Lokale partijen in Borsele gaan samen 7 c René uit Tholen is Nederlands kampioen onderwaterfilmen Voor prachtige onderwaterbeelden hoef je niet naar exotische oorden. René van der Laan maakte beelden bij de Bergse Diepsluis, en werd er Nederlands Kampioen mee. ook bij, maar dan als 'buddy' van de Nederlandse deelnemer van dat jaar. ,,In die rol ga je op zoek naar mooie plekken, of naar bijzondere diertjes of planten." Zulke hulp is tijdens zo'n wedstrijd eigenlijk onmisbaar, want de regels zijn streng. ,,Je krijgt heel kort de tijd om je beelden te schieten, en moet je film dan in elkaar zetten met wat je hebt. Het kan niet nog een keer." René sloeg het wereldkampi oenschap vorig jaar over, maar zou nu wel graag willen gaan. ,,Dan neem ik mijn vrouw mee als buddy. Zij duikt nog vaker dan ik, dus dat komt mooi uit. En wie weet plakken we er dan meteen een vakantie voor ons samen aan vast." De winnende film en nog veel meer beelden van René van der Laan zijn te zien op zijn YouTu- be-kanaal Digit Film. René woont in Tholen, en duikt sinds 2004. ,,Een jaar of acht gele den kreeg ik van mijn vrouw een cameraatje, zo'n action cam. Ik vond dat ontzettend leuk, het voegde echt een nieuwe dimensie toe aan duiken. Toen is het gaan groeien. Ik ben inmiddels aan mijn derde of vierde camera toe, en elke keer wordt het professioneler." De Tholenaar brengt aardig wat tijd door in het water. ,,In de zo mer duik ik drie, vier keer per week, soms wel een paar uur na el kaar. In de winter probeer ik toch ook wel zeker eens per week het water in te gaan." En altijd gaat de camera mee. ,,Ik vind altijd wel wat. Een mini-slakje, sepia's, een mooie school vissen..." Sfeer en script Inmiddels filmt René op hoog ni veau. Dat vraagt natuurlijk kwali teiten als filmer, maar een goede inzending bij een wedstrijd moet aan meer eisen voldoen. Bij het Nederlands Kampioenschap, dat afgelopen weekend plaatsvond, werden inzendingen op zes onder delen beoordeeld. ,,Ze kijken naar montage, geluid en techniek, maar je krijgt ook punten voor creativi teit, sfeer en script. Dat is anders dan vroeger. Toen ging het er vooral om dat je de plantjes en diertjes goed in beeld bracht. Nu maak je juist het verschil door de details, door het net even anders te doen dan de andere deelnemers." Dat is best lastig in een film die niet langer dan vier minuten mag duren. ,,En dan geldt ook nog dat maar 20 procent, dus in dit geval 48 seconden, boven water gefilmd mag zijn. Dat vraagt wel wat crea tiviteit als je dan ook nog een ver haaltje moet verzinnen." René loste het slim op door een deel van zijn verhaallijn ónder wa l belangrijkst. En daarvoor hoef je helemaal niet ver weg. ,,De film is deels geschoten in de Grevelingen, maar vooral bij de Bergse Diep- sluis." Die ligt aan de noordkant van de Oesterdam. ,,Daar is zo veel moois te vinden. Alles wat je je kan wensen, eigenlijk." Bij de Bergse Diepsluis is zo veel moois te vinden. Alles wat je je kan wensen als duiker ter te laten plaatsvinden. Een Bel gische vriend van hem fungeerde daarbij als acteur en model. Wie wil weten wat er precies gebeurt, moet de film maar even bekijken. Maar natuurlijk, erkent René, zijn de beelden onder water het Als buddy op het WK De prijsuitreiking van het Neder lands Kampioenschap werd - co- ronaproof - uitgezonden via inter net. De organisatie wist de span ning aardig op te bouwen. Uitein delijk hield René een half puntje over op zijn naaste concurrent. ,,Dat was ontzettend spannend, ja. En wel even een ontlading toen ik won." Als Nederlands Kampioen mag René nu naar het wereldkampi oenschap. Waar dat gehouden wordt, is nog niet bekend, maar vaak is het in aantrekkelijke oor- den. ,,Vorig jaar was het op Madeira, het jaar daarvoor op Te- nerife." Daar was hij er overigens De LPB heeft nu drie zetels en is daarmee de derde grootste partij in de Borselse gemeenteraad. Toch werd de partij tot haar eigen teleurstelling na de vorige verkie zingen gepasseerd tijdens de vor ming van een coalitie, en faveure van de kleinere PvdA. OPA heeft in de Borselse Een plek in de Borselse coalitie is het doel raad één zetel, die wordt ingeno men door Johan Verbrugge. Bij el kaar zouden de partijen samen dus een krachtige fractie kunnen worden. Een plek in de coalitie is dan ook het doel, laat huidig LPB-fractievoorzitter Rien van Hekken weten. De naam van de partij blijft Lo kale Partij Borsele. Die wordt daarmee de enige lokale partij in die gemeente. Leefbaarheid in alle kernen, met mogelijkheden voor starterswoningen, is een speer punt van de 'nieuwe' partij. De kieslijst met de namen van de kandidaten wordt later bekend. SPECIAALZAAK BE WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 ''t Gaat niet alleen om diertjes' Martijn de Koning Tholen Onderwaterfilmer René van der Laan bij zijn montage-apparatuur. foto privé - René van der Laan Screenshot uit de prijswin nende film 'The Fish' van René van der Laan. HEINKENSZAND De politieke partijen Lokale Partij Borsele (LPB) en Oude ren Politiek Actief (OPA) fuse ren voor de komende gemeen teraadsverkiezingen. Ze hopen samen zo groot te worden, dat ze 'de huidige hegemonie van de coalitie kunnen doorbre ken'. - Rien van Hekken, Lokale Partij Borsele - Martijn de Koning ondermode lingerie nachtmode badmode Klokstraat21 Goes www.speciaalzaaksimon.nl Nu ook te bestellen via onze webshop: www.speciaalzaaksimon.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 52