Navo waarschuwt Rusland over grens Niet langer man/vrouw op Belgische identiteitskaart ChristenUnie: ambtenaren ministerie van Landbouw moeten de boer op ^Grahamsfi&S 4 De westerse troepenmacht staat klaar 'niet om een conflict uit te lokken, maar om het te voorko men'. Stoltenberg zei dat vanuit Riga, waar de Navo-ministers van Buitenlandse Zaken ook vandaag nog hun najaarsoverleg hebben. Hij doelt met de extra amkracht op de Navo Response Force. Duidelijker nog dan eerder zei Stoltenberg wel dat er een verschil is tussen Navo-bondgenoten, die bij een eventuele aanval onmiddel lijk hulp krijgen van de rest, en een 'zeer gewaardeerde partner' als Oekraïne, voor wie die verdragsma tige bijstandsverplichting niet geldt. ,,Die verlenen we politieke en praktische steun in de vorm van BRUSSEL training, capaciteitsopbouw en ma teriaal." En het is natuurlijk niet voor niks, zo onderstreepte Stoltenberg, dat de Navo troepen legerde in Po len en de drie Baltische landen na de Russische annexatie van de Krim en militaire steun aan separa tisten in Oost-Oekraïne. Ook werd de aanwezigheid van Navo-troepen op en rond de Zwarte en Baltische Zee fors opgevoerd met marine schepen en vliegtuigen. ,,Maar ver dediging van onze bondgenoten is en blijft onze primaire opdracht." Gevolgen Stoltenberg waarschuwde de Rus sen al eerder voor 'ernstige gevol gen' als ze opnieuw het grondge bied van een soeverein land als Oekraïne schenden. Daarmee, zo zei hij gisteren, bedoelt hij geen mi litaire tegenaanval, 'maar zware po litieke, financiële en economische sancties'. ,,Ze betalen dan een hoge prijs." Volgens de Navo-topman is nog steeds niets duidelijk wat de inten tie is van Rusland. ,,Wij moeten op het ergste zijn voorbereid.'' De vermelding van het geslacht zal in van de Belgische identiteitskaarten verdwijnen. Momenteel bekijkt het Belgi sche ministerie van Binnen landse Zaken nog enkele tech nische aspecten, zoals de vraag in welke mate het schrappen van het geslacht buitenlandse reizen zouden kunnen bemoei lijken, en hoe de uitrol van de nieuwe kaarten moet gebeuren. De Vlaamse koepel van lhbti-organisaties, ^avaria, is te vreden met het voorstel. ,,Zo wordt het recht op zelfbeschik king gerespecteerd", zegt woordvoerder Eef Heylighen. ,,Nu kunnen we evolueren naar een maatschappij waar ieder een zichzelf kan zijn zonder de onnodige, stereotyperende en beperkende onderverdeling op basis van toegewezen geslacht." Reeds in juni 2019 besliste het Grondwettelijk Hof, op vraag van ^avaria, Genres Pluriels en Rainbow House Brussels, dat de Wet op Genderregistratie niet volledig is, en in strijd met het recht op zelfbeschikking. Daaronder valt de vermelding van m/v op de identiteitskaart. VERKEER GROTE STEDEN WILLEN SNELHEID OP DE STADSWEGEN Al een kwarteeuw is de 30-kilometerweg bezig aan een gestage opmars. Nu is de tijd rijp om de maximumsnelheid ook op drukkere verkeersaders in onze grote steden te verlagen, vinden ze zelf. Het is hard gegaan met de 30-kilometerzo- nes in ons land. Gold de verlaagde snel heid eind jaren 90 op slechts 15 procent van de wegen binnen de bebouwde - met name woonerven - het programma Duurzaam Veilig veranderde dat radicaal. In dit overheidspro gramma, waaraan we ook de Bob-campagnes te danken heb ben, kreeg 30 km/u ruim baan. Met succes: binnen vier jaar was bijna de helft (45 procent) van het lokale wegennet inge richt als 30-kilometerzone. Hele woonwijken werden naar het la gere maximum 'overgezet'. De verlaagde maximumsnel heid rukte vervolgens verder op naar de stadscentra met hun fijn mazige, drukke straatjes. Inmid dels is het aantal 30-kilometerzo- nes opgelopen tot circa 70 procent van de bebouwde kom, blijkt uit cijfers van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeers veiligheid (SWOV). In de vier grote steden ligt het percentage overigens beduidend lager en geldt maar op de helft van de we gen 30 km/u. Nu is het tijd voor de laatste beslissende stap en moeten ook de drukkere verkeersaders aan de 30 km/u, stellen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht. ,,Onze steden worden steeds drukker", licht wethouder Egbert de Vries (Verkeer en Vervoer) na mens de G4 toe. ,,In het verleden hebben we de auto te veel ruimte gegeven, nu staat leefbaarheid voorop. Willen we voetgangers en fietsers beter beschermen dan moeten we actie ondernemen." Voetgangers Hij wijst er op 'dat 80 procent van het aantal verkeersslachtoffers' binnen de bebouwde kom op 50-kilometerwegen valt. In 2020 stierven er 610 mensen in het ver keer, onder wie 229 fietsers en 41 voetgangers. Het