Wie is er aan de beurt? Lukt het met 50 euro voor een hele week? GOEIE KOOP €33 Het leven wordt steeds duurder. Een van de dingen waaraan je maandelijks toch meer uit geeft dan je denkt: de boodschappen. Hoe kun je daar op besparen? Journalist Sanne Wolters onderzocht het en deed weekboodschappen voor 50 euro. 20 BORDSPELLEN MicroMacro Crime City 1-4 spelers 0 (IJ hi 4%. 1 Paleo 2-4 spelers circa €43 Everdell 1-4 spelers circa €75 gieën. olgens het Nibud (Nati onaal Instituut voor Budgetvoorlichting) geeft een volwassen vrouw tot 50 jaar in een huishouden met twee personen gemiddeld 6 euro per dag uit aan voeding. Voor een man in dezelfde situatie en met dezelfde leeftijd is dat 70 cent per dag meer. Als stel zou je dus per maand 381 euro kwijt zijn. Ik zit daar met gemid deld 300 euro voor twee personen onder. Maar het kan nog goedkoper. Tal van Nederlanders geven wekelijks veel minder aan hun boodschap pen uit, omdat ze niet meer te be steden hebben of hun geld liever aan iets anders uitgeven. Nu mijn vaste lasten (zorgverzekering en energierekening) stijgen en ik duurder ben gaan wonen, ben ik benieuwd of ik kan besparen op mijn boodschappen. Lukt het om deze week hooguit 50 euro uit te geven aan eten en drinken? Kiloverpakkingen zijn goedkoper René Oosterveer van Budget- coach.nl is sceptisch als ik hem mijn experiment voorleg. Vooral vanwege het aantal dagen dat mijn 'Koop niet alleen A-merken. Alle melk en yoghurt komt uit eindelijk van een koe' experiment duurt. Volgens hem zegt een weekmeting niet zo veel. ,,Wil je echt weten wat je in een week kwijt bent, dan moet je het zuiver houden. Dus niets uit de voorraadkast halen en alleen maar kleine verpakkingen kopen die je echt in die week gaat opmaken.'' In een week bespaar je niet veel, dat doe je pas als je in maanden gaat denken, zegt Oosterveer. ,,Vries je producten uit de aanbie ding in, dan kun je daar meerdere keren van eten. Met een kilover pakking rijst ben je goedkoper uit, maar dat consumeer je niet in een week. Je kunt een beetje gehakt kopen, een kilo is veel goedkoper. Je neemt daar een beetje van, de rest gaat de vriezer in. Die voorde len zitten niet in je weekbood- schappen.'' 2 Zorg vooreen gevulde voorraad kast en een vriezer Besparingsexpert Minke van Kuijen en eigenaar van de blog Gierige Gerda shopt altijd voorde lig. Ze geeft maximaal 200 euro per maand aan haar boodschappen uit, dus per week ongeveer 50 euro. Meestal is ze zelfs goedkoper uit. ,,Als ik kijk naar wat ik het af gelopen jaar gemiddeld per maand heb uitgegeven, dan zit ik ver on der dat bedrag.'' In januari wordt de voorraadkast meestal flink aangevuld, dan geeft Van Kuijen in één keer grote be dragen uit. Maar afgelopen zomer aten zij en haar partner bijna al- leen maar groenten uit eigen moestuin. De gouden tip van Van Kuijen: altijd een goed gevulde voorraadkast hebben, dus in bulk kopen. En je vriezer is je grootste vriend. Daar kun je afgeprijsde stukken vlees in kwijt en maaltij den die je overhoudt. Wil je echt op je weekuitgaven letten? Baseer je weekrecepten dan op seizoensgroenten en groen te-aanbiedingen. Wil je daarin voldoende keuze hebben, doe dan op de laatste dag dat de oude folder nog geldt en de volgende dag als de nieuwe is ingegaan boodschap pen. Zo maak je er maximaal ge bruik van, zegt Van Kuijen. 3 Ga naar verschillende winkels Zonder plan naar de winkel gaan is volgens Van Kuijen de meest ge maakt fout. ,,Er zijn heel wat men sen die elke dag na werk langs de supermarkt gaan en daar pas be denken wat ze gaan eten. Dan koop je vaak veel meer. En je moet elke dag heen en weer, je bent dan twee keer zoveel tijd kwijt dan als je in een keer alle boodschappen haalt. In die tijd kun je zelfs nog naar twee winkels." Dat is meteen de volgende be- spaartip: koop bij verschillende winkels. Omdat elke supermarkt zijn eigen aanbiedingen heeft. Dat noemt Oosterveer ook. En, zegt hij, koop je basisartikelen altijd in de goedkopere supermarkten. ,,Je hoeft niet alleen maar A-merken WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 GO Als de dagen korten, komen de bordspellen weer vaker op tafel. Het aanbod van nieuwe spellen is gigantisch, maar de recente Speelgoed van het Jaar-verkiezing haalde de krenten uit de pap. We gingen met de kinderen én de buren om tafel om de grote win naars van dit jaar in de prak tijk te testen. Is de kerstvrede in huis straks precair, dan kun je het best kiezen voor een spel dat je mét elkaar speelt. Dat zijn zoekspel MicroMacro Crime City en het Stenen Tijdperk-avontuur Paleo. Wil je juist de strijd aangaan, dan is het terecht bewierookte Everdell een goede keus. Dat past ook het best bij dit sei zoen, want je speelt het als diertjes die net uit hun winter slaap komen. O Winnaar Fami- het hoofd te liespellen. zien. O Originele vari- veÜv ant op 'Waar De grote pa- is Wally?' pieren kaart ^y| O Eenvoudige (75x100 cm) spelregels - is kwetsbaar. /rDI HrjUUljt je kunt direct Bevat 16 in aan de slag. moeilijkheids- O Er zit een graad oplo- vergrootglas pende mis- bij om de sies, maar is kleinste de- daarna niet tails niet over herspeelbaar. O Jury- en Pu blieksprijs Speelgoed van het Jaar (12 t/m 17). O Het prehisto rische thema is mooi door dacht. O Verschillende levels en moeilijkheids graden. O Het spel be vat veel ver rassingen en is oneindig herspeelbaar. Spelregels soms voor tweeërlei uit leg vatbaar. O Jury- en Pu blieksprijs Speelgoed van het jaar O Beeldschoon design. O Oogt com plex, maar toch redelijk eenvoudig op te pikken. O Enorme diep gang aan mogelijkhe den en strate- O Nodigt uit tot her- en her en herspelen. Spelregels te summier uit gelegd. Een vierde speler heeft minder zicht op het veld doordat de 3D-boom in de weg staat. Besparen op boodschappen Meer genomineerde spellen vind je op speelgoedvanhetjaar.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20