in verplichte lockdown Al anderhalf jaar H AstraZeneca: Kwetsbare doelgroepen geholpen met preventief medicijn 11 Iemand zou straks een pillenkuurtje kunnen nemen bij een positieve coronatest. Probleem is wel dat dit hartstikke duur lijkt te worden Voorkomen is beter dan genezen ,,Dat er straks steeds meer middelen zijn die iemand kunnen helpen die corona heeft, is prachtig. Maar het liefst wil je het voorkomen, omdat mensen dan niet ziek worden en de zorg niet wordt overbelast. De middelen die ik hierboven heb ge noemd, lijken ook preventief te werken, maar niet voor een heel lange periode. Ook gezien de kosten lijkt dat dus een lastig ver haal. De injectie met langwerkende antili chamen van AstraZeneca kan een uitkomst zijn voor patiënten met een onderliggende ziekte die ervoor zorgt dat het vaccin niet goed genoeg werkt. De injectie beschermt volgens de makers zes tot misschien wel twaalf maanden. En dat met één simpele prik in je arm. We moeten de resultaten in de praktijk afwachten, maar het is mooi dat dit middel kan worden toegevoegd aan ons arsenaal van anti-coronamedicijnen." Geen medicijn voor iedereen ,,Ik vind het heel belangrijk om te bena drukken dat vaccinatie echt het aller beste blijft. Het is veel simpeler en goed koper dan een medicijn en het be schermt grote groepen mensen voor lan gere tijd. Maar je kunt deze nieuwe me dicijnen straks wel gericht preventief in zetten bij risicopatiënten. En mensen die toch ziek worden, kunnen we straks dankzij medicijnen een stuk beter be handelen. Deze middelen hebben echt de potentie om de druk op ziekenhuizen bij een volgende golf fors te verminde ren. Of iedereen straks in de apotheek een doosje pillen kan krijgen? Dat wordt gezien de prijzen een heel kostbaar ver haal, het lijkt mij ook niet nodig. Al hoop ik wel dat farmaceuten hun verantwoor delijkheid nemen en de prijzen accepta bel houden." «te* Ik blijf zeggen dat vaccins de nummer één bescherming tegen corona zijn Henk Boter uit Apeldoorn is een van de Nederlanders bij wie het coronavaccin niet werkt. Omdat hij een donornier heeft en medicijnen gebruikt, maakte zijn lichaam na vaccinatie geen antistoffen tegen corona aan. ,,Ik heb dat laten meten na mijn tweede prik. Daar was ik toch wel chagrijnig van." Boter (41) is dominee. Een baan waarvoor hij normaal bij wijze van spreken de deur plat loopt bij zijn gemeente leden. „Tijdens kerkdiensten heb ik als predikant nog het geluk dat ik op flinke afstand van de kerk gangers sta. Maar doordeweeks mensen bezoeken, dat zit er nau welijks in. Ik spreek veel gemeen teleden per telefoon. Maar dat is vaak niet bevredigend. Via de tele foon ben je na een kwartiertje al- gemeenheden uitwisselen vaak wel uitgepraat. Een persoonlijk be zoek is anders. Dan kun je soms ook een tijdje bij elkaar zitten zon der dat er iets gezegd hoeft te wor den." Als Boter corona zou krijgen, is dat voor hem veel gevaarlijker dan voor een 100 procent gezond ie mand. ,,De kans dat ik dan in het ziekenhuis opgenomen moet wor den, is echt behoorlijk groot." Om die reden is zijn leven ook buiten werktijd 'ontzettend be perkt'. ,,In winkels kom ik al ruim anderhalfjaar niet meer. In een café of restaurant zul je mij ook niet zien. En afspreken met vrien den of familie doe ik maar af en toe. Het enige wat ik veel doe, is buiten wandelen. Het is niet alleen vervelend voor mij, maar ook voor Met een donornier voelde ik me gezond. Tot corona kwam mijn vrouw. Zij is ook ontzettend voorzichtig, omdat ze het virus niet mee naar huis wil nemen." Fantastisch Een medicijn dat preventief werkt tegen corona, Boter zou het 'fan tastisch' vinden. ,,Ik zal niet me teen de disco invliegen als ik het zou krijgen, hoor. Maar het zou er wel voor kunnen zorgen dat ik weer met iets meer vertrouwen de buitenwereld tegemoet treed. Met mijn donornier voelde ik me ei genlijk heel gezond. Tot corona kwam, sindsdien voel ik me weer een patiënt. Het is stressvol en heel confronterend. En er zijn veel meer mensen zoals ik. Dat heeft lang niet iedereen door." GO WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 - Joost Wiersinga, internist-infectioloog komen eraan Het coronamedicijn AZD7442 dat AstraZeneca vorige week pre senteerde, is mogelijk een alternatief voor mensen die door problemen met hun immuunsys teem geen baat hebben bij het coronavaccin, zegt de Neder landse topman Ruud Dobber. ,,We hebben dat vaak niet door, maar een grote groep mensen zit thuis in een soort noodgedwongen lockdown. Ze durven niet de straat op omdat ze niet beschermd zijn tegen corona. Mensen die chemo therapie hebben gehad, of een orgaantransplantatie. Dat zijn echt schrijnende situaties." Bij deze doelgroep is het immuun systeem niet in staat om na vaccinatie antistoffen tegen co rona op te bouwen. Het medicijn van AstraZeneca brengt, net als middelen van sommige andere farmaceuten, kunstmatig ontwik kelde antilichamen in iemands lijf in. In het geval van AstraZeneca gebeurt dat met een simpele injectie in een spier, bijvoorbeeld in de arm. De Brits-Zweedse farmaceut presenteerde vorige week de resultaten van studies, waaruit blijkt dat de prik iemand zes tot twaalf maanden in belangrijke mate beschermt tegen corona. AstraZeneca is de eerste met een medicijn dat over een langere duur preventief lijkt te werken. Het middel kan coronapatiënten overigens ook van hun klachten genezen, blijkt uit te studies. De productiecapaciteit van het medicijn is volgens Dobber onver gelijkbaar met het vaccin van AstraZeneca, waarvan wereldwijd recent de mijlpaal van twee miljard geleverde doses werd bereikt. ,,In het geval van deze medicijn cocktail heb je het in 2022 over miljoenen aantallen, niet over tien tallen of honderden miljoenen. Het is dan ook niet realistisch om ze straks beschikbaar te stellen voor - Ruud Dobber, topman AstraZeneca iedereen, al gaan wij daar als be drijf natuurlijk niet over. Ik denk dat ze gereserveerd zullen worden voor de kwetsbare doelgroepen die ik noemde." Zowel op het gebied van preventie als genezing kunnen medicijnen een rol spelen in het vinden van een uitgang uit het coronadoolhof, stelt Dobber. ,,Ik blijf zeggen dat vaccins de nummer één bescher ming zijn. Maar geen enkel vaccin is 100 procent effectief, zien we. En er zijn mensen bij wie ze so wieso niet werken. Daarom kun je met een effectieve behandeling in al die gevallen enorme winst kun nen boeken." De topman verwacht dat de medi cijncocktail van de farmaceut bin nen een aantal weken voor nood- gebruik wordt goedgekeurd in de Verenigde Staten. ,,De Europese geneesmiddelenautoriteit EMA is op dit moment bezig met de be oordeling. In principe kan het daar mee in het eerste kwartaal worden ingezet voor gebruik." - Henk Boter, dominee

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 11