is de reden dat het bestuur van onze grootste steden Helsinki en Oslo achterna willen. Die hebben het aantal verkeersdoden naar bijna nul te ruggebracht. Afgelopen week maakte Amster dam bekend dat de meeste hoofd stedelijke wegen naar 30 km/u gaan. „Uiteindelijk blijven er slechts een handvol 50-kilometer- Advertentie 'Eczeem? Gebmik Grahams, de succesformule uit Australië!' DEN HAAG Volgens de ChristenUnie schort het aan praktijkkennis van ambte naren op het ministerie van Land bouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV), waar partijgenoot Carola Schouten de scepter zwaait. Daarom stelt ChristenUnie-Ka merlid Pieter Grinwis vandaag tij dens de LNV-begrotingsbehande- ling voor om alle - circa vierhon derd - beleidsambtenaren op stage te sturen: ,,Als we zorgen dat ie dere beleidsambtenaar met de po ten in de modder heeft gestaan, kunnen we beleid en praktijk be ter met elkaar verbinden.'' Nu al experimenteert het minis terie met een 'praktijkdag' bij de boer voor ambtenaren. Maar als het aan de ChristenUnie ligt, gaat die stage veel langer duren: een paar weken of een maand. De stage wordt niet verplicht, maar zou een 'logisch en vanzelf sprekend onderdeel van het werk' moeten zijn. Ook vindt Grinwis het passen bij de 'nieuwe bestuurs cultuur' in Den Haag. Hij wijst op een recente aanpassing van de re gels om vervuiling van grondwa ter door mest tegen te gaan. Die re gels werden aangepast, nadat dui zenden boeren en organisaties be zwaar hadden gemaakt. ,,Het is zo belangrijk dat Den Haag geen afgesloten wereld is, maar dat praktijkkennis een van zelfsprekend onderdeel is van het dagelijks werk'', zegt Grinwis. In oktober liep secretaris-generaal Jan-Kees Goet, de hoogste ambte naar bij het ministerie, al een och tend mee bij een melkveehouder in Overijssel. WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 GO De Navo kan haar militaire aan wezigheid langs de oostgrens met Rusland in no time met 40.000 man opvoeren. Dat zegt Navo-topman Jens Stoltenberg, die Moskou al weken waar schuwt geen onbezonnen avon turen te beginnen. Frans Boogaard Brussel/Riga WllV 1 bass» 'We hebben auto David Bremmer Amsterdam Inmiddels is Grahams al jarenlang verkrijgbaar in Nederland bij elke drogist. Het zijn stuk voor stuk probleemoplossende producten zoals de eerder genoemde Eczeem Crème*, C+ Crème*, Psorias Crème*, maar ook bijvoorbeeld Rosacea Crème* en shampoo voor een droge hoofdhuid (jeuk, schilfertjes, roos). Doordat winkels enthousiaste reacties van klanten krijgen en veel herhalingsverkopen zien, worden er weer meer mensen op het bestaan van Grahams gewezen. En de gebruikers zelf vertellen het natuurlijk ook door; vaak is het iets waarmee zij erfelijk belast zijn dus de familie is als eerste op de hoogte als een product goed aanslaat. 'We krijgen dagelijks heel emotionele reacties', vertelt Van de Merwe tot slot. 'Je kunt je niet voorstellen wat het met iemand doet als diegene altijd verschrikkelijk last van zijn/haar huid heeft en nu ineens aan den lijve ondervindt dat er ook een leven zonder krabben en schilfers mogelijk is.' Kijk voor alle verkooppunten op www.grahams.nl "Dit is een medisch hulpmiddel, tees voor gebruik de gebruiksaanwijzing. ^00r c°ntdct: Grahams, WWW.grahams.nl Een Australische vader kon niet langer aanzien dat zijn zoontje zoveel last had van eczeem en begon aan de keukentafel zelf een middel uit te vinden voor de klachten van zijn zoon. Nu, ruim twintig jaar later, is zijn huidverzorgingsproduct op natuurlijke basis in Australië het meest gebruikte natuurlijke middel tegen eczeem en psoriasis en is het bij veel mensen niet meer uit het leven weg te denken. Arjen van de Merwe haalde de crème naar Europa en introduceerde het om te beginnen in Nederland. Van de Merwe vertelt: 'Vrienden van mij hebben kinderen met eczeem die zich tot bloedens toe krabben. Op zoek naar een oplossing kwam ik op buitenlandse internetforums steeds goede ervaringen van het Australische "Grahams" tegen. Ik besloot een aantal producten uit het assortiment hierheen te halen en deelde die bij wijze van test uit aan mensen met eczeem, psoriasis, een jeukende hoofdhuid etc. Toen ik de reacties teruggekoppeld kreeg was duidelijk dat heel veel mensen hierin hadden gevonden wat zij al zo lang zochten; zij waren af van de ellendige jeuk en hun huid werd heel rustig'. De ChristenUnie wil dat iedere beleidsambtenaar op het minis terie van Landbouw stage gaat lopen bij een boer, een natuur organisatie of de NVWA. - Peter Winterman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4