Warme kleren voor de gure Nederlandse winter c Graafwerk is meestal de boosdoener hoefte aan stevige schoenen en dikke jassen. Maar ook aan extra ondergoed, goede broeken en warme truien. 'Impact misdaad overal hetzelfde' Politiechef trots op Zeeuwse agent Dorian Lippens wil naar de top 18-jarige op weg naar prof-honkbal De stroom valt steeds vaker uit in Zeeland. In november was er zelfs sprake van honderd storingen. Vooral de aanleg van glasvezel blijkt de boosdoener. Afgelopen zaterdagavond was het weer raak. Drie uur lang zat boek handelaar Anthoni Fierloos, thuis in Goes-Oost, in het donker. ,,Het is de afgelopen weken al een paar keer gebeurd, maar dit was de langste storing", zegt hij. „Gelukkig heb ben we een gashaard, dus dan zit ten we met z'n allen rond de haard, met kaarsen. Op zich gezellig, maar als het al voor de vierde keer is, raak je het wel beu. Maar ik ben allang blij dat het niet mijn winkel treft. Als je daar een storing hebt, moet je dicht, want dan werkt er niets meer." Het aantal stroomstoringen is de laatste tijd behoorlijk gestegen. Af gelopen maandag waren er zelfs tien in de provincie, waardoor de teller in november de honderd be reikte. De meeste storingen raken een klein aantal huishoudens (minder dan 25). Omvangrijke inci denten waren de afgelopen weken in Oostburg, Kloetinge, Oost-Sou burg, Goes, Meliskerke, Veere en Axel. De helft van de honderd sto ringen duurde langer dan een uur, in acht gevallen langer dan drie uur. Vooral kleinere storingen Netbeheer Enduris heeft geen exacte gegevens paraat, maar beves tigt de indruk dat stroomstoringen steeds vaker voorkomen. ,,Het ge middelde aantal storingsminuten in Zeeland is gedaald, maar het aan tal storingen is toegenomen", zegt woordvoerder Koen de Lange. ,,Het Een stroomstoring is heel vervelend, want je kunt bijna niets meer gaat vooral om kleinere storingen, in het laagspanningsnet." Het natte najaarsweer speelt daarbij een rol, maar de belangrijk ste oorzaak zijn graafwerkzaamhe den, die ook zorgen voor meer gaslekken. ,,In Nederland is het nu eenmaal heel druk in de grond. Nu gaat het vooral om aanleg van glas vezel. Op sommige plekken zijn zelfs meerdere aanbieders bezig. Het probleem is niet zozeer het gra ven in de straat, maar de aftakking van de straat naar de woning. Daar bij wordt de kabel onder de grond naar de voordeur geschoten. Dan is het mogelijk dat een stroomkabel of een gasleiding wordt geraakt." Werk wordt stilgelegd Enduris overlegt regelmatig met aannemers. ,,Zij willen ook geen stroomstoring ofgaslekken veroor zaken, want dan moeten zij de kos ten dragen, het werk wordt stilge legd en bij een gaslek moet de brandweer komen. Aannemers doen er alles aan om dat te vermij den, maar toch komt het voor." Als er ergens een stroomstoring is ge weest, is de kans op herhaling gro ter. ,,Kortsluiting geeft een klap op Schade door storing: wat nu? het net, waardoor componenten verderop in het net ook verzwakt kunnen raken", zegt De Lange. ,,Toch heeft Nederland een enorm betrouwbaar energienet: 99,9 pro cent van de tijd doet dat het ge woon. Dat neemt niet weg dat als je een storing hebt, het heel vervelend is, want je kunt bijna niets meer. Zeker nu veel mensen thuis wer ken, geeft dat problemen. Dat moet je niet te vaak hebben." pzc.nl e-mail: walcheren@pzc.nl woensdag 1 december 2021 Zeeland Middelburg dirk-jan gjeltema Ze arriveerden met niks meer dan de kleren die ze aan hadden. Dus gezien het gure weer heb ben de vluchtelingen in de noodopvang in Middelburg be- De Kledingbank Zeeland deelde gisteren kleren uit aan de 131 mannen uit vooral Syrië, Irak en Jemen. Joke, vrijwilligster bij de Kledingbank, hielp hen met het uitzoeken van passende spullen. Het Centraal Orgaan opvang Asielzoekers verwacht dat vanaf nu geen grote groepen vluchte lingen tegelijk meer komen, maar vooral eenlingen. CZEELAND4 CZEELAND8 Stroom valt vaker uit G Graafwerk zaamheden, zoals hier in Hulst, zijn een belangrijke oorzaak van stroomstorin gen. FOTO ANNE HANA Rolf Bosboom Goes - Koen de Lange, Enduris Alleen wie langer dan vier uur te kampen heeft met een stroomstoring, kan rekenen op een 'compensatie' van En duris. Hoe langer de storing, hoe hoger het bedrag. Duurt de stroomstoring bijvoor beeld zeven uur, dan ontvangt een huishouden 35 euro. Bij dertien uur is dat 75 euro. Voor grote panden, zoals be drijven, is dat respectievelijk 195 en 395 euro.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 33