Nieuw probleem rond Oranjekwartier: bijna voltallige bestuur van speeltuin stapt op Plaatsing op lijst Nationaal Groeifonds brengt spoor Gent-Terneuzen dichterbij Goede Herderkerk gaat half jaar lang op de schop c Raad Sluis neemt besluit 6 Vlak voordat de West-Zeeuws Vlaming aan het kerstdiner kan, weet hij hoe het vanaf 1 januari geregeld is met het verhuren van huizen aan toeristen. Waarschijnlijk volgende week dinsdag vergadert de politiek over het vraagstuk waar zo veel om te doen is. Op 23 december volgt het besluit. Hoe zat het ook alweer met die toeristische verhuur? Wat is het probleem? Toeristen. West-Zeeuws-Vlaande- ren kan simpelweg niet zonder hen. Ieder jaar telt de gemeente Sluis miljoenen overnachtingen. Een on derzoek toonde in 2019 aan dat toe risten 161 miljoen euro in de lokale economie pompen. Toerisme le verde dat jaar 1600 banen op. En toch wringt de schoen. Dorpsraden in onder meer Cadzand, Nieuw- vliet en Groede slaken al een paar jaar noodkreten. Zij zien hun dor pen veranderen in vakantieparken. Beleggers kopen huizen op om die vervolgens te verhuren aan toeris ten. Starters op de woningmarkt komen buitenspel te staan. Is dat het enige probleem? Nee. Steeds vaker zijn er klachten over geluidsoverlast door toeristen die midden in een dorpskern een huis huren. Zo zucht bijvoorbeeld Sint Anna Ter Muiden - waar een kwart van de huizen wordt ver- huurd - onder de problematiek. Na tuurlijk gaat het in veel gevallen goed en de meeste eigenaren van vakantiewoningen onderhouden goede banden met de buurt, maar de actiegroep Toerisme uit Balans is vorig jaar niet voor niets opgericht. Komt er een oplossing? Dat is wel de bedoeling. De ge meente Sluis wil regels opstellen. Officieel mag een woningeigenaar een huis niet aan toeristen verhu ren, maar de gemeente controleert daarop zelden. Dat moet anders. Daarom wil de gemeente dat eige naren nog maximaal zestig dagen per jaar een huis verhuren. Die re gel zou het voor beleggers minder interessant maken huizen te kopen voor de toeristische verhuur. Ter vergelijking: in Amsterdam is ver huur maximaal dertig dagen per jaar toegestaan. Is de politiek het ermee eens? De gemeenteraad, die het uiteinde lijke besluit neemt, is zeer ver deeld. De VVD, Onafhankelijk West en Lokale Partij Sluis willen een maximale verhuur van 120 da gen per jaar. Omdat zij Sjaak Quaak van het CDA aan hun zijde hebben, hebben die partijen een minieme meerderheid. Om overlast tegen te gaan, willen de partijen dat er een meldpunt komt waar bewoners 24 uur per dag terechtkunnen met klachten indien toeristen voor overlast zorgen. De andere drie CDA'ers, PvdA, SP, GroenLinks en Dorpsbelangen Toerisme (D&T) zijn tegen die 120 dagen. Ook het college van burgemeester en wet houders ziet daar niets in. Volgens B en W is 120 dagen verhuur in strijd met de Huisvestingswet. Het voortbestaan van Speeltuin Oranjekwartier in Terneuzen hangt aan een zijden draadje nu een flink deel van het bestuur binnenkort opstapt. Na 43 jaar is het voor Ronald Roe- lands wel klaar met zijn bemoeie nis met de speeltuin. De huidige voorzitter rolde daar ooit als van zelf in, doordat zijn vader ook al de speeltuin bestierde. Twintig jaar zat Roelands ook in het be stuur van de speeltuin. Het is nu tijd voor verjonging, zegt hij. ,,Ik ben nu 63 jaar. Het zou goed zijn als er jongere mensen in het be stuur zouden komen. Mensen die zelf kinderen hebben en met nieuwe ideeën komen. Met Roe- lands stappen ook twee andere leden van het vijftallig bestuur op. Een vierde lid, Gert-Jan Bouma, laat dat afhangen van wat overleg met de gemeente nog zal opleveren. Uitzoeken ,,Ik heb nog geen antwoord'', zegt wethouder Sonja Suij. ,,We zijn met de speeltuin in overleg en we hebben