'Kijk opnieuw naar winst Checkpoint' Inter Scaldes niet meer op 1 in 'Lekker' Rijk vraagt Zeeland om 95 extra asielplaatsen 4 TERNEUZEN Het hof moet opnieuw kijken naar het miljoenenbedrag dat de eigenaar van de voormalige coffeeshop Checkpoint in Terneuzen dient terug te betalen. Dat adviseert in elk geval advo caat-generaal Ebby Hofstee aan de Hoge Raad. De hoogste rech ter buigt zich binnenkort over de zaak, waarin al dertien jaar wordt geprocedeerd. Check point, jarenlang de succesvolste coffeeshop van Nederland, werd in 2008 gedwongen de deuren te sluiten vanwege te grote voorra den softdrugs. Checkpoint zou in totaal ruim 22 miljoen euro aan drugswinst hebben geboekt. Het Openbaar Ministerie wil dat oud-eigenaar Meddie Wil- lemsen dat bedrag volledig te rugbetaalt. Willemsen vindt dat onrechtvaardig en zegt dat geld ook niet te kunnen op brengen. Rol overheid Vorig jaar september besliste het gerechtshof in Den Haag dat Willemsen en zijn bedrijf de helft, in totaal 11 miljoen euro, moeten overmaken. Het hof vond een 'korting' op zijn plaats, gezien de 'discutabele rol' van de overheid. Die heeft de coffee shop jarenlang gedoogd en mede in de hand gewerkt dat Check point kon uitgroeien tot een mil joenenbedrijf. In cassatie Zowel Willemsen als het Open baar Ministerie is in cassatie ge gaan bij de Hoge Raad. Het juri disch advies van de advocaat-ge neraal weegt in de procedure zwaar. Hofstee vindt het op zich 'niet onbegrijpelijk' dat het ge rechtshof heeft gekozen voor een korting. Zonder de 'facilite- rende rol' van de overheid zou de miljoenenwinst lager zijn uitge pakt. Gulden middenweg Maar onduidelijk is hoe het ge rechtshof is gekomen tot een halvering. Het lijkt er volgens de advocaat-generaal op dat het hof de 'gulden middenweg' heeft willen kiezen. Gezien 'de enorme bedragen waar het in deze zaak om gaat' vindt Hofstee meer onderbouwing noodzake lijk. De vraag is vooral: hoeveel winst zou Checkpoint hebben gemaakt zónder de soepele op stelling van de overheid? Als de Hoge Raad het advies overneemt, wordt het vonnis van het gerechtshof in Den Haag vernietigd en moet de zaak daar opnieuw worden be handeld. - Rolf Bosboom KRUININGEN Het met drie Michelinsterren ge kroonde restaurant Inter Scal des in Kruiningen moet in de nieuwe Lekker 500 genoegen nemen met brons. Vorig jaar voerde Inter Scaldes nog de ranglijst aan. Met een derde en vijfde plaats is Zeeland goed vertegenwoordigd in de gastronomische ranglijst van Lekker. Inter Scaldes van Jannis en Claudia Brevet moet dit jaar echter twee restaurants voor laten gaan. De Librije in Zwolle (drie Michelin sterren) en Tribeca in Heeze. Het ereschavot is hetzelfde als in 2020, alleen in een andere volgorde. Pure C op 5 Op plaats 5 staat tweesterrenrestau rant Pure C uit Cadzand-Bad, dat drie plaatsen is geste gen. De Kromme Watergang (2 Mi- chelinsterren) uit Slijkplaat bezet plek 19. Katseveer in Wilhelmi- nadorp (1 Michelinster) pakt plaats 28 en levert drie plaatsen in. Melief- ste uit Wolphaartsdijk (1 Michelin- ster) stijgt er drie naar plek 30. De Zeeuw Sidney Schutte van restau rant Spectrum in het Amsterdamse Waldorf Astoria Hotel klimt naar de 8e plaats. Onvoldoende Opvallend is plaats 4 voor Brut 172 (twee Michelinsterren) uit Reijmerstok. Het wordt in een an dere restaurantgids, de Gault- Millau, veel lager beoordeeld dan de top-10 in Lekker. Het restaurant kreeg recent nog een onvoldoende van culinair recensent Hiske Ver sprille van De Volkskrant. 