'Taliban breken belofte, liquidaties gaan gewoon door' c HRW: Zeker honderd oud-agenten en veiligheidsofficieren omgebracht mfSmmmrë 11 Het kan niet zijn dat de leiding niks weet van verdwijningen en executies De taliban beloofden een amnestie voor medewerkers van het oude Afghaanse bewind. Volgens Human Rights Watch zijn er echter al meer dan honderd mensen vermoord. Na de machtsovername door de ta liban in augustus zijn in vier pro vincies (Ghazni, Helmand, Kanda har en Kunduz) zeker honderd voormalige agenten en veiligheids officieren om het leven gebracht. Hun band met de vorige regering, die van president Ashraf Ghani, lijkt hen fataal te zijn geworden. Dat stelt mensenrechtenorganisa tie Human Rights Watch (HRW) in haar rapport 'Geen genade voor mensen zoals jullie', dat gisteren is verschenen. ,,Het verbaast ons niets'', zegt de Amerikaanse Afghanistan-deskun dige Patricia Gossman, een van de opstellers van het rapport. ,,Het be vestigt wat we al vermoedden: de afrekeningen gaan niet alleen ge woon door, maar ook nog eens op een heel weldoordachte manier. De taliban blijven beweren dat ze er niets mee te maken hebben, maar dat is overduidelijk niet waar.'' HRW sprak met in totaal 67 men sen (40 in persoon, 27 via de tele foon), variërend van getuigen en fa milieleden van slachtoffers tot voormalige overheidsmedewerkers en talibanstrijders. Uit de getuige nissen komt een beeld naar boven van grote angst en onveiligheid. Zo roepen de taliban mensen op zich te laten registreren voor hun 'eigen veiligheid', waarna er arrestaties en executies volgen. Sommige licha men worden achtergelaten om ge vonden te worden, zodat ze kunnen dienen als afschrikking. Tegelijkertijd jagen de taliban ook op mensen die zich niet gere gistreerd hebben. Vaak gebeurt dit 's nachts. HRW citeert een activist uit Helmand: ,,Die nachtelijke klopjachten zijn verschrikkelijk. Ze zoeken zogenaamd naar wapens. Mensen die worden opgepakt, ver dwijnen spoorloos. De familie kan niks doen, ze kunnen niet eens vra gen waar iemand is heengebracht.'' Overheid De taliban komen de mensen onder meer op het spoor doordat ze de be schikking hebben over de perso neelsgegevens van veel overheids- medewerkers. Die heeft de vorige regering in alle paniek achtergela ten. ,,En heel veel mensen hebben natuurlijk voor de overheid ge werkt, omdat die een belangrijke werkgever is. Dus die zijn allemaal doodsbang nu.'' HRW heeft haar rapport voorge legd aan de taliban, maar de leiders ontkennen dat er een gerichte cam pagne gaande is. Er is zelfs een com missie in het leven geroepen die be richten over onder meer mensen rechtenschendingen en corruptie moet onderzoeken. Die is echter al twee maanden bezig, maar heeft volgens HRW alleen nog maar ge rapporteerd over talibanstrijders die iets gestolen zouden hebben. Over moorden wordt niet gerept. Gossman: ,,Het kan niet zijn dat de leiding niks weet van verdwij- ningen en executies. Er is steeds meer bewijs dat hiertoe opdracht wordt gegeven door talibanleiders uit de districten of de provincies. Het gaat hier om een zeer hiërarchi sche organisatie, dus de top moet weten wat er speelt. Waarschijnlij ker is dat ze de lokale leiders niet te gen de haren in willen strijken. Ze hebben die immers hard nodig.'' De taliban houden vol dat alle aanhoudingen en veroordelingen 'een juridisch proces' volgen. Men sen worden opgepakt, omdat ze met 'criminele activiteiten' bezig zijn en 'samenzweren tegen de nieuwe regering', niet om iets dat ze 'in het verleden hebben gedaan'. Volgens de taliban wordt niemand gestraft zonder rechterlijke uit spraak: ,,Het is niet beleid mensen zonder proces te doden.'' HRW vraagt de taliban te stop pen met het oppakken, het doden en doen verdwijnen van mensen. Ook wil de organisatie dat de fami lie van slachtoffers wordt geïnfor meerd over hun lot. Verder moet er de mogelijkheid komen mensen rechtenschendingen te onderzoe ken. HWR roept landen en organi saties die geld geven aan Afghani stan op om de taliban hierover on der druk te zetten. Boerenclub verliest rechtszaak Kaag Vliegtuigbom ontploft: gewonden Walvissen krijgen veel plastic binnen Geen staatsbezoek aan Griekenland GO DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 Taliban patrouilleren door Kaboel. Ze zou den vaak 's nachts op jacht gaan. foto ap - Patricia Gossman, Afghanistan-deskundige Mark van Assen Rotterdam/Kaboel DEN HAAG De rechtbank in Den Haag heeft de klachten van Farmers Defence Force over politica Si- grid Kaag afgewezen. FDF meende dat Kaag in het tv-pro- gramma Nieuwsuur, in een pu blicatie van persbureau ANP en in een LinkedIn-bericht on rechtmatige uitlatingen had ge daan en eiste 30.000 euro im materiële schadevergoeding. De kantonrechter wees de vor deringen gisteren af bij gebrek aan feitelijke grondslag. D66'er Kaag zei dat FDF hekken om ver had gereden en journalis ten had bedreigd of daarbij be trokken was. MÜNCHEN Zeker vier mensen zijn gewond geraakt toen in het Zuid-Duitse München een vliegtuigbom uit de Tweede Wereldoorlog ont plofte. De Beierse minister van Binnenlandse Zaken Joachim Herrmann zei tegen Bild dat bij werkzaamheden een explosief van 250 kilo is geraakt. Het explosief ging af in de buurt van een treinstation. Puin zou vervolgens honderden me ters de lucht in zijn geslingerd. De ontploffing was volgens de krant tot in de wijde omtrek te horen en op beelden is te zien dat een grote rookpluim op stijgt. AUCKLAND Walvissen in de buurt van Auck land in Nieuw-Zeeland eten zo'n drie miljoen deeltjes microplastic per dag. Onderzoekers van de Universiteit Leiden en de Universi teit van Auckland komen tot die conclusie in een onderzoek naar walvispoep. Per hap krijgen de walvissen ongeveer 25.000 delen microplastic binnen. Dit plastic is kleiner dan 5 millimeter. Het is voor het grootste deel af komstig van de prooi. Walvissen eten voornamelijk krill en klein plankton. Slechts 1 op de 1000 microplastics lijkt direct afkomstig te zijn uit het water. Dat er microp lastics zitten in walvispoep, vond Walvissen eten via hun prooi plastic op. medeonderzoeker en universitair hoofddocent aan de Universiteit Leiden Thijs Bosker geen schok. Wel is hij verbaasd over de hoe veelheid die walvissen per dag in slikken. DEN HAAG Een staatsbezoek van koning Willem-Alexander en koningin Maxima aan Griekenland is uit gesteld wegens corona. Het bezoek zou plaatsvinden van 13 tot en met 15 december. De Rijksvoorlichtingsdienst heeft laten weten dat het be sluit tot uitstellen in goed over leg met de Griekse president Katerina Sakellaropoulou is ge nomen. Er zou gesproken wor den over de betrekkingen tus sen Nederland en Griekenland en andere landen op het ge bied van economie en innova tie, duurzaamheid, migratie en mensenrechten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11