Over incontinentie wordt onderling nooit gepraat Barbados zegt Britse kroon vaarwel, Rihanna tot held benoemd 15 MARJAN BERK c Brussel wil af van bescherming aalscholver Ik sprak iemand die in ver pleeghuizen heeft gewerkt. Vroeger werden bedlegerige pati- enten iedere vier uur verschoond en van schone luiers voorzien. Maar door het huidige tekort aan verplegenden is dat protocol ver anderd in één keer per twaalf uur verschonen! En mijn Zeeuwse vriendin vertelde mij hoe gênant het was, toen ze een dagje met vrienden en familie een boottocht maakte. Heerlijke dag, behalve dat ze zich niet voldoende had be schermd tegen de incontinente lekkage. Van ellende liet ze het toen maar lopen. Toen ze kletsnat thuiskwam, kwam een van de feestgangers met een plastic zakje haar drijfnatte onderbroek even thuisbezorgen Door toeval werd ik met in continentie geconfron teerd. En daar ik qua leef tijd (89 jaar) in de gevarenzone leef, ben ik op onderzoek uitge gaan. Tijdens een maaltijd met huisgenoten ving ik een door twee bejaarde medebewoonsters op fluisterende toon uitgesproken tekst op, die mij de oren deed spit sen: „Hoeveel druppels?" Het ant woord verstond ik niet. Maar om dat ik eigenlijk altijd aansta, werd mijn nieuwsgierigheid gealar meerd: ,,Twee druppels?" Wat voor druppels? Ging het hier over drugs? Over drank? Nee! Het ging hier over INCONTI NENTIE! Hier wordt eigenlijk onder el kaar nooit over gesproken! Ik moest denken aan mijn goeie vriendin uit Zeeland die mij een tijd geleden had verteld dat ze in continent was. Ik had niet goed opgelet. Ik belde haar en kwam maar meteen met mijn vraag over haar incontinentie. ,,Ik heb niet opgelet, toen je het mij vertelde. Maar nu moet je mij er alles over vertellen!'' ,,Heb jij er dan geen last van. Wij zijn toch zo'n beetje even oud?'' Ik dacht aan de gymnastiek van Nederland in Beweging, de oefe ningen die ik iedere dag braaf doe. Waarbij ook de samenknijp oefe ningen voor de sluitspieren aan de beurt komen! Tot slot een anekdote uit de ja ren waarin ik lang geleden bij het gezelschap van Corrie Vonk en Wim Kan speelde. We stonden klaar op het toneel te wachten op het sein 'aanvang'. Een van de meisjes siste: ,,Ik moet ontzettend nodig plassen!" Waarop Corrie te- rugsiste: ,,Dan laat je het maar ge woon lopen!" Ook mannen wor den wel eens gedwongen een cel- stof luier te dragen. Vooral bij oude regeringsleiders schijnt dit veel voor te komen. Maar daarover heb ik geen expertise verzameld. Waarop Corrie Vonk terugsiste: Dan laat je het maar gewoon lopen Het Europese Parlement wil korte metten maken met de aalscholver. Van die tot voor kort bedreigde vogelsoort vliegen er inmiddels 2 miljoen rond in Europa, samen goed voor miljoenen kilo's gegeten vis. En dat begint zowel de sport- als beroepsvisserij serieus pijn te doen. Zelden zo veel politieke eensge zindheid: letterlijk de hele visse rijcommissie uit het Parlement wil dat Brussel de aalscholver per onmiddellijk zijn bedreigde sta tus ontneemt, zodat zijn aantal weer beheersbaar wordt. ,,Ze zijn nu met zo veel dat sommige vis soorten worden bedreigd", aldus Annie Schreijer-Pierik (CDA). ,,Wij investeren miljoenen in het op peil houden van de visstand, en dan laten we dit gebeuren. Hoe leggen wij dit onze beroepsvis sers uit?" Alleen in het IJsselmeer is de aalscholver al goed voor 6 a 7 ton vis per dag, aldus Schreijer-Pie- rik, met het Markermeer en de kustwateren erbij gaat het om 9 ton en in heel Europa per jaar om 350.000 ton. ,,Bij ons zijn hele ei landen wit uitgeslagen van de aalscholvers, daar leeft niks meer. Ze dragen niet bij aan de biodi versiteit, ze maken die juist ka pot", aldus de Zweedse Emma Wiesner. Uit Kroatië, aan de andere kant van het continent, dezelfde gelui den. En uit Spanje. ,,Bij ons ko men ze in de dorpen voedsel ste len. Nooit gezien", aldus de Spaanse Clara Aguilera. Franqois-Xavier Bellamy, Frank rijk: ,,Die beesten vreten een halve kilo vis per dag. Bij ons zit alleen de schaal- en schelpdieren- sector al met een gat van 50 mil joen." In 2008 had de aalscholver het niet zo breed. De soort dreigde toen uit te sterven en kreeg daarom bescherming. Dat is een megasucces geworden, zeggen Bert-Jan Ruissen (SGP) en Peter van Dalen (ChristenUnie). Maar vandaag is de situatie anders en moet dat