Spaans stel dat ontsnapte uit quarantaine is weer vrij c CDA-prominenten breken lans voor terugkeer coronaminister De Jonge 8 Vandaag staat minister Hugo de Jonge van Volksgezondheid, Wel zijn en Sport voor zijn zevendertigste Kamer debat, op de top van de vierde coro- nagolf. In de diepste Haagse spelon ken wordt komende weken beslist over zijn toekomst. Voor het eerst spreken CDA-prominenten zich uit voor een terugkeer van De Jonge. Maar die is lang niet zeker. Hij schuwt een verlenging op de huidige post niet. „Als een beroep op mij wordt gedaan, dan stap ik naar voren'', zei de plichtsgetrouwe domi neeszoon De Jonge ruim een maand geleden tegen HLF8. Geen loyaler CDA'er dan De Jonge, die zonder morren in december in het partijbelang het lijsttrekkers stokje overdroeg aan Wopke Hoek stra. De voorstanders laten het luidst van zich horen. ,,Midden in de crisis wisselen, het is de vraag of dat ver standig is'', zegt partijgenote Marja van Bijsterveldt, oud-minister van Onderwijs in Ruttes eerste kabinet. ,,Het zou het meest logisch zijn als je continuïteit hebt op VWS in een heel zware tijd.'' Onder Van Bijsterveldt groeide ambtenaar De Jonge op. Ze steunde hem vorig jaar dan ook openlijk bij de interne strijd voor het CDA-lijst- trekkerschap. ,,Het vraagt de nodige energie, dat is wel gebleken. Hugo heeft die energie en de veerkracht. Dat heeft niet iedereen.'' Oud-minis ter Hans Hillen is 'volstrekt neutraal' over de vraag of De Jonge moet te rugkeren. Maar: ,,Het CDA lijdt aan het gebrek aan ervaring, Juist daarom zou de partij kunnen profiteren van iemand die in een pressure cooker veel ervaring heeft opgedaan.'' Oud-Kamerlid Chris van Dam windt er geen doekjes om. ,,Ik zeg volmondig 'ja' tegen een terugkeer van Hugo de Jonge op VWS'', zegt de voormalig voorzitter van de onder vragingscommissie kinderopvang- toeslag. ,,In allerlei opzichten heeft hij verantwoordelijkheid genomen. Ik ben er gewoon trots op hoe hij dat gedaan heeft. En achteraf zullen des kundigen roepen dat dingen anders moesten. Ik bewonder ongelooflijk als ik zie hoe hij rustig zichzelf blijft en het roer vasthoudt.'' Geloofwaardig Ook CDA-prominent Ben Bot - die minister van Buitenlandse Zaken in twee kabinetten-Balkenende was - vindt dat De Jonge prolongatie ver dient. ,,Ik vind echt dat hier een man staat die heel wat aankan. Die met heel moeilijke problemen worstelt en oplossingen biedt op een geloofwaar dige manier.'' Bot zag het niet altijd zitten in De Jonge. ,,Ik ken Hugo de Jonge al van voor zijn ministerschap als iemand die heel graag naar voren treedt met veel praatjes. Dat is weg. Mijn appre- Hij houdt er rekening mee dat hij zijn kwaliteiten elders mag inzetten ciatie van De Jonge is enorm om- hooggegaan." In de top van de grote coalitiebroer VVD zijn geluiden te horen die plei ten voor De Jonge weer op VWS, ter wijl de andere coalitiegenoot D66 daar niet zo happig op zou zijn. ,,Kan hij het verzoenende verhaal vertel len, ook richting ongevaccineerden?" vraagt een ChristenUnie-bron zich af. Dat maakt mede dat de toekomst van De Jonge als minister van VWS op dit moment nog zeker niet vast staat. Zijn optreden als coronaminis ter oogst zowel lof als felle kritiek. ,,Het is fify-fifty'', zegt een inge wijde. Van de ongevraagde aanbeve lingen voor de kabinetsformatie die in de CDA-top terechtkomen luidt de ene helft: 'verlos die man uit zijn lijden'. Terwijl de andere helft De Jonge op VWS wil hebben. In een re cente enquête van Eenvandaag zegt bijna vier op de tien kiezers dat hij terug moet keren. Scepsis Bovendien zijn er binnen het CDA ook coryfeeën die minder enthousi ast zijn over een