Ziekenhuizen moeten veel operaties afzeggen 3 Levi Meijer. Sepp Schrijver. Elise Nieuwenhuijze. Bente de Wilde. moment mondkapjes. Groepen 7 en 8 zijn vanwege te veel besmet tingen in quarantaine gegaan. Ook op de rooms-katholieke school Op Dreef in Aardenburg dragen sommige leerlingen geen kapje. ,,De ene helft wel, de andere helft niet", stelt directeur Wietse Lip. Hij vraagt zich af wat de toege voegde waarde is. ,,Onze gangen zijn erg breed waardoor anderhalve meter afstand geen probleem is." Directeur Adrianne Capel van De Rank in 's-Gravenpolder: „Ouders hebben twijfels bij het effect van deze maatregel of ze maken zich zorgen om het welbevinden van de kinderen. Dat kinderen helemaal gespaard zouden moeten worden voor maatregelen is ook iets wat we wel horen. Verschillende kinderen in de bovenbouw mogen van hun ouders zelf kiezen of ze een mond kapje dragen. We zien nu dat bijna alle kinderen er één dragen, op een enkeling na. Dit advies is eigenlijk heel soepel opgevolgd en er wordt (bijna) niet gemopperd." Ook directeur Piet Jan Reijnierse van de openbare christelijke basis- school Het Cypressenhofkreeg wat vragen van ouders over het advies over mondkapjes: ,,Dat ging dan over hoe wij als school met die maatregel omgaan." Over leerlin gen die er met hun ouders voor kie zen geen mondkapje te dragen, zegt hij: ,,Wij respecteren die keuze en praten er in de klas ook over dat dat kan." VLISSINGEN/TERNEUZEN De Zeeuwse ziekenhuizen stel len noodgedwongen veel opera ties uit. Adrz zelfs bijna de helft. Maar de meeste patiënten tonen begrip als hun ingreep niet door gaat. Door de vierde coronagolf kunnen de twee Zeeuwse ziekenhuizen niet anders dan veel operaties uit te stellen. Zo verzet ziekenhuis Adrz 40 tot 50 procent van de niet-ur- gente behandelingen. Bij ZorgSaam ziekenhuis is dat richting de 20 pro cent. Het gaat dan om bijvoorbeeld heup- en knieoperaties en liesbreu ken. ,,Over het algemeen hebben patiënten van wie de operatie wordt uitgesteld hier, op enkele uit- zonderingen na, begrip voor", zegt woordvoerder Yvonne van der Weele van Adrz. Heel vervelend Herkenbaar, zegt René Maas van ZorgSaam. ,,Als operaties uitgesteld moeten worden, is dat voor mensen echt heel vervelend. Het is soms hartverwarmend dat mensen er be grip voor op kunnen brengen om dat ze inderdaad het landelijke beeld zien en weten dat het voor zorgpersoneel op dit moment ook heel zwaar is." Bij beide ziekenhuizen zijn de zorgen groot over wat nog komen gaat. ,,Als het aantal besmettingen blijft toenemen, zullen we moeten besluiten om nog meer operaties af te zeggen", zegt woordvoerder Yvonne van der Weele van Adrz. Over wanneer die ingrepen worden ingehaald, valt nog niets te zeg gen. Vorige week besloot Adrz om de vier operatiekamers in het zie kenhuis in Vlissingen te sluiten. Daardoor speelt het tientallen me dewerkers vrij die in het ziekenhuis in Goes kunnen worden ingezet. ,,We hopen daarmee de roosters zo veel mogelijk rond te krijgen." Roosters Gisteren lagen 42 coronapatiënten in het ziekenhuis in Goes, van wie negen op de intensive care. Bij zorgSaam lagen 22 mensen met co- Hartverwarmend dat mensen er begrip voor op kunnen brengen - René Maas, ZorgSaam rona, van wie zes op de ic. ,,De roosters krijgen we heel moeilijk vol", vertelt Maas. ,,De piek van het aantal coronapatiënten is nog niet bereikt. Er zit een aantal weken tussen de piek van besmet tingen en de piek van ziekenhuis opnames. Daarom weten we dat de druk ook de komende tijd nog heel hoog is." Het ziekenhuis in Oostburg is nog niet afgeschaald. ,,Dat zieken huis kunnen we juist inzetten voor operaties die we in Terneuzen niet meer kunnen doen, zoals staarope raties." Maar veel operaties die in Terneuzen worden uitgesteld, kun nen niet naar Oostburg worden verplaatst. ,,Als de kans bestaat dat iemand tij dens een operatie naar de ic moet, kan de ingreep niet in Oostburg worden gedaan. Daar is namelijk geen ic. Maar in Oostburg kunnen wel minder complexe ope raties worden uitgevoerd." - Jeffrey Kutterink PC WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 het mondkapje went

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35