Complotdenker Knevel bindt in c Critici vinden dat Europa steeds verder gaat met afbraak viuchteiingenrecht 10 Migranten die via Belarus proberen Europa binnen te komen, krijgen met extra obstakels te maken. Polen, Letland en Litouwen mogen van Brussel delen van de asielwetgeving tijdelijk opzijschuiven. Critici zien er een be wijs in dat Europa het steeds minder nauw neemt met het inter nationale viuchteiin genrecht. De drie regeringen mogen meer tijd nemen voor de registratie van asielaanvragen (vier weken in plaats van drie tot tien dagen), mogen asiel zoekers tijdens de eerste behandeling van hun aanvraag tot zestien weken vasthouden in gesloten centra langs de grens, en kunnen migranten mak kelijker en sneller terugsturen naar hun land van herkomst. Al deze maatregelen gelden voor zes maanden. ,,Na de pushbacks (ge welddadige uitzettingen) in Grieken land en het terugsturen van migran ten naar strafkampen in Libië gaat Europa gewoon verder met de af braak van het asielrecht'', aldus D66-leider in Europa Sophie in 't Veld. ,,In plaats van op te treden te gen mensenrechtenschendingen, le galiseren we ze.'' Ook Dunja Mijatovic, mensenrech- tencommissaris bij de Raad van Eu ropa in Straatsburg, is kritisch. De migrantenrechten, zegt ze, worden toch al zwaar geschonden door de voortdurende noodtoestand in Polen, waardoor journalisten, hulpverleners en mensenrechtenactivisten geen toegang tot de grensregio hebben. Het besluit om het asielrecht tijde lijk opzij te zetten lag binnen de Commissie uiterst moeilijk. Tegen standers vroegen zich af of het juri disch kan, of het nog nodig is nu de vluchtelingenstroom naar Belarus door overleg met landen van her komst en druk op luchtvaartmaat- schappijen al grotendeels is opge droogd. En bovenal, of de inbreuken op het asielrecht geen geweldig ca deau zijn aan Loekashenko. Volgens vice-Commissievoorzitter Margaritis Schinas zijn de maatrege len volledig in overeenstemming met Europees en internationaal recht en respect voor de mensenrechten. Zij stellen de drie landen in staat 'om ge controleerd te reageren op uitzonder lijke omstandigheden'. Geslagen Intussen zitten Brussel én Grieken land met nog een ander probleem. Griekenland ontkent al jaren dat het asielzoekers met geweld terug de Egeïsche Zee indrijft. Die stelling wordt ondermijnd, nu blijkt dat het land een verkeerde heeft uitgezet: een Afghaan die al eerder een ver- blijfsvergunning in Italië kreeg en als tolk werkte voor EU-grensbewa- kingsdienst Frontex. Hij werd uitgekleed en geslagen en samen met een honderdtal anderen uitgezet. De politie nam ook hun te lefoons, geld en documenten in be slag. Toen de Afghaan probeerde zich bekend te maken werd hij uitgela chen en nog harder geslagen. Volgens The New York Times heeft de man, in middels door Italië geholpen terug te keren naar Europa, bewijs voor zeker een honderdtal 'pushbacks'. Brussel neemt de zaak hoog op. Mi gratiecommissaris Ylva Johansson sprak de man eind vorige week tele fonisch, en toonde zich volgens de krant na dit onderhoud 'uiterst be zorgd'. Johansson bestempelde push- backs in de Commissie herhaaldelijk als 'absoluut illegaal'. Wouter Raatgever, een andere beruchte com plotdenker. Alledrie zijn inmiddels opgepakt. Raatge ver is al eerder veroordeeld tot een maandenlange celstrafvoor het be dreigen van Van Dissel. Nu staat hij terecht voor smaad en laster, samen met Knevel en een derde verdachte. Micha Kat zit vast in Noord-Ier- land, zijn overlevering laat op zich wachten. Zijn rechtszaak volgt la ter. De rechtszaak morgen tegen Raatgever, Knevel en de derde man (een 56-jarige man uit Krimpen) is een niet inhoudelijke zitting. Wel zal Plasman de voorlopige hechte nis van Knevel aan de orde stellen. - Victor Schildkamp Maar de man die morgen voor het eerst terechtstaat vanwege smaad en laster, blijft bij zijn verhaal dat enkele prominente inwoners van Bodegraven betrokken zijn bij mis bruik van en moord op kinderen. Knevel werd in augustus opge pakt in Spanje en later overgeleverd aan Nederland. Hij zit sindsdien in de cel. In Spanje heeft hij een vrouw en twee kinderen. ,,Hij wil nu vooral zo snel mogelijk terug naar zijn gezin'', aldus Plasman. Knevel kwam het afgelopen jaar in het nieuws omdat hij vanuit Spanje complotverhalen de wereld in slingerde over 'satanische pedo fiele netwerken' waar onder ande ren RIVM-topman Jaap van Dissel bij betrokken zou zijn. Ook noemde hij namen van jong gestorven in woners van Bodegraven, waar Kne vel zelf opgroeide, als slachtoffers van die netwerken. Knevel blijft wel trouw aan zijn 'herinneringen', wat in principe niet strafbaar is. Volgens Plasman heeft Knevel nu wel in de gaten dat hij er geen an dere mensen mee mag belasteren. Knevels verhalen leidden ertoe dat honderden mensen massaal naar Bodegraven trokken om bloe men op graven te leggen. Totdat de burgemeester van Bodegraven in greep. Sommige nabestaan den van de door Knevel genoemde slachtoffers waren woest dat hun fa milielid in zijn verhalen werd getrokken. Via de rechter dwong de gemeente Bodegra- ven-Reeuwijk af dat Kne vel, en ook twee andere 'pro minente' complotdenkers, hun las tercampagnes op sociale media moesten stoppen. Knevels verhaal kreeg vooral voet aan de grond om dat hardcore complotdenker Micha Kat ermee aan de haal ging, net als DONDERDAG 2 DECEMBER 2021 GO Frans Boogaard Brussel maakt het migranten aan grens Belarus moeilijker G Een Litouwse grenswacht bekijkt beelden van grens van Belarus. Daar zijn veel migranten. FOTO'S GETTY, REUTERS DEN HAAG G In Bodegra ven werden bloemen ge legd bij graven van mensen die Knevel (links) noemde als slachtoffer van pedofiele netwerken. FOTO ROBIN UTRECHT TEKENING NICOLE VAN DEN HOUT Complotdenker Joost Knevel beseft dat hij te ver is gegaan en accepteert eventueel hulp om het niet nog een keer te laten gebeuren. Dat laat zijn advocaat Peter Plasman weten.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10