteunpakket van de rege ring ten einde raad maar een eigen 4G-toren op het schoolplein zet ten. Leerlingen in een cirkel van zo'n 8 kilometer kunnen er ver binding mee maken. ,,Het stelt niet veel voor, als je het zo ziet'', zegt Katie Shiver als ze de metalen constructie laat zien. ,,Maar het is voor ons een wereld van verschil.'' Omdat ik l niet meer kon rennen, ben ik gaan HL mediteren. J Het heeft "mij geleerd om te luisteren naar mezelf.' GO DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 Ruim 30 miljoen Amerikanen hebben belabberd of geen internet Karlijn van Houwelingen Fairmont City Gamen kan alleen in de bieb. - Katie Shiver, leerkracht Kreitner School Enjoy tree Wi-Fl jBienvenido! - Wi-Fi gratis Mindful Klis Barbara Baars ma

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15