tweede ronde voor De Jonge, al uiten zij hun scepsis niet hardop. Een oud-minister stelt: ,,Op verjaardagen hoor ik al heel lang geen mens zeggen: De Jonge moet op die zware post weer terugkomen.'' De Jonge zelf zou ook inzien dat Hoekstra voor frisse gezichten kiest, onderstreept een ingewijde. ,,Hugo houdt er rekening mee dat hij zijn kwaliteiten volgend jaar elders voor het CDA mag inzetten, zeker met een parlementaire enquête op komst.'' SCHIPHOL Het stel zou hebben geweigerd in quarantaine te blijven na een posi tieve coronatest. Volgens de advo caat van het stel blijkt nu dat ze al lebei geen corona hebben. ,,Het is een blamage hoe deze mensen hier zijn behandeld. Dit is amateurwerk en krijgt zeker nog een staartje", zegt advocaat Bart Maes die het stel bijstaat. Carolina Pimenta uit Bar celona testte vorige week aanvanke lijk positief op Schiphol toen ze aankwam met een vlucht vanuit Zuid-Afrika. Omdat er net een nieuwe, mogelijk veel besmettelij ker variant bekend werd, vroeg de GGD haar in zelfisolatie te gaan tot dat hier meer duidelijkheid over was. Ook haar echtgenoot kreeg het advies in quarantaine te gaan, al testte hij toen ook al negatief. De twee werden ondergebracht in Hotel Ramada in Badhoevedorp waar ze het na bijna drie dagen voor gezien hielden. Ze boekten een tic ket naar Barcelona en wilden zon dagavond vertrekken toen de bur gemeester van Haarlemmermeer ingreep. Zij liet het echtpaar uit het vliegtuig halen vlak voordat het toestel zou opstijgen, omdat de twee een gevaar voor de volksge- zondheid zouden zijn. Het echt paar werd opgesloten in Tuberculo- secentrum Beatrixoord in Haren. Daar zijn opnieuw meerdere co- ronatesten afgenomen die volgens hun advocaat allemaal negatiefblij- ken te zijn. ,,Dit hele circus is dus voor niets geweest. Zeker als ik ook nog eens lees dat de omikronvari- ant al een week eerder in Nederland was." Volgens Maes gaat er nu zeker een claim ingediend worden, om dat ze volgens hem onterecht heb ben vastgezeten. ,,Dat lijkt mij nogal wiedes." Het Openbaar Ministerie laat in een reactie weten dat er zorgvuldig is gehandeld toen het besluit werd genomen om het echtpaar op een gesloten afdeling te plaatsen. Daar bij is onder meer advies ingewon nen van de inspecteur-generaal voor de gezondheid en jeugd, zoals de wet voorschrijft. Het 'quarantai- nestel' wordt niet verdacht van een strafbaar feit. Dat heeft het OM gis teren laten weten, zonder daarop een toelichting te geven. Omdat de vrouw gisteren nega tief is getest op corona, wordt niet meer voldaan aan de eisen voor ge dwongen isolatie en mag zij naar huis. Haar echtgenoot is nooit posi tief getest en mag dus ook naar huis. De GGD Kennemerland er kent dat het testen en het in qua rantaine plaatsen van reizigers uit Zuid-Afrika vorige week vrijdag beter had gekund. De GGD biedt aan alle reizigers die hier de dupe van zijn geworden excuses aan en zegt het gesprek met hen aan te gaan als zij dat willen. Zelf zou Hugo de Jonge graag nog een keertje willen op het ministerie van VWS, maar zijn lot ligt in handen van Wopke Hoekstra, die nieuwe gezichten wil. Oud-ministers zien de voordelen van een nieuwe termijn voor De Jonge. WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 GO Comebackkid of functie elders? Jan Hoedeman Den Haag Hugo de Jonge op het Binnenhof, zit er een nieuwe termijn in? FOTO ROBIN UTRECHT - Ingewijde Het echtpaar uit Spanje dat in quarantaine zat, ontsnapte en zondagavond uit een vertrek kend vliegtuig is gehaald, is weer vrij. Het Spaanse echtpaar uit Bar celona. FOTO BART MAES - Raymond Boere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 8