32 nieuwelingen De Lekker 500 heeft na de corona crisis de draad weer opgepakt en stuurde haar rapporteurs en in specteurs opnieuw door het uitdij - ende Nederlandse landschap van bistro tot sterrenzaak. Dat leverde als altijd een totaalscore van 500 goede tot zeer goede adressen op, waaronder 32 nieuwelingen. - Frank Balkenende INTERVIEW ZEELAND VOELT VOOR POLITIECHEF JOOST Joost Manusama staat nu dik anderhalf jaar aan het hoofd van het politiedistrict Zeeland. De overstap vanuit de Randstad bevalt hem uitstekend. „Zeeland een saaiere provincie? Helemaal niet! De impact van misdaad is overal hetzelfde.'' Eldridge Pentury Middelburg Aan de ruime tafel van zijn kan toor in Middelburg zit een tevre den politieman. Eén die na zijn opleiding bestuurskunde bewust overstapte naar het korps omdat hij 'een bijdrage wilde leveren aan een betere samenleving'. Via Rot terdam, Rijswijk, Den Haag en Breda belandde Joost Manusama (56) bij de Politieacademie, waar hij sectorhoofd basis politieon derwijs was. En op 1 maart vorig jaar trok de politieman met Mo lukse roots naar Zeeland als op volger van Ronald Weydema, die tien jaar de scepter zwaaide. Hoe bevalt het werk in Zeeland? ,,Heel goed. Wat ik mooi vind, is de no-nonsensementalieit die hier heerst. Niet alleen bij de poli tie, maar ook bij de partners. Denk dan aan de gemeenten, de provin cie, de GGD, maar ook bij burgers. Ik ben hier middenin de Co- vid-tijd aan de slag gegaan en als je dan kijkt hoe we die eerste peri ode zijn doorgekomen in samen werking met handhavers kan ik heel tevreden zijn. Je moet soms lastige beslissingen nemen, maar alles gebeurt altijd in gezamen lijkheid.'' Je zou denken dat Zeeland ten opzichte van de Randstad voor een politieman saaier is? „Absoluut niet! Ik vind Zeeland erg dynamisch en veelzijdig. We hebben zowel een stedelijk als landelijk gebied. We hebben een uitdagende infrastructuur met grote industrieën en de kerncen trale. Er is veel horeca en toerisme. Als mensen vragen of het politie werk hier anders is, zeg ik 'nee'. Of je in Amsterdam een mishande ling hebt of hier, de impact op slachtoffers is hetzelfde en dat geldt ook voor de politieaanpak. En in Zeeland hebben we, hoe jammer, ook te maken met straat roven en inbraken.'' Waarin verschilt Zeeland ten op zichte van andere regio's waar u gewerkt heeft? ,,Als je kijkt naar het aantal zaken dat in Zeeland wordt opgelost is dat hoog, hoger dan in andere ge bieden in het land. Dat hoge op lossingspercentage maakte me trots. Het zegt iets over de betrok kenheid van agenten die hier wer- Het hoge percentage oplossingen in Zeeland maakt me trots - Joost Manusama, districtschef ken, maar zeker ook van de bur gers. Ik verwacht niet dat burgers zelf ingrijpen bij een straatroof, maar de bereidheid om camera beelden of kentekens door te ge ven is heel hoog. Zeeuwen zijn ge zagsgetrouw en niet alleen rich ting de politie.'' De politie komt in Zeeland men sen tekort, maar dat gaat - zegt u - niet ten koste van het werk. Kunt u dat uitleggen? ,,Voordat ik naar Zeeland kwam, werd me al duidelijk dat de indivi- Districtschef Joost Ma nusama werkt nu 1,5 jaar in Zeeland: ,,Wat ik mooi vind, is de no-nonsensementaliteit die hier heerst." foto lex de meester duele werkdruk hier per agent best hoog is. We krijgen heel veel taken op ons bordje en moeten die uitvoeren met de mensen die we hebben (521 me dewerkers, red). Er wordt wel- MIDDELBURG Het kabinet heeft Zeeland ge vraagd om voor nog eens 95 asiel zoekers plaats te vinden, bovenop de al bestaande opvang in Goes, Middelburg en Vlissingen. Het gaat om 45 plaatsen bovenop de al bestaande (en geplande) op vangmogelijkheden in Goes en Middelburg. Het Rijk heeft verder aan elke provincie gevraagd een opvanglocatie te zoeken voor 50 asielzoekers die óf minderjarig zijn óf weinig of geen kans maken om in Nederland te mogen blijven. In het land zijn tien locaties no dig voor minderjarigen en twee 'sobere opvangplaatsen' voor uit- geprocedeerde asielzoekers die Nederland moeten verlaten of weinig kans maken op een ver blijfsstatus. In een brief aan Provinciale Sta ten schrijft H. Polman (CdK) dat er een plan van aanpak ligt voor het bieden van opvangplaatsen aan asielzoekers. In Goes, Terneuzen en Middelburg komen 'duurzame regionale opvangcentra'. Met de andere Zeeuwse gemeenten wor den afspraken gemaakt over huis vesten en overnemen van vluchte lingen met een verblijfsvergun ning (statushouders) en het bie den van tijdelijke woonruimte. Studio A58 in Middelburg als noodopvang voor asielzoekers. WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 GO 'De impact van

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 36