Onderzoek: hinder van hoogspanningsstation valt mee Zierikzeeënaar Ad de Keijzer exposeert in galerie Yewel 6 In Yewel, de huiskamergalerie van Zierikzee, is de komende weken werk te zien van ras- Zierikzeeënaar Ad de Keijzer. ,,Ik kan niet geloven dat ik dat zelf gemaakt heb.'' Laat Zierikzeeënaar Ad de Keijzer (67) zijn handjes wapperen dan komt alles voor elkaar. De oud-tim merman is hartstikke handig en hij heeft ook nog eens ontzettend veel fantasie. Dat was jaren geleden de prikkel voor hem om achter een schildersezel te kruipen. Nu exposeert hij in gale rie Yewel. ,,Als ik die schilderijen daar zo zie bij elkaar, kan ik niet geloven dat ik dat zelf gemaakt heb." Het was zijn vrouw Cobi die hem dik dertig jaar geleden aan het schilderen zette. De Keijzer was naar een expositie van Theo Voorzaat geweest in de Noordha venpoort en werd daar keihard door geraakt. ,,Ik vond dat zo ver schrikkelijk mooi. Het idee dat je een beeld in je kop krijgt en dat je dat dan neer kunt zetten. Dat leek me geweldig. 'Nou', zei Cobi, 'dan ga je dat toch gewoon doen'." Liefde De Keijzers buurman, lijstenma ker van beroep, vond olieverf wel wat voor hem en gaf hem een star- terssetje mee. Het bleek liefde op het eerste gezicht, hoewel zijn eer ste paar schilderijen zo de vuilnis bak in konden. ,,Ik ben nooit te vreden en dat is altijd zo gebleven. Ik kijk altijd naar waaraan ik me het meest erger. Als ik dat beter op de rit heb, dan komt er weer iets anders dat niet goed is. Zo ga je steeds weer door." Vormde eerst vooral Zierikzee het decor van zijn schilderijen, in middels gebruikt De Keijzer aller lei bronnen. Hij hopt van oude fo to's en historische feiten naar beelden uit de Griekse mytholo gie. Hij verdiept zich in het werk van hedendaagse fotografen, maar ook in actualiteiten. Ik ben 67 jaar en ik zie nu pas alles wat ik misschien wel had willen doen ,,Tegenwoordig word ik heel erg geïnspireerd door dingen die ik in de maatschappij zie. Het lastige is: in welke vorm giet je dat? Daar ben ik dan mee bezig. Ik vind schilde ren verschrikkelijk leuk, maar het voorwerk eigenlijk nóg leuker." Zo maakte hij het doek Argonau- ten, waarop hij een Grieks mytho logisch verhaal mixt met beelden van een zeppelin en de schrij nende verhalen van bootvluchte lingen. ,,Ik vind dat elk mens er gens naartoe moet kunnen vluch ten. Daar maak ik dan een schilde rij van, en dan laat ik ze niet varen maar vliegen." Het is niet zo dat de Zierikzeeë- naar alsmaar boodschappen ver kondigt. ,,Helemaal niet, zelfs. Ik ben gek op mensen. Je ziet vaak de mooiste mensen rondlopen, en die wil ik dan verschrikkelijk graag schilderen. Ik ben bijvoorbeeld gek van die gothic-types en zo; mensen die zich willen onder scheiden van de massa. Ik ben zelf helemaal niet zo. Ik ga gewoon op in de massa. Dat heb ik zelf ook het liefste. Dan zie je het meeste, hè." Eigen pad De Keijzer, die praktisch al zijn hele leven in het Havenkwartier woont, is fan van schilders als Ca- rel Willink en Paul Delvaux. Hun werk krijgt etiketjes als 'surrea lisme' en 'magisch realisme' opge plakt, maar de schilder uit de Kre- pelstraat heeft het niet zo op hok jes. Hij volgt zijn eigen pad. Hij werd ooit timmerman, om dat hij dat het leukste vak op de lts vond, en hij deed zijn werk 47 jaar lang met plezier. Of hij niet liever naar de kunstacademie was ge gaan? ,,Natuurlijk denk je er wel- eens aan, maar ik heb nooit spijt gehad van het