'Wethouder, L of XL als onderbroek?' 6 Memorial 40-45gaat zoeken naar andere mogelijkheden De stichting Memorial 40-45 kan zijn plannen in de prullenbak gooien. Het geplande grote museum bij de begraafplaats in Kapelle komt er niet. De gemeente Kapelle heeft laten weten er geen brood meer in te zien. ,,Wij wilden wat helderheid schep pen, laten weten hoe wij er tegen aan kijken'', legt wethouder Jon Herselman uit. ,,We zijn er nu al bijna drie jaar mee bezig. In 2018 is de stichting al met de eerste plan nen gekomen. Wij zien echter te weinig beweging om de investe ringskosten van 3,6 miljoen euro bij elkaar te krijgen.'' Voor het grote museum aan de Goessestraatweg zou veel geld no dig zijn geweest. Het meeste daar van probeerde Memorial 40-45 bij het Franse bedrijfsleven op te ha len. Het betreft immers een mu seum dat de Franse inzet en slacht offers tijdens de Tweede Wereld oorlog in Nederland herdenkt. Her selman: ,,Van de oorspronkelijke 3,6 miljoen euro zou ruim 3 miljoen worden betaald door het Franse be drijfsleven. Daar is bijna niks van terechtgekomen. Dan kan je blijven trekken aan iets waarvan je denkt dat het er toch niet gaat komen. Maar dat vinden wij niet verstan dig.'' Exploitatie Herselman had nog meer twijfels. ,,Naast de investeringskosten heb je te maken met de jaarlijkse exploita tie. Die moet ook deugdelijk zijn. En daarover hebben wij ook altijd onze reserves gehad. Ze rekenden met een bezoekerspotentieel dat van 10.000 naar 18.000 zou gaan. Wat dat betreft denk ik 'eerst zien, dan geloven'." Dus heeft het Kapelse college aan Memorial 40-45 laten weten dat de subsidie van 40.000 euro niet door- Dat deden ze natuurlijk niet zon der reden. Met z'n achten waren ze naar het stadskantoor in Goes ge komen om De Goffau de allereer ste mosselboxershort te overhan digen. Tessa, Roy, Sem, Rosa, Jes sica, Daan, Justin en Mila hebben samen een studentenbedrijfje moeten opzetten en besloten in ondergoed te gaan. Dat hebben ze een Zeeuws tintje gegeven, want gaat. ,,Die staat geparkeerd voor een mooi, nieuw en levensvatbaar plan dat wij wél zien zitten. Kijk naar iets kleiners, iets waarbij je wel de gelijk je verhaal vertelt, maar waar bij de aanwezigheid van de Franse begraafplaats de rest moet doen. Dan heb je het over veel lagere kos ten. Daarover willen we in gesprek gaan, maar het initiatief daarvoor ligt bij Memorial 40-45'', aldus Her- selman. Uniek voor Nederland Wat Andries Looijen van Memorial 40-45 betreft, komt dat initiatief er zeker. ,,Het betekent dat we weer verder in gesprek moeten met de gemeente'', laat hij weten. ,,We moeten gaan kijken naar een an- op de boxershort staan kleine af beeldingen van een mossel en op de bovenrand staat de tekst Luctor et Emergo. ,,We hebben vierhon derd onderbroeken laten maken, want daar hadden we budget voor'', zegt Roy Duerink. ,,Maar met de producent hebben we afge sproken dat we heel snel een tweede serie kunnen laten maken als het een succes is. Daar hebben we al een ander Zeeuws idee voor, iets met golven en het wapen van de provincie.'' Vriendengroep Door aandelen van 20 euro per stuk uit te geven, hebben de stu denten geld opgehaald om de dere mogelijkheid, een manier zoe ken om toch iets te realiseren van wat we willen. Want we hebben hier in Kapelle het Franse ereveld, dat is uniek voor Nederland.'' Looijen ziet zelf ook wel in dat het moeizaam gaat met de inzame ling van geld. ,,In 2020 hebben we de presentatie van de plannen ge- De subsidie staat geparkeerd voor een een mooi, nieuw plan dat wij wél zien zitten boxers te laten ontwerpen en ma ken. Gistermiddag ging de ver koopwebsite downundershop. nl online. De Zeeuwse onderbroe ken kosten per stuk 12,95 euro. Vriendengroep De acht studenten, afkomstig van verschillende opleidingen, zijn bij elkaar geplaatst zonder dat ze daar zelf een stem in hadden. De afge lopen maanden zijn ze naar eigen zeggen een echte vriendengroep geworden. ,,Als de onderbroeken een succes blijken te zijn, willen we er waarschijnlijk wel mee doorgaan, ook als het project op school is afgelopen'', zegt Duerink. - Rob Paardekam had in de Franse residentie in Den Haag." Dat was een prachtige start in aanwezigheid van de Franse am bassadeur en oud-minister-presi dent Jan-Peter Balkenende. ,,Maar daarna brak corona uit. Slechter hadden we het niet kunnen treffen. Het is voor bedrijven nu ook een onzekere tijd, waardoor ze minder gemakkelijk geld steken in dit soort projecten. Maar we hebben wel be hoorlijk wat toezeggingen liggen, hoor, die zijn nog niet weg.'' Belofte gedaan De stichting Memorial 40-45 is dan ook niet van plan om bij de pakken neer te gaan zitten. ,,Het mooie is dat we het bestaande museum heb ben. Vandaaruit kunnen we verder werken aan het museumplan. We gaan kijken wat we wél kunnen neerzetten. En dat doen we samen met de gemeente." Behalve voor zichzelf, doet Looijen het vooral voor anderen. ,,De eerste cheque voor de nieuw bouw hebben we indertijd gekre gen van Maurice le Noury, een Franse veteraan die in Nederland heeft gevochten. Dat was geen me- ga-bedrag, maar het kwam wel recht uit zijn hart. Toen hebben we de belofte gedaan om er alles aan te doen om de plannen te realiseren. Hij heeft de plannen gezien en wist wat we hier doen om de inzet en de nagedachtenis van de Franse mili tairen in ere te houden. We zijn het aan hen verplicht!'' WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 BE Streep door museum Andries Looijen (links) en veteraan Maurice le Noury leggen een krans bij een herdenking op het Franse ereveld. foto marcelle davidse Willem Adriaansens Kapelle GOES 'Welke maat onderbroek draagt u? L of XL?' Het is een vraag die tijdens een raadsvergadering niet snel gesteld zal worden aan wethouder Joost de Goffau. Het waren studenten van de HZ die het gisteren wel durfden. - Jon Herselman, wethouder Wethouder Joost de Goffau (l) kreeg van Roy Duerink de eerste Zeeuwse mosselonderbroek. foto marcelle davidse

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 51