II 7 CORONA IN VERPLEEGHUIZEN In razend tempo dringt Covid verpleeghuizen binnen. Er is hoop dat de boosterprik verlichting brengt. ,,De zorg loopt op alle fronten vast'', zegt Conny Helder, Actiz. De cijfers van het aan tal besmettingen in verpleeghuizen zijn nauwelijks bij te houden. Waar begin november nog 15 procent van de verpleeghuizen corona binnen had, tikt dat percentage in een paar weken tijd de 40 aan. Bijna duizend locaties hadden de afge lopen 28 dagen een besmetting binnen. Het lijkt een schrikbeeld, want juist ouderen kunnen ern stig ziek worden van het virus. Toch is het logisch dat dit ge beurt, zegt Conny Helder, be stuurder bij brancheorganisatie voor de ouderenzorg Actiz en de Brabantse zorgorganisatie tante- Louise. „Verpleeghuizen doen ge woon mee met de besmettingen. Er lopen medewerkers rond, maar ook bezoekers, de pedicure, de kapper. We zien dat de deltavari ant duidelijk besmettelijker is." ,,Dat beeld hebben we nu niet, nee. Het grote voordeel is dat de vaccinatiegraad ontzettend hoog is. We zien echt dat mensen min der ziek worden en ook minder lang ziek zijn. Maar hoge aan tallen besmettingen zorgen ook voor meer zieken en uitval van medewerkers. We zien op alle fronten dat de zorg vastloopt. Elke besmetting vraagt extra zorg, die met minder mensen geleverd moet worden." ,,De medewerkers ervaren dat ze ker zo. Mensen zijn moe. Het trauma van de eerste en tweede golf is niet voldoende verwerkt." ,,Ze zijn heel begripvol. Vooral voor familie en mantelzorgers is het soms lastig om zich weer over te geven aan nieuwe beperkingen. Die leiden tot veel onbegrip." ,,De omstandigheden zijn echt pleeghuisbedden bezet is door mensen die herstellen van een re guliere operatie, zoals een nieuwe heup. Bovendien zien we minder leegstand, omdat er minder men sen overlijden. Maar het grootste probleem is het hoge ziektever zuim. We hebben te weinig men sen en medewerkers zijn ook minder bereid om steeds weer ex tra diensten te draaien." ,,Het voelt inderdaad aan als code zwart. We moeten moeilijke keu zes maken over wie we wel of niet gaan helpen." ,,We hebben in de thuissituatie niet van iedereen in beeld hoe het met ze gaat. Of ze hun medicijnen wel op tijd nemen. Of ze goed eten. Of ze geen wonden hebben die verzorgd moeten worden. We hopen dat mantelzorgers daarbij helpen, maar heel veel mensen hebben geen mantelzorger. Het doet pijn om deze mensen niet de juiste zorg te kunnen geven." ,,Ik maak me er al de hele corona crisis boos over dat het zo weinig gaat over wat er in deze sectoren gebeurt en zoveel over wat er op de ic's aan de hand is. En natuur lijk, op de ic's hebben de mede werkers het ook zwaar, maar dat geldt net zo goed voor de thuis- en ouderenzorg." ,,Nee, liever niet. Maar ik ben schor van het roepen." men, maar dan is altijd het stre ven zo kort en lokaal mogelijk. De situatie is nu anders dan destijds. Wel vragen we mensen om na te denken over manieren om risico's op besmettingen zo klein moge lijk te houden." ,,Dat weet ik niet. Het goede nieuws: we zijn begonnen. Na tuurlijk hadden we eerder willen beginnen, maar deze operatie moet je goed voorbereiden." ,,Ja, maar dat zie je in de hele sa menleving. De basisregels wor den niet goed nageleefd. In de zo mer zagen we ook dat mensen het loslaten van de regels zagen als moment om hun naasten weer volop te knuffelen. Heel begrijpe lijk, maar er blijven risico's." ,,Wij zien dat een deel van de ver- heel anders. Toen hadden we geen beschermingsmiddelen, konden