beest absoluut weer van die lijst van beschermde soorten af. ,,De moed hebben om een ge slaagd project ook weer te beëin digen'', noemen ze dat. C Ooit bedreigde vogelsoort zorgt nu in heel Europa voor overlast De hele visserijcommissie denkt er zo over, maar zij heeft inmid dels een nog grotere vijand dan de aalscholver zelf: Humberto Delgado Rosa, directeur-generaal Milieu bij de Europese Commis sie. Die kwam om te beginnen te laat op het overleg - vergader voorzitter Karleskind: 'Hij zal toch niet door een aalscholver zijn opgepeuzeld?' - en verwees vervolgens de oproep van de vol- tallige visserijcommissie hautain naar de prullenmand. Volgens hem kunnen lidstaten op grond van een uitzonderings bepaling in de vogelbescher mingsrichtlijn voldoende maat regelen nemen om zelf het pro bleem op te lossen. Van Dalen snuift: ,,Ja, artikel 9. Dan moet je met netten gaan werken en met afschrikking. Maar dat artikel staat zo vol met detailbepalingen dat het gewoon niet werkt. Nog niemand heeft het ooit toege past." Witheet Hij is een dag na het overleg met Delgado nog steeds witheet, arro gant vindt hij een nog veel te mooi woord voor de houding van de topambtenaar, die tegen alles nee zegt en blijkbaar aan demo cratie geen boodschap heeft. Het verhaal is dan ook nog niet over. ,,Dit krijgt plenair een vervolg, desnoods dienen we een resolutie in", aldus Van Dalen. ,,In elk ge val: we laten dit niet lopen." In tussen ligt er dan nog één sugges tie van Schreijer-Pierik: ingrijpen in de broedgebieden in met name de Oostzee, waar 100.000 aal scholverkoppels alweer hard wer ken aan de volgende generatie. Het is de eerste keer in dertig jaar dat een land dat deel uitmaakt van het Britse gemenebest, een samen werkingsverband tussen voormalig Britse kolonies zoals Australië en Canada, zich losmaakt van de Britse kroon. Het land werd al onafhanke lijk in 1966, en nu, tot op de dag 55 jaar later, snijdt Barbados ook de laatste banden met Groot-Brittan- nië door. Dat kondigde minister president Mia Mottley in 2020 al aan met de reden dat het tijd was voor Barbados om 'het koloniale verleden volledig achter zich te la ten'. Gepaard met een officiële transi tieceremonie in hoofdstad Bridge town, bijgewoond door de Britse kroonprins Charles, zeiden de Bar- badanen koningin Elizabeth gedag en stelden de 72-jarige Sandra Mason aan als president, het nieuwe staatshoofd. ,,De Republiek Barbados is uitgevaren op haar eer ste reis", sprak ze na haar beëdiging. ,,Moge ze alle stormen kunnen trot- seren en ons land en onze burgers veilig naar de kust kunnen bren gen." Mason is geen onbekende naam in de Barbadaanse politiek. Als ad vocaat gooide ze al hoge ogen door als eerste vrouw beëdigd te worden op het eiland. Na jaren te hebben gewerkt voor het plaatselijke hoog gerechtshof werd ze in 2018 be noemd tot Gouverneur Generaal van Barbados, een titel voor de hoogste gezagsdrager van een (voormalige) kolonie en plaatsver vanger van de koningin. Gisteren is ze geïnaugureerd als president van Barbados, een voornamelijk cere moniële functie. De piepjonge republiek is nu dus in handen van twee vrouwen. Naast Mason en Mottley stond er nog een vrouw centraal bij de transitiecere monie. De zangeres Rihanna werd verheven tot nationale held van Barbados. Rihanna is afkomstig van het eiland. ,,We hopen dat je blijft stralen als een diamant, en eer mag brengen aan je land", sprak Mason in verwijzing naar een van haar be kendste liedjes Shine Bright like a Diamond. Het afscheid tussen de nieuwe president en prins Charles verliep amicaal, en de Brit werd benoemd tot ereburger. Ook hij verwees naar het slavernijverleden van Groot- Brittannië. GO WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 'Beesten vreten een halve kilo vis per dag' Frans Boogaard Brussel Aalscholvers (Europa telt er 2 miljoen) zijn dol op vis. foto getty BRIDGETOWN De wereld telt sinds gisteren een nieuwe republiek: Barbados. De voormalig Britse kolonie was in 1966 al onafhankelijk, maar het Caribische eiland nam nu ook officieel afscheid van konin gin Elizabeth als staatshoofd. Als eerste daad benoemde de nieuwe president zangeres Ri- hanna als nationale held. - Wouter Peer President Sandra Mason en zangeres Rihanna. foto ap

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15