u 'Wethouder, L of XL als onderbroek?' 7 Bekeuring moet ouders aansporen verlichting beter te controleren Je fietst in het pikkedonker en door de regen naar school. En dan krijg je nog een boete ook omdat je verlichting het niet doet. Zuur? Ja. Hard nodig? Dat ook. Een scholier ploetert samen met medescholieren voort op zijn fiets. Het groepje is op weg naar het Lo- dewijk College in Terneuzen. De fietsverlichting van de scholier brandt niet, het is nog donker, het regent en met zijn donkere regen pak aan is de jongen nauwelijks te zien op het fietspad. Ter hoogte van het ziekenhuis in Terneuzen wordt het groepje fietsers tot stop pen gemaand door agent Alfred Buren. De scholieren schrikken zichtbaar. Alle lichten worden gecontro leerd en de agent gaat op een be gripvolle manier met hen in ge sprek. Maar de jongen zonder brandende lichten heeft toch pech. ,,Je krijgt wel een boete", zegt de agent. De scholier kijkt beteuterd. ,,Gisteren is mijn verlichting stuk gegaan. Maar ik snap het wel." De kosten? Zestig euro, inclusief ad ministratiekosten. Dertig bekeuringen Dinsdagochtend wordt er op meerdere plekken in Zeeuws- Vlaanderen een verkeerscontrole gehouden, waarbij gekeken wordt naar de fietsverlichting. Teamchef Carin Leijssen van de politie is aanwezig bij de controle in Ter- neuzen. „Vanuit het buitengebied komen de leerlingen hierlangs op weg naar school." Op de fietspa den zijn eerder al gele stickers aan gebracht waar 'Zet je licht aan!' op staat. Jongeren met donkere jassen en fietslichten waarvan de batte rijen bijna leeg zijn: het is hart stikke gevaarlijk. ,,Een reflecterend hesje is misschien niet hip, maar één reflecterende streep op een re genpak zie je echt niet goed." De politie werkt voor de actie samen met Veilig Verkeer Neder land (VVN) en Regionaal Orgaan Verkeersveiligheid Zeeland (ROVZ). ,,Het is goed om de sa menwerking op te zoeken voor verkeersveiligheid", zegt Amanda Flohr van ROVZ. ROVZ zorgt voor sleutelhangers en fietslamp- jes, die de scholieren mee krijgen. Het gaat niet zozeer om de be keuring, maar om bewustwording van de gevaren van fietsen zonder licht. Dat blijkt ook nodig, want in totaal worden er dertig bekeurin gen uitgeschreven. En die maken indruk. Nieuwe fietsverlichting Sjaak en Hannie de Feijter van Veilig Verkeer Nederland wachten tot de agenten met de jongeren hebben gesproken en uitleg heb ben gegeven over de boete. Als ze merken dat de scholier in kwestie er voor open staat, stappen ze op hem of haar af. ,,We worden vaker En ik hoop dat de leerlingen het ook op school vertellen. Al is het maar uit frustratie ingezet bij zulke acties", vertelt Sjaak. Als iemand heel geïrriteerd is, heeft een gesprek geen zin, maar dat komt deze morgen niet voor. De jongeren, hebben er alle maal wel begrip voor. Eén jongen baalt dubbel hard: hij vertelt dat hij een paar dagen geleden van zijn fiets werd gereden ter hoogte van het ziekenhuis. Zijn eigen fiets lag in de kreukels en hij heeft nu een andere fiets waarvan het voorlicht niet werkt. De fietslampjes worden als het even kan meteen gemonteerd op de fiets, maar in het donker en met regen die met bakken uit de lucht valt, is dat wat lastiger. Sjaak: ,,We hebben de lampjes meegegeven en aan de leerlingen gevraagd of ze hulp aan de conciërge op school willen vragen." Hannie hoopt dat de actie ertoe leidt dat er meer lichtjes op fietsen branden en dat jongeren zich bewuster worden van de gevolgen. Niet alleen voor zichzelf: ,,Automobilisten hebben er óók last van als ze iemand niet zien en aanrijden." Ze hoopt dat de boete ouders aanspoort om te kijken naar fietsverlichting. ,,En ik hoop dat de leerlingen het ook op school vertellen. Al is het maar uit frustratie." Dat deden ze natuurlijk niet zonder reden. Met z'n achten waren ze naar het stadskantoor in Goes gekomen om De Goffau de allereerste mos selboxershort te overhandigen. Tessa, Roy, Sem, Rosa, Jessica, Daan, Justin en Mila hebben samen een studentenbedrijfje moeten opzet ten en besloten in ondergoed te gaan. Dat hebben ze een Zeeuws tintje gegeven, want op de boxer- short staan kleine afbeeldingen van een mossel en op de bovenrand de tekst Luctor et Emergo. ,,We heb ben vierhonderd onderbroeken la ten maken, want daar hadden we budget voor'', zegt Roy Duerink. ,,Maar met de producent hebben we afgesproken dat we heel snel een tweede serie kunnen laten maken als het een succes is. Daar hebben we al een ander Zeeuws idee voor, iets met golven en het wapen van de provincie.'' Vriendengroep Door aandelen van 20 euro per stuk uit te geven, hebben de studenten geld opgehaald om de boxers te la ten ontwerpen en maken. Dinsdag- middag is de verkoopweb site downundershop.nl online ge gaan. De Zeeuwse onderbroeken kosten per stuk 12,95 euro. Vriendengroep De acht studenten, afkomstig van verschillende opleidingen, zijn bij elkaar geplaatst zonder dat ze daar zelfeen stem in hadden. Maar de af gelopen maanden zijn ze naar eigen zeggen een echte vriendengroep geworden. ,,Als de onderbroeken een succes blijken te zijn, willen we er waarschijnlijk wel mee door gaan, ook als het project op school is afgelopen'', zegt Duerink. VL WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 Geen licht? Dan een boete Fietsers worden gecontroleerd en als het nodig is ook beboet als hun fietsverlichting niet brandt, ter hoogte van het ziekenhuis in Ter- neuzen. Agent Alfred Buren gaat het gesprek met hen aan. foto kelly thans - Hannie de Feijter, Veilig Verkeer GOES 'Welke maat onderbroek draagt u? L of XL?' Het is een vraag die tijdens een raadsvergadering niet snel gesteld zal worden aan wethouder Joost de Goffau. Het waren studenten van de HZ die het dinsdag wel durfden. - Rob Paardekam Wethouder Joost de Goffau (l) kreeg van Roy Duerink de eerste Zeeuwse mosselonderbroek. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54