H Advies quarantaine is vrijwillig Biden verwacht omikron in VS, ziet geen reden tot paniek Boostershot voor alle volwassen Britten, een op de drie heeft er al een 5 vliegtuig. Dat stond op het punt op te stijgen toen de motoren plot seling stopten en Carolina's naam door de luidspreker klonk. Of ze naar voren wilde komen'', zegt Andrés terugblikkend. Even later zag hij hoe zijn vriendin werd meegenomen door politiemensen. ,,Ik kreeg te horen dat ik wel, maar zij niet naar Barcelona mocht vliegen en ben natuurlijk met Carolina meegegaan.'' Van Schiphol ging het naar de ziekenhuisafdeling in Ha ren, waar het stel inmiddels al 35 uur opgesloten zit. ,,Van- ochtend is Carolina voor het eerst onderzocht door een arts, die zijn excuses aanbood voor de behandeling. Nu moe ten we wachten op de uitslag en een verklaring.'' Volgens het tweetal heeft de politie de aan klacht tegen hen inmiddels inge trokken en excuses aangeboden onder toeziend oog van de Spaanse consul. Volgens burgemeester Marianne Schuurmans van Haarlemmer meer verzette het stel zich vanaf het begin tegen de quarantaine 'maar onze regels gelden'. ,,Ze ga ven aan dat zij zich daarbij niet wilden neerleggen. Wij hebben hen verzocht dat toch alsjeblieft wel te doen'', zei Schuurmans gis- Het vliegtuig wilde vertrekken toen de motoren plotseling stopten en Carolina's naam door de luidspreker klonk teren. Omdat de twee een gevaar voor de volksgezondheid vorm den, legde de burgemeester hen een beschikking op. Schuurmans controleerde de lezing van de Spanjaarden naar eigen zeggen nog bij de Koninklijk Marechaus see en de GGD die niets in het ver haal 'herkennen'. Volgens de gemeente hebben be veiligers het echtpaar nog geadvi seerd niet te vertrekken. Toen ze dat toch deden, konden ze op dat mo ment nog niet worden tegengehou den omdat daar op dat moment geen juridische grond voor was. Toen duidelijk werd dat ze het land wilden verlaten, greep de burge meester alsnog in en kreeg het echtpaar het verwijt dat ze de volks gezondheid in gevaar had gebracht. ,,Vroeg of laat zullen we gevallen van deze nieuwe variant hier in de VS zien'', aldus Biden. Maar hij wees op de grote hoeveelheid be schikbare middelen om omikron te bestrijden. In een korte toespraak over de mogelijke gevolgen van omikron riep Biden alle Amerikanen op zich te laten vaccineren en zich ex tra te laten prikken, mochten zij al volledig zijn ingeënt. Dat is de beste remedie tegen de versprei ding van de nieuwe variant, bena drukte hij. De president komt binnenkort met een strategie tegen omikron. Hij zei niet te willen vooruitlopen op bijvoorbeeld meer reisbeper kingen. Ook is een nieuwe lock- down niet aan de orde zolang mensen zich laten inenten en bij voorbeeld in openbare gebouwen mondkapjes dragen. Het nieuwe advies van vaccinatie comité JCVI komt op een moment waarop er steeds meer zorgen zijn over de omikronvariant van het co ronavirus. De booster mag in het Verenigd Koninkrijk voortaan al drie maanden na de tweede prik worden toegediend. Nu geldt er nog een wachtperiode van zes maanden. Verder mogen kinde- ren van 12 tot en met 15 jaar volle dig worden ingeënt. In deze leef tijdscategorie zijn alleen nog en kele doses toegediend. De boos tershots zullen er volgens het JCVI voor zorgen dat de Britten beter beschermd zijn tegen de omikronvariant. In het Verenigd Koninkrijk zijn al meerdere be- smettingsgevallen vastgesteld. Wetenschappers maken zich zor gen omdat ze vrezen dat omikron mogelijk besmettelijker is dan andere varianten. Ook is nog niet duidelijk hoe goed de huidige co- ronavaccins werken tegen de nieuwe virusvariant. Bij het toedienen van de boosters gaat de prioriteit naar ouderen en andere risicogroepen. De volg orde daarna is van oud naar jong, wat dus betekent dat de groep 18-jarigen als laatste wordt opge roepen. Ook andere landen han teren dit beleid bij de boostervac cinaties. Zo ook Nederland, waar op termijn eveneens alle volwas senen aan de beurt komen. Negen op de tien Britten zijn volledig gevaccineerd en een op de drie kreeg al een extra dosis. De eerste boostershots werden hal verwege september toegediend. - ANP GO DINSDAG 30 NOVEMBER 2021 i i, 0 Het is een uitzonderlijke en ingrijpende maatregel, maar volgens de gemeente Haar lemmermeer is het besluit tot de gedwongen quarantaine van het Spaanse stel niet lichtzinnig genomen. Een arts infectieziekten van de GGD, een officier van justi tie en juristen van de ge meente zijn erbij betrokken geweest. Het stel is opgeno men op de gesloten afdeling van het Tuberculosecentrum Beatrixoord in het Groningse Haren. Deze afdeling is sinds begin dit jaar speciaal aange wezen om mensen op te van gen die weigeren de adviezen van de GGD op te volgen. Het is de eerste keer dat er ge bruik van wordt gemaakt. Het paar verblijft in een sober ingerichte, eigen kamer met tv. De afdeling kunnen ze nu onmogelijk verlaten: de ruim tes zijn alleen toegankelijk met pasjes. Hier moeten ze wachten totdat duidelijk is welk virus ze precies bij zich dragen. Het quarantaine-advies op volgen is vrijwillig, maar niet vrijblijvend. Beveiligers moes ten in de gaten houden dat met corona besmette reizi gers uit Zuid-Afrika ook daad werkelijk op hun hotelkamer verbleven. Maar verplicht was dat niet. Wie een ander on derkomen kon regelen om in zelfisolatie te gaan, mocht ook daarnaartoe. Maar dan moest er wel eigen vervoer beschikbaar zijn, dus geen taxi. Ook was logeren bij an deren niet toegestaan. Gisteren was nog niet duide lijk of de echtgenote besmet is met de Zuid-Afrikaanse va riant van het virus. Ook toetst een rechter nog of de ge dwongen opname rechtmatig is geweest. - Raymond Boere G In een interview op de Catalaanse nieuwszender TV3 beklaagde het stel zich over de behande ling in Nederland. Inzet: Het ziekenhuis in Haren waar het stel moet verblijven. Hoofdfoto: het qua rantainehotel Ramada waar reizigers uit Zuid-Afrika met een besmetting zitten. foto anp videostill ccma - Andrés Sanz WASHINGTON Het is slechts een kwestie van tijd totdat de coronavariant omikron ook in de Verenigde Staten is. Die nieuwe variant is een reden tot bezorgdheid, maar geen reden tot paniek, vindt de Amerikaanse president Joe Biden. - ANP LONDEN Het Verenigd Koninkrijk gaat alle volwassenen een boos tershot aanbieden. Nu krijgen alleen 40-plussers en risico groepen een extra dosis van een coronavaccin.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 5