gezegd dat we ermee aan de slag gaan. Het kost gewoon tijd om zaken uit te zoeken" Het bestuur stapt op in een roe rige periode. Na een venijnig con flict met de gemeente over parke ren voor de ingang van de speel tuin, ging Oranjekwartier vlak voor de herfstvakantie dicht. De druppel die in de al lange tijd lopende zaak de emmer deed overlopen, was dat speeltuinvrij- willigers die parkeerden op het voorplein van de speeltuin, een parkeerboete kregen. De speel tuin wil een regeling waarbij vrij willigers op dat stuk kunnen par keren. De wethouder wil echter geen uitzonderingen maken, om dat volgens haar dan het einde zoek is en iedereen om een speci ale behandeling zal vragen. Over leg tussen speeltuin en gemeente leverde niets op. ,,Dat speelt wel mee", erkent scheidend voorzitter Roelands. Het liefst zou Roelands de speel tuin achterlaten met een volwaar dig bestuur. ,,Het is niet anders. We hebben genoeg vrijwilligers, maar we zoeken mensen met be stuurlijke capaciteiten." Het ministerie van Infrastructuur en Waterstaat heeft dit plan, dat of ficieel als Rail Ghent-Terneuzen meedingt naar 107 miljoen euro uit de pot, op de lijst voor het groei- fonds gezet. Met het Nationaal Groeifonds investeert het kabinet in de komende vijf jaar 20 miljard euro in projecten die zorgen voor economische groei voor de lange termijn. Het geld zou een spoorverbin ding tussen Gent en Terneuzen een flinke stap dichterbij brengen. Doel van zowel Nederlandse als Belgi sche overheden is een nieuwe ver binding op de oostoever tussen het Nederlandse Axel en het Belgische Zelzate, een nieuwe zuid-oostboog in het spoor ten oosten van de Sluiskilbrug, en de uitbreiding van en ontsluiting naar het noorden van de spoorbundel aan het Klui zendok. Eerder dit jaar tekenden Vlaamse en Nederlandse overhe den hiertoe een intentieverklaring. ,,Het is maar een eerste stap", re lativeert burgemeester Erik van Merrienboer. ,,Het verrast me niet. Het zou vreemder zijn als we niet meegenomen werden. Het is nu aan de commissie die het plan tech nisch en op inhoud gaat beoorde len." Half miljard In totaal zal het realiseren van een spoorlijn tussen Gent en Terneu- zen een half miljard gaan kosten, schat de burgemeester. ,,De ge dachte is wel dat het echt gaat om personenvervoer. We zitten niet te wachten op alleen maar meer over last van het spoor.'' De Goede Herderkerk gaat een halfjaar op slot. Aannemers en kerkgangers steken de handen uit de mouwen om het gebouw toegankelijker te maken. De in 1965 gebouwde kerk aan de Koninginnelaan is voor mensen die slecht ter been zijn, nu niet zo gebruiksvriendelijk. Dat komt on der meer door de traptredes aan de entree van de kerk. Die ver dwijnen. De entree krijgt een heel andere uitstraling. Er komt een open portaal met een overkapping en met een automatische schuif deur om tocht in de hal tegen te gaan. De leden van de protestantse ge meente wijken voor de eredienst tot april uit naar de Grote Kerk in de Noordstraat. Ook in de Goede Herderkerk wordt namelijk ge klust. Om de hal te vergroten wordt een toilet verplaatst. Alle vloeren beneden krijgen vloer verwarming. De verlichting wordt vervangen door ledlampen. De plafonds worden geluiddem pend en de keuken wordt ver nieuwd. DINSDAG 30 NOVEMBER 2021 VL Verhuur, hoe zit het ook alweer? TERNEUZEN Bob Maes Sluis - Guido van der Heijden TERNEUZEN Het Spoor Gent-Terneuzen is een van de 37 projecten die in de race zijn voor een deel van de 20 miljard euro die het Nationaal Groeifonds te verdelen heeft. - Guido van der Heijden TERNEUZEN - Raymond de Frel Voorzitter Ronald Roelands van speeltuin Oranjekwartier in Terneuzen stap na 43 jaar betrokken heid op. FOTO JAN BOS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 53