FvD-kopstuk gevaccineerd, Baudet in verlegenheid c Het gaat 'hard tegen hard' in de onderhandelingen, eindfase nog niet in zicht 3 Het nieuwe kabinet zal niet voor de kerst kunnen aantreden. Bronnen rond de formatie achten die kans uitgesloten nu de vier onderhandelende partijen het nog lang niet eens zijn over een regeerakkoord. Hans van Soest Hanneke Keultjes Den Haag Volgens ChristenUnie-leider Gert- Jan Segers is het 'optimistisch' als er volgende week overeenstemming komt tussen VVD, D66, CDA en CU over een nieuw coalitieakkoord. En ook bij de andere drie partijen gelooft vrijwel niemand dat dat deze of vol gende week lukt. Daarvoor moeten er nog te veel knopen worden door gehakt. Volgens betrokkenen gaat het nu 'hard tegen hard' in de formatie en zijn de onderhandelingen nog niet in een eindfase. Het kan zelfs nog steeds mislukken, al achten de vier betrok ken partijen die kans klein. Tijd dringt De voorspelling bij het begin van de onderhandelingen dat er vóór Sinter klaas een akkoord zou liggen, wordt in elk geval niet gehaald. VVD-leider Mark Rutte zei zaterdag te hopen op een akkoord voor de kerst. Maar ook daarvoor dringt de tijd. Zo valt er bijna een hele week uit waarin amper kan worden onderhandeld, omdat een aantal hoofdrolspelers in de week van 13 december druk zijn met het besluit over het al dan niet verlengen van de avondlockdown. Daarna heeft Rutte nog Europese verplichtingen. Maar zelfs als het lukt om in de week voor kerst een akkoord te presente ren, dan nog duurt het een aantal we ken voordat een nieuw kabinet kan aantreden. Eerst moet de Tweede Ka mer nog debatteren over het coalitie akkoord, dan moet er een formateur worden aangewezen (hoogstwaar schijnlijk beoogd premier Rutte) waarna kandidaten zullen worden aangezocht. Bij de vorige formatie duurde de periode tussen de presen tatie van het regeerakkoord en de be- ediging van de nieuwe ministers ploeg met de beroemde bordesscène twee weken. Mogelijk duurt het dit keer langer, omdat er meer bewinds lieden moeten worden gescreend door de AIVD. Na alle kritiek dat de werkdruk te hoog is voor ministers en staatssecretarissen, zijn de vier De hoofdrolspelers in de formatie hebben nog bergen werk te verzetten. Dat geldt voor zowel demissio nair premier Mark Rutte (VVD) als voor Wopke Hoekstra (CDA), Sigrid Kaag (D66) en Gert-Jan Se gers (CU). FOTO'S ANP Menigeen hoopt dat het kabinet pas volgend jaar rondkomt - Hoge ambtenaar partijen het erover eens dat het werk over meer bewindspersonen moet worden verdeeld. Gedacht wordt aan zo'n dertig bewindslieden. In 2017 waren het er nog 24. Het idee dat de nieuwe ministers ploeg voor de beëdiging eerst het re geerakkoord verder zou uitwerken, is losgelaten. Hoe dan ook hebben meerdere hoge ambtenaren de formerende par tijen alvast gewaarschuwd dat het aantreden van een kabinet in de kerstvakantie tot problemen leidt. Veel Haagse ambtenaren lopen door de coronacrisis op hun tandvlees. De zorgen komen uit verschillende ministeries en zijn besproken tijdens het SG-beraad, de wekelijkse verga dering van de hoogste Haagse ambte naren. Ambtenaren proberen, zo klinkt het, met de tong op de schoe nen het einde van het jaar te halen. Ze hebben behoefte aan een korte va kantie. Inwerken Nadat Rutte IV door de koning is be- edigd, moeten de bewindspersonen worden ingewerkt door hun ambte naren. Een hoge ambtenaar van een ministerie zegt dat zijn ambtenaren bang zijn deze kerstvakantie weer vol energie aan een nieuwe kabinetspe riode te moeten beginnen, terwijl ze hopen juist even vrij te nemen. ,,Me- nig ambtenaar hoopt dat het kabinet pas ergens in het nieuwe jaar rond komt.'' Door de coronacrisis en economi sche steunpakketten werden met name op de ministeries van Volksge zondheid, Justitie, Sociale Zaken, Economische Zaken en Financiën overuren gemaakt. De ministeries van Landbouw en Infrastructuur en Waterstaat waren druk met de aan pak van de stikstofcrisis. De ministe ries kampen ook met hoog ziektever zuim. ,,Het water staat vooral Volks gezondheid aan de lippen", zegt een ingewijde. DEN HAAG De fractieleider van Forum voor Democratie in de Eerste Kamer, Paul Frentrop, heeft zich laten vaccineren tegen het coronavi rus. Het brengt partijleider Thierry Baudet, fel tegenstan der van vaccins, in verlegenheid. Baudet noemde de coronavaccins 'levensgevaarlijk', sprak van 'hef tige' bijwerkingen en bestempelde het tot 'experimentele genthera pie'. Maar dat advies legde nota bene een vertrouweling van hem naast zich neer, bleek gisteren. Paul Frentrop liet in een debat weten dat hij wél is gevaccineerd. De fractieleider in de Eerste Kamer zei bovendien dat burgers de advie zen van Baudet zouden moeten ne geren. ,,Ik ben gevaccineerd. Ik vind het verstandig dat te doen, mede gezien mijn gewicht." En voegde hij toe: ,,Ik zou afraden om medi sche adviezen te volgen van welke partijleider dan ook." Het brengt Baudet in een lastig parket, omdat hij als enige partijlei der zich mordicus tegen vaccinatie keerde. Hij twitterde onlangs nog: „WHATEVER YOU DO: DON'T TAKE THE "VACCINE"! Baudet riep zijn achterban bij herhaling op om de vaccinatie afte slaan. En juist Frentrop, vanaf het prille begin be trokken bij Forum, is een vertrou weling. De twee schreven nota bene dit jaar nog samen een boek Paul Frentrop liet zich vacci neren. FOTO ANP met een aanval op premier Mark Rutte. Bovendien leidde kritiek op de coronakoers van Baudet eerder tot scheuringen in de partij. Nog dit jaar vertrokken bijvoorbeeld Wy- bren van Haga en twee medestan ders bij de partij, nadat Forum op een poster een vergelijking maakte tussen de Tweede Wereldoorlog en het coronabeleid van het kabinet. Zo'n scheuring bleefgisteren nog uit. Baudet liet in een reactie weten dat het Frentrops 'persoonlijke keuze' was. ,,Die vrijheid heeft ie dereen en zoals bekend is FvD een voorstander van maximale vrijheid om te beschikken over het eigen lichaam." Wel erkent Baudet het schisma tus sen de twee: ,,Maar inderdaad: wij verschillen van mening over de ba ten en risico's van de coronavaccins. Ondertussen zijn we het er beiden wel volledig over eens dat een vac cinatieplicht, en het voortduren van vrijheidsbeperkende maatre gelen, onacceptabel zijn." Opmerkelijk is wel dat Baudet juist die 'persoonlijke keuze' eerder wegwuifde in een artikel op de website van Forum. De tweespalt tussen Baudet en Frentrop leidde gisteren tot geruchten over een scheuring binnen de partij, maar de Forum-leider zelfwas niet beschik baar voor vragen hierover. - Tobias den Hartog GO WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 Formatie kost toch meer tijd: voor kerst geen bordesscène

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 3