m c Verzekeraar wil speciale sportprothese niet vergoeden 13 Ministerie trekt 1,5 miljoen euro uit voor hulpmiddelen voor gehandicapte sporters Dolblij was Dianne Vugts dat ze na de amputatie van haar onderbeen weer kon sporten. Maar een sportprothese ligt buiten haar bereik door een verzekeringskwestie. Dat ik voor een luxe variant zou moeten bijbetalen, snap ik. Maar niet dat ik helemaal niets krijg a een ongelukkige val in de badkamer raakte de enkel van Dianne Vugts (49) uit Vlijmen zwaar geblesseerd. Na vele operaties kwam de conclusie dat Vugts uitbehandelde artrose en pijnsyndroom had opgelopen. Ze kon niet meer lopen en zat in een rolstoel. ,,Ik had zo vreselijk veel pijn, ik kon die enkel al niet meer gebruiken. Maar ik wilde nog zo veel", vertelt ze. En nee, daar paste een rolstoel niet bij. Ze wilde haar bedrijf draaiende houden en weer lekker kunnen spor ten. ,,Dus ik dacht: als die pijn weg is, kan ik verder leven." Vugts liet de mogelijkheden voor een amputatie onderzoeken en kreeg groen licht. ,,Ik werd na de narcose wakker en voelde geen pijn meer. Ik was een dolgeluk kig mens." Al snel wilde ze haar sport oppak ken. Via een proef mocht ze drie maanden een blade uitproberen om hard te lopen. ,,Dat ging zo bizar goed en was zo tof", zegt ze. Maar toen Vugts via de zorgverzekering een blade probeerde te krijgen, liep ze te gen gesloten deuren. Ze kon alleen een 'gewone' prothese krijgen. ,,Maar daarmee kan je misschien 200 meter lopen. Dat was niet genoeg." De Vlijmense probeerde haar zorg verzekeraar Interpolis te overtuigen dat een sportprothese haar gezond heid verbetert, maar kreeg geen ge hoor. Daarom zag ze geen andere op tie dan een rechtszaak aan te span nen. De dagvaarding is net de deur uit. ,,Dat ik voor een luxe variant zou moeten bijbetalen, snap ik. Dat we niet een prothese voor fietsen én hardlopen kunnen krijgen, snap ik ook. Maar dat we helemaal niets krij gen, snap ik niet." Een blade kost tus sen de 6000 en 12.000 euro, en daar naast zijn er onderhoudskosten. Vergoeding SP-Kamerlid Michiel van Nispen vraagt vandaag tijdens een debat in de Tweede Kamer aandacht voor de vergoeding van sportprothesen. ,,Het belang van bewegen is groot. Mensen met een beperking moeten ruimhar tig hulpmiddelen kunnen krijgen", vindt hij. Volgens Kenniscentrum Sport Bewegen vallen sportprothesen al onder de zorgverzekeringswet. ,,We zien alleen dat aanvragen vrijwel al tijd worden afgewezen", aldus advi seur Lonneke Schijvens. Zorgverze keraars stellen telkens dat een sport prothese 'niet doelmatig' is. Het kenniscentrum ziet dat anders. Uit berekeningen blijkt dat sport hulpmiddelen zichzelf vanzelf terug verdienen. Gemiddeld leveren die 75.000 euro aan besparingen op aan zorgkosten en de arbeidsproductivi teit neemt toe. „Zorgverzekeraars zeggen vaak dat ze zich meer willen richten op preventie. Daar zou dit goed bij aansluiten", stelt Schijvens. Individueel geval Interpolis wil niet ingaan op indivi duele gevallen. De verzekeraar stelt dat in het basispakket 'een prothese zit om mee te doen aan het maat schappelijk verkeer'. ,,De samenstel ling van het pakket wordt bepaald door de overheid op advies van het Zorginstituut. Interpolis beslist daar niet over", aldus een woordvoerder. Zorgverzekeraars Nederland meldt dat voor de vergoeding van sportpro- theses 'maatwerk' geldt. ,,Er wordt onder meer gekeken naar het gebruik van zo'n prothese'', zegt een woord voerder. ,,Over wat wel en wat niet onder de basisverzekering valt, gaat de overheid op advies van het Zor- ginstituut.'' Michiel Geldof van Zorginstituut Nederland zegt op zijn beurt: ,,Bij een aanvraag wordt gekeken of een dergelijke prothese voor de individu ele verzekerde een adequate en niet onnodig dure voorziening is." De persoonlijke omstandigheden van de aanvrager geven daarbij de doorslag. Dianne Vugts laat het oordeel aan de rechter. Ze is ervan overtuigd dat ze kans maakt. Ze hoopt het, vooral om de weg vrij te maken voor men sen die in hetzelfde schuitje zitten. ,,Het is een principekwestie. Er zijn zo veel andere jonge, actieve mensen die na zo'n ingreep nog iets van hun leven willen maken." GO DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 Het ministerie van Volksgezondheid, Welzijn en Sport (VWS) heeft een tij delijk budget van 1,5 miljoen euro voor sportprothesen en andere sporthulpmid delen, zoals handbi- kes en rolstoelen. Tot nu toe maakten veer tien mensen daar ge bruik van; er lopen nog tien aanvragen. De pot is tijdelijk, omdat sportprothesen bij de zorgverzekeraars ho- ren, zegt VWS. „Maar de huidige wetgeving lijkt onvoldoende dui delijkheid te verschaf fen over welke financi- ele ondersteuning ge boden wordt bij de aanschaf van een sporthulpmiddel. Het is aan de zorgverzeke raar om te besluiten of een sporthulpmiddel vergoed wordt", aldus woordvoerder Tom Elbersen. Het ministerie is met zorgverzekeraars (en gemeenten, die over andere sporthulpmid delen gaan) in ge sprek om meer duide lijkheid te krijgen. ,,Het is belangrijk dat ieder een die wil sporten en bewegen dit ook kan, ongeacht je handicap. Als een sporthulpmid del noodzakelijk is, moet gekeken worden op welke manier dit bereikbaar en be schikbaar is voor mensen met een han dicap." Geen dure blade voor sportieve Dianne Ellen van Gaalen Vlijmen Dianne Vugts liet haar onderbeen amputeren, omdat ze voortdurend pijn had. Ze krijgt alleen een gewone prothese vergoed. FOTO KOEN VERHEIJDEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13