Verdachte van geweld tegen fruithandel op vrije voeten 13 ILLEGALE HANDEL BROODNODIG politie bontjassen gemaakt van lynx, ocelot, wolf en otter op het spoor, die uiteindelijk werden aangetroffen bij verkopers op Marktplaats. ,,Er zijn toch mensen die het mooi vinden om iets te hebben dat anderen niet hebben." Soms blijkt een exclusieve hobby overigens uiteindelijk voor dier én mens niet het allerbeste. Bouhuys vertelt hoe inspecteurs ook terechtkwamen bij het baasje van een grote zwartkeelvaraan, die zelf niet meer met het beest durfde om te gaan. ,,Die durfde nauwelijks de deur van het terra rium open te doen. Zo'n varaan wordt gekocht als klein hagedisje, maar groeit uit tot een vleeseter van 1,5 meter, met vlijmscherpe tanden. Wie een exotisch beest wil, beseft zich vaak niet wat hij zich op zijn hals haalt. Terwijl sommige dieren heel oud kunnen worden en specifieke verzorging nodig hebben." Ondertussen worden steeds meer diersoorten ernstiger in hun voortbestaan bedreigd. Daarom wordt er in Nederland ook buiten zo'n internationale actie scherp ingezet op het tegengaan van de handel in al dan niet levende wilde dieren en planten. Om criminaliteit op te sporen heeft de NVWA inmiddels geavanceerde middelen tot haar beschikking. Neem in beslag genomen vlees, bijvoorbeeld bush meat, vlees uit de jungle van bijvoorbeeld pythons - want ook dat wordt ge geten. ,,Je ziet niet altijd wat voor vlees het is, we gebruiken dan een dna-analyse om vast te stellen om welke soort het gaat." Vogelmarkt Met behulp van dna-tests kan ook worden vastgesteld of een exotisch dier werkelijk afkomstig is van iwél legaal in gevangenschap ge houden ouders, zoals handelaren nog wel eens willen beweren als ze met gesmokkelde dieren wor den gesnapt. Bij vogelmarkten kunnen drones ingezet worden om te kijken of waar ook vanuit een kofferbak verhandeld wordt. Dat de handel in illegale vogels nog welig tiert, blijkt ook uit die andere grote vangst van afgelopen oktober. In een groot strafrechte lijk onderzoek kwam de NVWA 470 vermoedelijk illegale vogels op het spoor. Het gaat vooral om onbeschermde exem plaren, die naar het schijnt in Afrika in het wild werden gevan gen en naar Nederland werden gesmokkeld voor de verkoop. Ver boden, want vanwege het risico op ziektes mag alleen in een enkel geval import van buiten Europa plaatsvinden. De vogels zijn in beslag genomen, net als 30.000 euro cash geld. De vogels zitten inmiddels bij een gespecialiseerde opvang. 'Huisdecoraties' Dat de actie hiertegen dit jaar bij zonder succesvol was, is dan ook niet per se iets om te vieren, zegt Jamie Bouhuys, inspecteur bij de NVWA. ,,We zien liever dat de aantallen dalen, maar daarvan is nog geen sprake." Sterker, het lijkt erop dat dode, beschermde dieren juist meer in trek zijn om interi eurs op te sieren. Vlinders bijvoor beeld, om op te prikken. ,,Het liefst grote met veel kleuren." Maar ook opgezette beesten en huiden. ,,We zien dat de populariteit van dat soort 'huisdecoraties' toeneemt." In oktober werden drie berenhui den in beslag genomen. Dode dieren worden ook nog al tijd graag gedragen. Zo kwam de daarvan worden gemaakt: tassen, cosmetica, interieurobjecten. Daarmee valt veel te verdienen; in landen van oorsprong gaat deze criminaliteit vaak gepaard met fraude, corruptie, bedreiging en geweld. De oud-directeur van de fruithan del zal worden gehoord over moge lijke betrokkenheid bij internatio nale drugshandel. Dat bleek gisteren bij een nieuwe niet-inhoudelijke zitting tegen vijf verdachten voor de rechtbank in Arnhem. Nadat in 2019 bij De Groot Fresh Group in Hedel een partij van 400 kilo cocaïne werd aangetroffen, is het bedrijf geconfronteerd met afpersing. De Groot zou een miljoe- nenbedrag op tafel moeten leggen, anders zouden aanslagen volgen. En die kwamen er ook: verschil lende huizen van (oud)werkne- mers werden in brand gestoken. Een van de verdachten van die aanslagen, de 21-jarige Ben Nordin A., is door de rechtbank voorlopig op vrije voeten gesteld. Hij krijgt van de rechtbank de ruimte om voor zijn zieke moeder te zorgen. Daarnaast werd duidelijk dat de oud-directeur van het fruitbedrijf op korte termijn bij de onderzoeks rechter gehoord zal worden over zijn mogelijke betrokkenheid bij drugshandel. Hoofdverdachte Ali G. heeft al va ker verklaard dat niet hij verant woordelijk is voor de afperspraktij- ken, maar dat hij wel weet van drugshandel waarbij De Groot be trokken zou zijn. De Haagse 'god father' Piet S. heeft daar onlangs ook over verklaard. Hij zei dat hij C Advocaten plaatsen vraagtekens bij undercoveractie van justitie was benaderd om te bemiddelen in een conflict over een 'verdwenen partij' drugs bij De Groot. Volgens advocaat Bénédicte Ficq van Ali G. zijn er meerdere scena rio's mogelijk, wat er op kan wijzen dat Ali G. niet betrokken is. Ze haalde een recente brand in een kippenschuur in Hedel aan die te linken zou zijn aan het fruitbedrijf. Haar cliënt verblijft in de EBI en kan amper contact hebben met de buitenwereld. Hoe kan hij dan iets te maken hebben met het aanhou dende geweld, vroeg zij zich af. Ook was er kritiek op een veelbe sproken undercoveractie. Twee agenten hebben de verantwoorde lijk officier van justitie tegenge sproken over de gang van zaken. Zo bleek er wel degelijk een observa tieteam aanwezig te zijn geweest, maar hebben zij geen proces-ver baal opgemaakt. ,,Die verslagen hadden er allang moeten zijn", zei advocaat Boumanjal. Hij stelde dat deze observanten mogelijk nog na der gehoord moeten worden. ,,Ook wij willen dat de inhoudelijke be handeling snel kan beginnen. Maar we zijn drie zittingen verder, en we hebben nog steeds geen antwoor den op onze vragen over de inzet." Ficq en Boumanjal hadden kri tiek over het volgen van de under- coverinzet. Want hoewel justitie zei dat het niet mogelijk was om mee te kunnen luisteren met de operatie, meldden twee betrokken agenten dat dit wel zo was. De rechtbank wil in februari beginnen met de inhoudelijke behandeling van de strafzaak. GO WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 Illegalen huiden zoals van kaaimannen zijn al jaren een geliefd smokkelobject. G Ook papegaaien en zangvogels zijn populair bij smokkelaars. fotos nvwa ARNHEM Een 21-jarige man die wordt ver dacht van betrokkenheid bij aan slagen die zijn gekoppeld aan het afpersen van fruithandel De Groot in Hedel is voorlopig op vrije voeten gesteld. - Yelle Tieleman

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 13