O O O lil TomTom stort zich met nieuwe software naast navigatie op bediening van auto 16 Kort Black Friday zorgt vooral via online voor piek in betalingen Het uit de VS overgewaaide koopjesfestijn Black Friday heeft de voorbije zeven dagen vooral online tot een piek in betalingen ge leid. Het aantal iDEAL-betalingen lag afge lopen vrijdag 70 procent hoger dan op een gemiddelde vrijdag in september. Het to taalbedrag dat via die betaalmethode werd afgerekend lag zelfs 85 procent hoger dan normaal, meldt Currence, het bedrijf achter iDEAL. In totaal betaalden mensen op vrij dag 26 november net geen 5,4 miljoen keer met iDEAL. Dat is volgens Currence een ab soluut dagrecord. Getir wil naar zes steden in Nederland uitbreiden Flitsbezorger Getir wil de komende maan den naar nog eens zes Nederlandse steden uitbreiden. Het van oorsprong Turkse be drijf is een van de bezorgers die sinds kort in Nederland is neergestreken met de belofte binnen enkele minuten boodschappen af te leveren. Dat doen fietskoeriers al in Amster dam, Den Haag, Leiden en Rotterdam. Bin nenkort moeten daar Utrecht, Haarlem, Eindhoven, Tilburg, Delft en Breda bij ko men. Naast Getir zijn ook Flink, Gorillas en Zapp actief met flitsbezorging in Nederland. Getir haalde dit jaar 1,1 miljard dollar, 969 miljoen euro, aan investeringen op. Aantal speelgoedwinkels is in tien jaar tijd gehalveerd Het aantal speelgoedwinkels is de afgelopen tien jaar gehalveerd, zo blijkt uit cijfers van dataspecialist BoldData. Van 1405 vestigin gen in 2011 naar slechts 705 vestigingen in 2021. Het aantal speelgoedwinkels daalt al ja ren, zeker na het faillissement van Intertoys in 2019. In dat jaar sloten 305 zaken hun deu ren, een daling van bijna 30 procent. Dit jaar neemt de daling af, slechts 20 zaken moes ten sluiten. Momenteel zijn er nog 705 win kels inschreven bij de Kamer van Koophan del als 'winkels in speelgoed'. In ruim de helft van deze winkels staat een zelfstandig ondernemer aan het roer. ASMI Philips INTERVIEW THIJS VERHEUL VAN UNITED WARDROBE Heineken Met Indigo wordt het voor autofa brikanten eenvoudiger om een 'di gitale cockpit' te maken waarin de bediening van bijvoorbeeld radio, airco, stoelverwarming, radio en natuurlijk navigatie geïntegreerd zijn, belooft het bedrijf. Automer ken kunnen er hun eigen sausje overheen gieten. Indigo is een nieuwe stap voor het bedrijf dat twintig jaar geleden wereldfaam verwierf met de navi- gatiekastjes voor de auto. In 2008 had het bedrijf een beurswaarde van 7 miljard euro. Sinds navigatie in nieuwe auto's is ingebouwd en smartphones ook navigatie-apps hebben, sterven de kastjes lang zaam uit. De beurskoers daalde; het bedrijf is nu 1 miljard euro waard. TomTom verdween naar de ach tergrond, maar de digitale kaarten bleven de basis voor navigatiesoft- ware van veel autofabrikanten. Er is nu een nieuwe trend, waarbij auto's functionaliteit van de smartphone krijgen. Google en Apple hebben al Android Auto en Apple Carplay waarbij de apps van de telefoon op het autoscherm verschijnen. „Gebruikers willen in de auto de zelfde gebruikerservaring als op hun telefoon'', zegt topman Harold Goddijn van TomTom. ,,Met Indigo ziet de auto dat ik instap, kijkt in mijn agenda waar ik naartoe wil en kan ook mijn favoriete muziek op zetten.'' Updates gaan draadloos. Volgens TomTom kunnen auto fabrikanten hun ontwikkelings kosten voor digitale cockpits met 80 procent verminderen door In digo te gebruiken. van de oprichters, schreef een boek over hun avonturen Tips van Thijs voor jonge ondernemers: Een online platform om gebruikte kleding te kunnen verkopen. Dat was het idee van drie studenten uit Wageningen. Thijs Verheul, een WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 PC KOOPJESFESTIJN FLITSBEZORGER HELFT IS ZELFSTANDIG ONDERNEMER Fabrikant van productie machines half geleiderindustrie grootste stijger Kleine stijging chipfabrikant in verder dalende AEX -1.7% Concern zakt opnieuw door problemen met beademings apparatuur Beleggers hebben zorgen over de nieuwe omikronvariant AMSTERDAM TomTom wil met een nieuw soft- wareplatform genaamd Indigo dieper de auto in. Niet alleen voor navigatie, maar ook de be diening van bijvoorbeeld het kli maatsysteem en de autoradio. - Ton Voermans o c Leer programmeren. „Eigenlijk zou iedere stu dent een basiscursus programmeren moeten nemen. Zeker als je wilt ondernemen, kun je niet zonder goede website.'' Zorg voor een complementair team. ,,Je moet elkaar aanvul len, zoals Sjuul, Thijs en Bouw eerst een solide bedrijf. „Zorg dat alles klopt en de basis staat voordat je verder wilt groeien. Als het concept goed is ko men de investeerder jouw kant op in plaats van an dersom."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16