Tempo in aanpak van duizenden brievenbusfirma's 19 c Energieprijzen grootste aanjager van snel oplopende inflatie De inflatie blijft maar oplopen. In Nederland kwam de inflatie in november uit op 5,6 procent. Nooit eerder deze eeuw stegen de prijzen zo snel. De oorzaken zijn klassiek: een snelgroeiende vraag bij achterblijvend aanbod. De belangrijkste oorzaak van de snel stijgende inflatie blijven de energieprijzen. Gas en stroom wer den afgelopen maand opnieuw fors duurder. Ook voor voedsel moest meer betaald worden. Niet alleen in Nederland gaat het hard met de prijzen. In België is de inflatie 7,1 procent en in Duitsland stijgen de prijzen gemiddeld met meer dan 6 procent. Voor de hele eurozone ligt de inflatie iets onder de 5 procent, het hoogste percen tage sinds de invoering van de euro. De redenen voor de prijsstijgin gen zijn niet veranderd. Aan de ene kant neemt de vraag naar goederen, diensten en energie snel toe nu de economie zich herstelt van de coro- naschokken. Tegelijk blijft het aan bod achter. Door de krimp vorig jaar was er weinig animo bij onder nemers om te investeren. Er was immers toch weinig vraag. Nu de vraag toeneemt, is er niet vol doende capaciteit om aan die ho gere vraag te voldoen. Dat speelt bijvoorbeeld bij chips, waaraan we reldwijd een tekort is. Transportverstoring Daarnaast speelt mee dat er nog steeds verstoringen zijn bij het transport. China sluit bijvoorbeeld hele havens als er een paar corona- gevallen zijn. Dan ligt direct de hele export uit zo'n haven stil. En China is nog steeds het land waar we veel van onze spullen vandaan halen. Als de spullen eenmaal op de boot staan is het ook nog afwachten of ze tijdig worden afgeleverd. Veel havens kampen met capaciteitspro blemen, waardoor schepen soms lang moeten wachten voor ze kun nen worden gelost. Of er is een te kort aan chauffeurs om ale contai ners op de plek van bestemming af te leveren. Algemeen werd ervan uitgegaan dat deze problemen tijdelijk zijn. In de loop van volgend jaar zal het aanbodprobleem zijn opgelost en zal ook de vraag weer normaal wor den. Dan zullen de prijsstijgingen ook tot het verleden behoren. Maar die veronderstelling wordt inmiddels meer en meer betwij feld. Corona lijkt standvastiger dan gedacht en daarmee ook de versto ring in het aanbod. Ook het aanbod van energie, olie en gas blijft achter bij de vraag. Hoge energieprijzen kunnen wel eens hardnekkiger zijn dan gehoopt. Koopkracht En nu dreigt het snelle economi sche herstel zelf tot meer inflatie te leiden. Bedrijven produceren al weer bijna op hun maximum. Meer vraag zal dan niet tot meer aanbod leiden, maar wel tot hogere prijzen. Werknemers zien hun koop kracht flink achteruit hollen door de stijgende prijzen. Nu de inflatie blijft stijgen zal de roep om hogere lonen toenemen. Zeker als de infla tie langer hoog blijft dan eerder ge dacht. Hogere lonen afdwingen is nu gemakkelijker vanwege de krapte op de arbeidsmarkt. In sectoren waar het goed gaat, worden ook al hogere lonen betaald, bleek onlangs uit cijfers van werkgeversvereni ging AWVN. Als producenten die hogere lo nen weer gaan doorberekenen in hogere prijzen, jaagt dat de inflatie alleen maar verder aan. Dan moet de Europese Centrale Bank in actie komen en de vraag afremmen door de rente te verhogen. Dan koelt de economie af en dus de inflatie. Bedrijven zonder 'substantiële' aanwezigheid of economische acti viteit in een bepaalde lidstaat raken straks zonder pardon hun belas tingvoordeel kwijt, zo kondigde Eurocommissaris van Economische Zaken Paolo Gentiloni gistermid dag aan. Hij wil ook van het nul tarief af. Zijn voorstellen passeren 22 december de Commissie. Na jaren stagnatie in tal van fis cale dossiers lijkt Brussel eindelijk tempo te willen maken. Dat komt voor een deel door de Pandora Pa pers met concrete onthullingen over hoe overheden wereldwijd jaarlijks 443 miljard euro mislopen door belastingontwijking. En voor een ander deel doordat Brussel dat geld, dan wel het Europese deel er van, broodnodig heeft om het eco nomisch herstel na corona te com bineren met een ongeziene ver groening en digitalisering. Vennootschapsbelasting Gentiloni vroeg de belastingspeci alisten uit het Europese Parlement hem te helpen. Nogal wat van hen drongen erop aan het minimumta rief van 15 procent voor vennoot schapsbelasting, wereldwijd over eengekomen op voorspraak van VS-president Biden, meteen ook flink op te trekken. ,,Als we daar 25 procent van maken krijgen we drie keer meer geld'', aldus Manon Aubry van het ultralinkse GUE. Volgens Gentiloni is de 15 procent een minimum en zit het tarief in belangrijke EU-lidstaten daar al bo ven: ,,En dat blijft zo.'' Zelfwil hij zich volgend jaar con centreren op de effectieve betaling van winstbelasting. Diverse Parle mentsleden drongen ook aan op een veel uitgebreidere zwarte lijst van belastingparadijzen. ,,Daar staan nu maar negen landen op, jul lie hebben er na de Pandora Papers zelfs nog drie afgehaald'', aldus op nieuw Aubry. ,,En één van de men sen die zulke lijsten opstelt, Wopke Hoekstra uit Nederland, blijkt er dan zelf belangen te hebben.'' Het feit dat landen van die lijst verdwijnen is positief, zo ant woordde Gentiloni, want dat bete kent dat belastingparadijzen zich beter aan regels houden, die ook strenger worden. ,,Het is een proces. Vanaf volgend jaar moeten ze ook gaan rapporteren over de winsten per land van multinationals.'' Het Parlement is het al jaren een doorn in het oog dat EU-belasting- paradijzen als Luxemburg, Ierland en Nederland per definitie niet op de lijst komen. Gentiloni: ,,De op zet is niet door mij bedacht.'' En- Landen moeten ook rapporteren over winst multinationals thousiaster is het Parlement over pogingen van de Italiaan om belas tingontwijking via meerderheids besluitvorming tegen te gaan. Het feit dat elk land nu op fiscaal vlak nog een vetorecht heeft, is al jaren de belangrijkste hinderpaal voor een effectieve Europese aanpak. PvdA-Europarlementariër Paul Tang, die het overleg met Gentiloni voorzat, hekelde het feit dat een be langrijke adviseur van brievenbus firma's een debat met het Parle ment uit de weg ging. Advocaten kantoor Baker McKenzie, ook veel vuldig in de Pandora Papers ge noemd, had in die confrontatie geen zin. Tang: ,,Een gemiste kans. Maar met nog meer hoorzittingen in aantocht ontkomen ook zij niet aan publieke controle.'' GO WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 Prijsstijging lijkt hardnekkig Peet Vogels Den Haag China sluit al bij enkele coro- nagevallen een haven, waardoor de export vanuit die locatie op nieuw stilligt. foto getty images Voor de hele eurozone ligt de inflatie iets onder de 5 procent, het hoogste percentage sinds de invoering van de euro. BRUSSEL Brussel komt nog deze maand met een stevige aanpak van brievenbusmaatschappijen. Daarvan telt Nederland er vele duizenden, soms honderden op één adres. - Paolo Gentiloni, Eurocommissaris - Frans Boogaard

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19