Aantal coronabesmettingen lijkt af te vlakken 9 CORONA Advies voor bezoek Van Ingen verwijst naar een jaarlijkse vragenlijst van de Universiteit Til burg. Daaruit kwam naar voren dat maar 43 procent van jongeren onder de dertig een keer of vaker per maand afspraken met contacten in de buurt in de tijd vóór corona. Bij dezelfde vragenlijst, maar dan gesteld in de lockdowntijd van eind 2020, is dit ge tal gestegen naar 59 procent. ,,Dat ge tal is de afgelopen jaren alleen maar gedaald, dus dit is zeker wel een trendbreuk te noemen", aldus Van Ingen. ,,In diezelfde resultaten zie je ook dat de daling van visites bij familie die we de afgelopen jaren zagen, is gestaakt, en dat contacten met vrienden ver weg juist ontzettend hard zijn ge daald. „Toch gaan mensen nu dus vaker op visite bij hun lokale contacten", denkt de vrijetijdswetenschapper. „Het is voor ons sociologen ont zettend interessant om te zien wat corona heeft gedaan met onze con tacten, want mensen vinden altijd wel een manier om elkaar toch nog te zien." Aanpassen Hij wil nog niet speculeren of visite ook een blijvertje gaat zijn voor de post-coronatijd. ,,Ik denk dat we nog een hele tijd allerlei maatregelen blij ven hebben die sociaal beperkend zijn. Hoe we daar uitkomen, kan ik vanuit wetenschappelijk perspectief niet zeggen. Wel weet ik dat de mens zich niet alleen snel kan aanpassen aan beperkingen, maar ook aan vrij heden." ALTERNATIEF TIJDENS AVONDLOCKDOWN Een biertje in de kroeg met je beste vrienden zit er niet meer in nu alles om 17.00 uur op slot gaat. Maar wat doen we nu dan wel? Het klinkt wat oubollig, maar we gaan weer massaal bij elkaar op visite. Niet meer 'op de koffie', maar samen lunchen bij die nieuwe lunchroom. Niet meer 'een borreltje doen', maar samen een biertje wegtikken in de kroeg. Lange tijd leek de oude vertrouwde visite op zijn retour te zijn. Steeds vaker zochten we onze vrienden buitens huis op. Sinds corona, en zeker nu met de avondlockdown, is het knap lastig geworden om iets buiten de deur te ondernemen, en dus gaan we allemaal weer, zoals Lenny Kuhr het graag ziet, op Visitevisite'. Vrijetijdswetenschapper Erik van Ingen is in 2009 gepromoveerd op een onderzoek naar de ondergang van het oudhollandse visite. Destijds ontdekte hij dat in 1975 de gemid delde Nederlander nog 8,4 uur per week aan visite besteedde, in 2005 was dat nog maar 5,6 uur. ,,Die trend heeft tot de coronapandemie alleen maar doorgezet", aldus Van Ingen. „Mensen gingen minder bij elkaar op visite, en zochten hun contacten ook steeds verder. Dan ontmoet je elkaar in het midden, en dus buiten de deur." Hij legt uit dat dat onder meer komt doordat we steeds meer be reid zijn ver te rei zen voor ons werk, maar ook door de sociale media waar door we makkelijker met mensen aan de an dere kant van het land in contact kunnen blijven. Dat corona onze sociale contacten heeft belemmerd is duidelijk, maar toch is er nog een interessante ont wikkeling te zien, vertelt Van Ingen: ,,In onderzoeken van de afgelopen anderhalf jaar zie je dat sociale con tacten in het algemeen minder wor den. Je mag niet veel meer, maar toch vinden we altijd een manier om onze behoefte aanface-to-face contact te vervullen. Mensen moeten elkaar simpelweg gewoon zien, en ook al kunnen we elkaar ook via een com puterscherm spreken, dat gaat nooit direct sociaal contact kunnen ver vangen." Het Rijksinstituut voor Volksge zondheid en Milieu (RIVM) heeft 'sterk het vermoeden' dat het aantal coronabesmettingen echt afvlakt. ,,Als die lijn doorzet, zitten we nu op de piek. We zien positieve signa len", zegt Aura Timen, hoofd infec- tieziektebestrijding van het RIVM. Het aantal ziekenhuisopnames en doden steeg wel. Het zogeheten reproductiegetal daalde naar 1,05. Dat is het laagste niveau sinds sep tember, voor het begin van de hui dige golf. Niet iedereen ziet die lichtpunt jes al. ,,We staan er nog altijd héél slecht voor en de cijfers kunnen bo vendien een vertekend beeld ge ven'', verzucht veldepidemioloog Amrish Baidjoe. Volgens het voormalig Red Team-lid is er momenteel onvol doende zicht op de coronasituatie in Nederland, omdat de teststraten van de GGD aan hun maximale ca paciteit zitten. De locaties zijn mo menteel niet in staat om nog veel meer mensen te testen dan ze al doen. ,,Mensen moeten daardoor langer wachten voor een testaf spraak of verder reizen, beide ko men de testbereidheid niet ten goede", zegt Baidjoe. Veel besmet tingen blijven volgens hem door verschillende factoren onopgehel derd. ,,Er zijn niet genoeg teststra ten, waardoor de tijd tussen het ontstaan van de eerste symptomen en het doen van een test langer wordt. Hierdoor is er een kans dat een test alsnog negatiefuitpakt, ook al heb je misschien met het virus rondgelopen." Omikron In de huidige cijfers speelt de omikronvariant van het coronavi rus waarschijnlijk geen rol, ver moedt arts-microbioloog Jean-Luc Murk. De arts van het Tilburgse Elisabeth-Tweesteden Ziekenhuis is hoopvol over de stagnatie in de stijging van het aantal besmettin- gen. ,,Bij heel veel besmettingen duurt het lang om het tij te keren, maar ik vermoed dat we nu de bocht aan het maken zijn. Dat de aantallen besmettingen nu lang zaam zullen dalen." Het aantal ziekenhuisopnames steeg de afgelopen week wel fors. De klachten van 1996 mensen wa ren zo erg dat ze in een ziekenhuis belandden, tegen 1833 in de week ervoor. Van die 1996 opgenomen co ronapatiënten belandden 367 op de intensive care, zo'n 27 procent meer dan een week eerder. Het RIVM re gistreerde 367 sterfgevallen, tegen 265 in de week ervoor. - Sebastiaan Quekel Ook bij elkaar op bezoek gaan kan niet onbeperkt, maakte demissio nair premier Rutte nog duide lijk op de pers conferentie afge lopen vrijdag. Zo wordt aangeraden op een dag niet meer dan vier be zoekers te ontvan gen en zelf niet meer dan een keer bij iemand op be zoek te gaan. Ook moet je 1,5 meter afstand houden van gasten buiten je huishouden, en goed ventileren. Ook een zelftestje van te voren moet besmettingen te gengaan. Het mag dus nog wel, en na 17.00 uur heb je weinig andere ma nieren om nog iets met je vrienden te ondernemen nu het niet-essentiële 's avonds dicht is. GO WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 Terug van bij elkaar op visite Vroeger heel nor maal en nu heront dekt: bij elkaar op visite gaan. fotosanp Wouter Peer Rotterdam BILTHOVEN De spectaculaire stijging van het aantal positieve coronatests in Nederland lijkt voorbij. Het aan tal bevestigde besmettingen over de afgelopen week is met 155.152 positieve coronatests ongeveer gelijk aan de week er voor. 1IN Het aantal besmettingen lijkt af te vlakken, maar het aantal zie kenhuisopnames steeg in een week tijd van 1833 naar 1996.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 9