Wordt Sifan Hassan de eerste Nederlandse wereldatlete ooit? op dinsdagochtend, met geld is veel te koop 25 HASSA Pas ruim 48 uur later werden de kampioenen gehuldigd op het Mu seumplein. De eerste vlucht naar huis moest boven Rusland omkeren en terug naar Tokio, de KLM bleek geen toestemming te hebben om over Rusland te vliegen. Nachtmarathon in Qatar Met heel veel poen haalde Qatar twee jaar terug het WK atletiek naar het Midden-Oosten. Er was alleen één probleempje: de onge zond hoge temperatuur in het Emiraat. In het Khalifa Internatio nal Stadium, straks ook een van de stadions van het WK voetbal, Sport moet gescheiden zijn van elke politieke discussie. Dat is nu niet het geval merkten Sifan Hassan en Dafne Schippers weinig van de hitte, dankzij duizend airco's. Die zorg den voor een briesje en een aange naam micro-klimaat. Buiten was het een graad of 40, binnen amper 25. Ingenieus, maar een marathon ofWK snelwandelen in een sta dion? Niet uitvoerbaar, die atleten moesten gewoon naar buiten. Dus startte de marathon om midder nacht, in een leeg Doha, waar het toen nog steeds ruim 30 graden was. Het bleek vragen om proble men, met meer uitvallers dan ooit en nare beelden van kruipende at leten, die afgevoerd werden in rol stoelen. Sifan Hassan heeft vanavond een goede kans als eerste Nederlandse ooit verkozen te worden tot wereldatlete van het jaar, dankzij haar unieke Olympische Spelen. Wie zijn de andere vier genomineerden voor de ereprijs? Elaine Thompson-Herah Waar Sifan Hassan in Tokio naar twee olympische titels (5000 en 10.000 meter) liep, ging Elaine Thompson-Herah zelfs met drie gouden medailles naar huis. Ze werd de eerste vrouw in de histo rie die dubbel olympisch sprint goud (100 én 200 meter) met suc ces verdedigde. De 29-jarige Jamai- caanse won vervolgens ook nog de 4x100 meter met haar landgenotes. Op de 100 meter kwam ze tijdens het seizoen een aantal keer akelig dichtbij het onaantastbaar geachte wereldrecord, maar ze verbeterde de toptijd uiteindelijk niet. Dat lukte Hassan wel op de 10.000 me ter. ,,Voor volgend jaar heb ik het wereldrecord zeker in mijn ge dachten", zegt Thompson-Herah. Met haar 10,54 seconden is ze nog een zucht verwijderd van de 10,49 van Florence Griffith-Joyner uit 1988. Sydney McLaughlin Nederland keek met verwonde ring naar Femke Bol op de 400 meter horden, een uniek talent en in de zomer al goed genoeg voor olympisch brons. Maar Bol is nog net niet zó ver als haar Ameri kaanse leeftijdsgenote Sydney McLaughlin. Zij was de eerste vrouw die de 400 meter horden onder de 52 seconden liep. Ze werd op die afstand olympisch kampi- DE VERKIEZING oen in een sensationele 51,33. Ze mocht een tweede keer het po dium op na de winst met haar landgenotes op de 4x400 meter. Toonde zich op Instagram ook open en kwetsbaar over het om gaan met roem en sociale druk. Faith Kipyegon Sifan Hassan ging op de Spelen voor de unieke combinatie: de 5000, de 1500 en de 10000 meter. Op de 1500 meter, haar lievelings afstand, kon Hassan niet op tegen de snelheid van Faith Kipyegon. Zij liep dankzij haar scherpe eind sprint het 33 jaar oude olympisch record uit de boeken. Hassan werd derde en pakte het brons, maar liep in acht dagen drie finales. Ki- pyegon hield het bij één afstand in Tokio. Van de tien races die Ki- pyegon dit jaar liep, won ze er ne gen. In Tokio droeg de 27-jarige Keniaanse loopster haar zege op aan dochter Alyn. ,,Ik kwam terug na mijn bevalling en nu voel ik mij een voorbeeld voor alle jonge moeders en jonge atleten. Je carri ère hoeft niet over te zijn door een zwangerschap." Yulimar Rojas De excentrieke Venezolaanse werd vorig jaar verkozen tot wereldat lete van het jaar en is dit jaar op nieuw in de race. Was heel het sei zoen goed in het hinkstapspringen en in de finale in Tokio verbluf fend. Ze won goud met een we reldrecord: 15,67 meter. Dat was 17 centimeter verder dan het oude re cord. Benieuwd hoe ze die afstand aflegde? Ze overbrugde 5,86 meter met de hink, 3,82 meter met de stap en 5,99 meter met de sprong. Na de landing ging Rojas uit haar dak, precies zoals vaste atletiekvol- gers inmiddels van haar gewend zijn. ,,Ik was van plan mezelf te vermaken en op te gaan in het mo ment", zei Rojas, lachend. ,,En ja, dat is gelukt." GO WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 KWALIFICATIE ZATERDAG 18.00 UUR RACE ZONDAG 18.30 UUR TV ZIGGO SPORT UH»»° HMRWfl Op een dinsdagochtend in 1995 wonnen Jari Litmanen en Frank de Boer (r) de we reldbeker met Ajax. FOTO PAUL VREEKER - Dumoulin in de Giro 2018 Pim Bijl Rotterdam Sifan Hassan haalde drie me dailles in Tokio. De livestream van de digi taal gehouden verkiezing is vanaf 18.00 uur vanavond te volgen via het YouTube-ka- naal van World Athletics. De show wordt gepresen teerd door voormalig mara thonloopster Paula Radcliffe. Sifan Hassan, die in oktober al werd verkozen tot Euro pees atlete van het jaar, maakt een reële kans bij de vrouwen. Bij de mannen zijn Eliud Kip- choge (marathon), Ryan Crouser (kogelstoten), Kar- sten Warholm (400 meter horden), Mondo Duplantis (polsstokhoogspringen) en Joshua Cheptegei (middel lange afstand) genomineerd. Fans van over heel de wereld en (ere)leden van de bond World Athletics hebben ge stemd op hun favoriet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25