we minder testen, waren bewoners niet gevaccineerd. We zien geen reden om de deuren te sluiten. Al kunnen we niet uit sluiten dat er meer beperkingen komen. We bewegen mee met de regels die in de samenleving gel den, bijvoorbeeld over maximale bezoekersaantallen." ,,Dat merk ik zeker. Ik krijg dage lijks vragen. Ik leg aan iedereen uit dat ik geen nieuwe lockdown verwacht, maar snap dat die zor gen er zijn. Het kan nog steeds in uitzonderlijke gevallen voorko- We zien echt dat mensen minder ziek worden en minder lang ziek zijn Omikron al langer in Nederland Duitsland stemt over prikplicht Steeds minder planbare zorg GO WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 'We moeten kiezen wie we wel en niet helpen' Ellen van Gaaien Den Bosch Tijdens de eerste golf overleden ontzettend veel bewoners. Waart de dood nu weer rond? Voelt deze zesde golf als een flashback? Hoe reageren de bewoners op de oplopende besmettingen? U zei eerder nooit meer een lock- down zoals tijdens de eerste golf in de verpleeghuizen te willen. Is dat nu wel houdbaar? G Cliënten van een verpleeg huis krijgen een boosterprik toegediend door een zorgme- dewerker. foto's robin utrecht U rept over code zwart in de thuiszorg. Wat is de consequentie daarvan? U zei eerder dat de ouderen- en thuiszorg zich niet genoeg ge hoord voelen. Moeten er weer doden vallen om die aandacht wel te krijgen? In België loopt het aantal be smettingen in verpleeghuizen te rug sinds ze begonnen met de boosterprik. Zijn wij te laat met de derde vaccinatie? Zijn we te gemakzuchtig gewor den naar de ouderen toe? Ziekenhuizen beklagen zich er over dat patiënten onnodig bed den bezet houden, omdat ze niet kunnen doorstromen naar ver pleeghuizen of thuiszorg. Is er angst dat er tóch weer een bezoekverbod komt? - Conny Helder, Actiz BILTHOVEN De Omikronvariant van het coronavirus was al een week eerder in Nederland dan tot nog toe bekend was. In twee testmonsters die op 19 en 23 november bij de GGD zijn af genomen heeft het RIVM de variant, die als zorgwekkend wordt beschouwd, aangetrof fen. Het is onduidelijk of deze twee besmette personen on langs in zuidelijk Afrika zijn geweest. De GGD doet con- tactonderzoek. Het is on waarschijnlijk dat de huidige coronavaccins even effectief zijn tegen de omikronvariant, meldde de topman van bio- techbedrijf en vaccinmaker Moderna gisteren. BERLIJN Het is de bedoeling dat het Duitse parlement nog dit jaar over een algemene vaccina tieplicht stemt, aldus toekom stig regeringsleider Olaf Scholz tegen de krant Bild. De verplichting zou dan in februari of maart kunnen ingaan. Oostenrijk, buurland van Duitsland, kondigde onlangs als eerste Europese staat een vaccinatieplicht voor iedereen aan. In beide landen zijn in verhouding min der mensen gevaccineerd tegen corona dan in andere West-Europese landen. Vol gens gezondheidsminister Jens Spahn zijn nog zeker 50 miljoen prikken beschikbaar. UTRECHT In 25 Nederlandse ziekenhui zen, ruim een op de drie, wordt vanwege coronadrukte in het geheel geen planbare zorg meer verleend. Onder die noemer vallen bijvoor beeld knie- en heupoperaties. Dat is meer dan een verdub beling ten opzichte van eind vorige week, meldt de Neder landse Zorgautoriteit. Negen tien ziekenhuizen zijn niet al tijd meer in staat om kritieke planbare zorg op tijd te verle nen. Die zorg moet binnen zes weken plaatsvinden om gezondheidsschade te voor komen. Dat is één ziekenhuis meer dan vrijdag.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 7