timmeren. Kunst schilder is een onzeker beroep. En wat ook is... Een poosje terug heb ben we een helikoptervlucht ge maakt en toen dacht ik 'goh, ik had helikopterpiloot moeten worden'. Ik ben 67 jaar en ik zie nu pas alles wat ik misschien wel had willen doen." De geluidshinder van een te bouwen hoogspanningsstation (150kV) bij Zierikzee blijft in alle gevallen ruim binnen de normen. Aanvullend onderzoek in op dracht van de gemeenteraad toont aan dat de installatie, als die direct komt te grenzen aan het bedrijventerrein, niet tot problemen zal leiden. Dat geldt ook voor de alternatieve locaties meer in de buurt van de Zeelandbrug en bij de windmolens in de Gouweveersepolder. Voordat de gemeenteraad de knoop kan doorhakken over de beste plek voor bouw van een 150- kV station, moet er eerst zekerheid zijn over de gevolgen voor de omge ving. Het gemeentebestuur is be ducht op eventuele gezondheids problemen, die zouden kunnen ontstaan bij mensen die in de buurt ervan wonen ofwerken. Daar heeft een onafhankelijk bureau op aan dringen van alle fracties nog eens extra goed naar gekeken. Zowel qua (laag frequent) geluid als elektromagnetische velden blijft het effect in de directe omgeving ruim binnen alle normen, aldus Alex Meertens van dat ingenieurs bureau. ,,Dat kan verder geen be lemmering meer vormen voor de locatiekeuze." De landelijke richtlijn gaat uit van maximaal 50 decibel overdag en 35 decibel 's nachts. Meertens: ,,Ter vergelijking, 50 decibel is het geluid van tikkende regendruppels op een paraplu, bij 40 praat je over een koelkast in bedrijf en 30 is wat je meet bij fluisterende mensen. Hier blijft het geluid ook onder de streefwaarde van 30 decibel voor landelijke gebieden. We verwach ten nergens problemen." Om effecten van het elektromag netisch veld binnen de veilige mar ges te houden wordt minimaal 40 meter afstand tussen het hekwerk rond het station en bebouwing in de omgeving aangehouden. De installatie moet ruimte schep pen op het overbelaste stroomnet- werk op Schouwen-Duiveland en We verwachten dat er in 2028 een concreet knelpunt ontstaat Tholen. Onder meer bedrijven die zonnepanelen op hun daken willen leggen, moeten wachten, omdat het net de aanvoer niet aankan. Het leggen van zonnepanelen wordt echter wel aangemoedigd in het ka der van verduurzaming. Schou- wen-Duiveland wil uiterlijk in 2040 volledig energieneutraal zijn. De praktijk is dat nu voor in totaal 61 megawatt aan projecten niet kan worden gerealiseerd; vergelijkbaar met de capaciteit van 150.000 tot 180.000 zonnepanelen, aldus Ma- chiel Joosse van de Zeeuwse netbe heerder Enduris. ,,We verwachten dat er in 2028 een concreet knelpunt ontstaat. Maar dat kan ook al twee of drie jaar eerder zijn'', zo bena drukt Joosse het belang van een snelle besluitvorming. Burgemeester en wethouders zien het station bij voorkeur pal te gen het bedrijventerrein zuidelijk van Zierikzee komen. De commis sie spreekt hierover op 6 december. - Marcel Modde WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 SD Handig en heel veel fantasie Esme Soesman Zierikzee - Ad de Keijzer, kunstschilder Tot en met 18 december is het werk van Ad de Keijzer, die schil dert onder de naam AdriaanK, nog bij galerie Yewel aan het Havenpark te zien. Zie: yewel.nl. ZIERIKZEE - Machiel Joosse, Enduris Ad de Keijzer volgt als schilder zijn eigen pad. foto marieke mandemaker

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 49