l Nieuwe camperplaats Sas krijgt vorm 7 Terneuzense vriendinnen haken dekens voor ziekenhuis en hospice Ook meehelpen met troostdekens? Troosten hoeft niet altijd met woorden. Naomi Harreman en Jolanda Verschiere uit Terneuzen haken troostdekens, voor mensen in hun laatste levensfase. Geen ziekenhuislaken, maar een handge maakte deken om je heen; dat kan een heel groot verschil maken voor mensen die ongenees lijk ziek zijn. In een hospice of op een palliatieve afdeling worden mensen begeleid in hun laatste le vensfase. ,,Een troostdeken geeft een gevoel van huiselijkheid", legt Naomi Harreman uit. Samen met Jolanda Verschiere begon ze afge lopen augustus met het haken van troostdekens. De twee Terneuzense vriendin nen hebben een grote passie voor haken, en ze doen dat al jaren sa men. Harreman hoorde dat er op de palliatieve afdeling van zieken huis ZorgSaam in Terneuzen maar één troostdeken was. De handge maakte deken ging van patiënt naar patiënt, en er was behoefte aan meer. Hoeveel dekens waren er eigen lijk nodig, wilde Harreman weten. Minimaal 35 per jaar was het ant woord, want dan kan de familie van de patiënt de deken krijgen als die er zelf niet meer is. Verschiere: ,,Ze kunnen de deken als herinne ring meenemen naar huis, dat geeft ook troost." Verschiere en Harreman gingen aan de slag om ZorgSaam van handgemaakte de kens te voorzien. Overweldigend resultaat ,,We haken zelf nogal snel. We dachten, we zetten ook een be richt op Facebook en dan zien we wel'', vertelt Harreman. Een op roep aan hobbyhakers om te hel pen, leverde een overweldigend resultaat op. Tot vanuit Zwolle kwamen er de afgelopen tijd 'granny's' - gehaakte vierkantjes - en zelfs hele dekens. ,,We hebben ook net zes dekens van een groep uit Ossenisse gekregen'', zegt Ver- schiere. Duizenden granny's lig gen er inmiddels bij Harreman in de garage, te wachten om tot troostdekens samengesteld te wor den. De vierkantjes haken Verschiere en Harreman aan elkaar tot de kens. Ze kijken daarbij naar kleur en patroon. Met het aan elkaar ha ken zijn ze ook al gauw een week- end bezig. Harreman: ,,In één de ken zitten zo'n honderd uren." Het levert kleurrijke kunstwerkjes op: ,,Mensen haken met wat ze zelf mooi vinden." Naast het ziekenhuis heeft ook het hospice in Terneuzen troost- dekens gekregen en er zijn om slagdoeken gemaakt voor Zorg- Saam. Deze ochtend brengen Har- De familie kan de deken als herinnering meenemen naar huis, dat geeft ook troost reman en Verschiere vijftien de kens naar De Anemoon in Oost burg. Dat is de afdeling voor pallia- tieve zorg van ZorgSaam-woon- zorgcentrum De Stelle. Vanwege corona overhandigen ze de dekens op afstand aan verpleegkundige Marije Poppe. Poppe zorgt met haar collega's ervoor dat de dekens bij de cliënten terechtkomen. Ze vindt de dekens prachtig. ,,We zijn hier écht heel blij mee'', zegt ze. Harreman en Verschiere haken straks weer gewoon verder, want de behoefte aan troostdekens blijft: Harreman: ,,We gaan door, zolang mensen blijven aanleve ren." Even later krijgt Harreman een bericht op haar telefoon: ,,Weer twee dekens erbij!" Als Jan Vinke en zijn vrouw Anne- lies Korst van het Sasse multime- diabedrijfRecht door Zee ook maar even een momentje over hebben, zijn ze op de camperplaats te vin den. ,,Daar waar het kan, steken we ook zelfde handen uit de mouwen. Laatst hebben we met het hele ge zin worteldoeken gelegd. Dat scheelt weer wat manuren, hè'', zegt Vinke. Hij won eerder dit jaar tot zijn ei gen verbazing een door de ge- meente Terneuzen uitgeschreven Europese aanbesteding; hij mag straks een volwaardige camper plaats met 25 plekken runnen. In middels is het leidingwerk geregeld en wordt de hoofdweg aangelegd. Volgende week wordt de riole ring aangelegd. ,,Ik werk nooit met schema's, maar met deadlines. We zijn nog niet voor verrassingen ko men te staan, dus ga ik ervan uit dat we in maart klaar zijn. Dan zal er misschien nog een plantje moeten worden neergezet, maar de campe raars kunnen dan wel van alle voor zieningen gebruikmaken.'' De camperplaats krijgt voorzie ningen waar bezoekers onder meer hun afval kunnen achterlaten en vuil water kwijt kunnen. Voor elke camper komt een parkeerplek en een groenstrook. Toegang en beta ling worden via de computer of app op een mobiele telefoon geregeld. Een overnachting gaat een tientje kosten, exclusief toeristenbelas ting. Vinke: ,,Als we na de oplevering nog geld over hebben, zullen we misschien ook nog wat meubilair plaatsen.'' De roep om een fatsoen lijke, betaalde camperplaats was er al lang. Niet in de laatste plaats door minicampinghouders, die het niet vonden kunnen dat camperaars in de gemeente Terneuzen gratis kon den overnachten. Wie Harreman en Verschiere wil helpen haken of hen wil steunen, kan contact opne men via haakplein@zeeland- net.nl. Een troostdeken be staat uit granny's, gehaakte vierkantjes. Een complete de ken opsturen mag ook. Har reman en Verschiere hebben richtlijnen opgesteld, zodat de dekens allemaal even groot worden en van het zelfde materiaal gemaakt zijn. Die staan op haakplein.com. VL DINSDAG 30 NOVEMBER 2021 'Troostdeken maakt verschil' Sophie Stockman Oostburg Naomi Harreman en Jolanda Verschiere geven vijftien troostdekens af bij De Ane moon in Oostburg, aan ver pleegkundige Marije Poppe. FOTO KELLY THANS - Jolanda Verschiere SAS VAN GENT Langzaam maar zeker krijgt de nieuwe camperplaats 't Eiland in Sas van Gent vorm. Als alles meezit, kunnen de eerste cam peraars er in maart terecht. - Raymond de Frel De hoofdweg op de camperplaats in Sas van Gent is al goed te zien. FOTO PEER VINKE

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 54