10 Medicijnen die gaan helpen de coronacrisis op te lossen, zijn in de maak. Er zijn nog beren op de weg, zoals de hoge kosten, maar: ,,Deze middelen hebben echt de potentie om de druk op ziekenhuizen bij een volgende golf te verminderen." CORONA infuus worden toegediend, en daarvoor moet een patiënt in de praktijk meestal voor een dagopname naar het ziekenhuis komen. Daar is maar beperkt capaciteit voor. Daarom is het goed nieuws dat er nu coronapillen op de markt komen, van onder meer Merck en Pfizer. Dit zijn anti- virale middelen, die ervoor zorgen dat het virus zich in het lichaam niet kan verme nigvuldigen. Iemand zou straks een pillenkuurtje kunnen nemen bij een positieve coronatest. Probleem is wel dat dit soort medicijnen hartstikke duur lijken te worden. Tien pillen van Merck, die je vijf dagen lang tweemaal daags in moet ne men, zouden rond de 600 euro gaan kos ten. Dat betekent dat je het niet zomaar kan geven aan iedereen die positief test. Ook is het te hopen dat het virus niet resistent wordt tegen deze pillen. Zo'n pil daarop aanpassen, dat is nog best lastig. In de toekomst zou je ook aan cocktails van verschillende middelen kunnen denken." Of medicijnen werken zie je pas in de praktijk. Maar er lijken mooie middelen aan te komen zoek over het virus. Als internist-infectio loog is hij bijzonder geïnteresseerd in de medicijnen. We nemen de laatste ontwikkelingen met hem door. Er is al een cocktail „Patiënten die met corona in het zieken huis belanden en zelf geen antistoffen tegen het virus hebben, kunnen sinds een paar maanden worden behandeld met een cocktail van Regeneron en Roche. Daarin zitten antistoffen tegen corona die in het lab zijn nagemaakt en via een infuus worden toegediend. Deze antilichamen voorkomen dat het virus nog meer cellen binnendringt, en hebben daarom een vertragend effect op de infectie. Donald Trump werd als president met deze toen nog experimentele cocktail behandeld. Volgens een Britse studie vermindert de cocktail de kans dat een coronapatiënt in het ziekenhuis overlijdt met 6 procentpun ten, van 30 naar 24 procent. Ik ben een van de coördinatoren van een groep die in de Nederlandse ziekenhuizen onderzoekt of we dat resultaat ook hier zien." Liever een pil dan een infuus ,,Het middel van Regeneron en Roche heeft ook effect bij mensen die net positief op corona zijn getest. Maar het moet via een lotseling meldt het ene na het andere bedrijf zich met geneesmiddelen die een patiënt kunnen afhelpen van het coronavirus, of zelfs voorkomen dat iemand het krijgt. AstraZeneca, Eli Lily, GlaxoSmithKline, Merck, Pfizer, Roche: een farmaceut zonder eigen coronamedicijn telt niet meer mee, zo lijkt het. De beloofde resultaten zijn spectaculair. Pfizer ontwikkelde een pil die de kans op ziekenhuisopname en overlijden met 89 procent zou verminderen, als iemand hem binnen drie dagen na het krijgen van coronasymptomen neemt. AstraZeneca presenteerde vorige week een antilicha men-injectie die preventief kan worden toegediend, en die de kans op het krijgen van Covid-19 na een halfjaar nog met 83 procent verkleint. ,,Je moet altijd oppassen om enkel op persberichten van farmaceutische bedrijven af te gaan'', zegt internist-infectioloog Joost Wiersinga van het Amsterdam UMC. ,,Vaak zijn de volledige studieresultaten nog niet vrijgegeven. Of medicijnen echt zo goed werken, zie je pas in de dagelijkse praktijk. Maar inderdaad, er lijken heel mooie middelen aan te komen." Wiersinga volgt sinds de start van de coronacrisis al het wetenschappelijk onder- WOENSDAG 1 DECEMBER 2021 GO corona Dominee Henk Boter kan geen kant op. Door een niertrans plantatie maakt zijn lichaam geen anti stoffen tegen corona aan, ondanks het vaccin. FOTO ROB VOSS - Joost Wiersinga, internist-infectioloog Chris van Mersbergen Amsterdam

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 10