Grootste toename van patiënten sinds januari 4 CORONA Piek in ziekenhuizen is nog niet bereikt. We gaan richting drieduizend bedden Het stel uit Spanje dat de quarantaine zou zijn ontvlucht, heeft naar eigen zeggen niks verkeerds gedaan. Ze werden op Schiphol uit het vliegtuig geplukt na een positieve test tijdens hun tussenstop op hun vlucht uit Zuid-Afrika. Dat heeft de voorman van het Lan delijk Coördinatiecentrum Patiën ten Spreiding (LCPS) verklaard in zijn wekelijkse persconferentie over de ziekenhuiscijfers. Vergele ken met een jaar geleden liggen er nu ruim duizend mensen meer in de ziekenhuizen met corona. In de afgelopen 24 uur werden er op de verpleegafdelingen 249 nieuwe coronapatiënten binnenge bracht. Op de ic's werden er 48 mensen opgenomen. Volgens het LCPS zijn er géén signalen dat de ziekenhuisbezetting met coronapa tiënten op korte termijn gaat afne men. ,,De piek is nog niet bereikt'', aldus Kuipers. Hij benadrukt dat de situatie in Nederland nu in de buurt komt van andere pieken in de vorige twee co- ronawinters, maar dat de trend er nu vooralsnog ongunstiger uitziet. ,,Wat je eerder zag is dat tegen het moment dat we de piek bereikten het tempo daalde'', vervolgt hij zijn betoog. ,,Maar als je nu kijkt is het tempo eigenlijk nog steeds fors.'' Hoogste niveau Volgens Kuipers gaan we 'in de ko mende week uitkomen boven het hoogste niveau van de eerdere win ters en dan gaan we richting drie duizend patiënten'. Het 'enige lichtpuntje' is volgens hem dat dankzij het vele vaccineren de ver houding tussen ziekenhuisopna mes en ic-opnames 'iets gunstiger' is. Met een kleine zeshonderd pati- enten op de intensive care, is dat aandeel nu kleiner dan bij eerdere coronagolven. Kuipers, die tevens voorman is van het Rotterdamse Erasmus MC, benadrukt dat de nieuwe variant omikron, die voor het eerst in Zuid- Afrika is geconstateerd, goed gemo- nitord moet worden. Er bestaat de kans dat die mogelijk een nóg ho gere druk zal leggen op de zieken huizen. In de Zuid-Afrikaanse pro vincie Gauteng verdrievoudigde het aantal ziekenhuisopnames in twee weken tijd. Volgens Kuipers is het nog te vroeg om te zeggen hoe dat in Nederland uitpakt. De twee komen uit Barcelona, zitten in een ge sloten afdeling van een zieken huis in Haren bij Groningen en zijn woedend. ,,We worden als criminelen behandeld terwijl we steeds transparant zijn geweest én in het quarantainehotel bij Schip hol toestemming kregen om te vertrekken'', verklaarden Carolina Pimenta en Andrés Sanz gisteren verontwaardigd vanuit hun kamer in een interview met de Cata laanse nieuwszender TV3. De twee zeggen het slachtoffer te zijn geworden van verwarring over de coronamaatregelen voor passagiers van vluchten uit Zuid- Afrika. Zij moest na de positieve test in zelfisolatie, hij in quaran taine. In een door Carolina onder tekend document stond volgens hen dat de zelfisolatie vijf dagen zou duren maar dat dit minder is voor mensen die de afgelopen zes maanden corona hadden, zoals Carolina (drie maanden terug). ,,Zij is volledig genezen en ver toont ook nu geen symptomen'', zegt haar partner verontwaardigd. In het quarantainehotel kreeg het stel naar eigen zeggen geen verdere informatie of controle. ,,Een aanvraag voor een tweede PCR-test werd geweigerd en bijna drie dagen lang keek niemand naar ons om.'' Zondag was de maat vol voor de financieel mana ger en biomedisch onderzoekster aan de Universiteit van Barcelona. Ze kochten twee sneltests, testten twee keer negatief en vertrokken uit het hotel. Naar Barcelona ,,Iemand van de GGD-desk én een politieagent zeiden na controle dat we mochten vertrekken'', vervol gen ze. ,,Op de luchthaven bespra ken we onze situatie met de KLM, die ons twee plaatsen gaf op de vlucht van 18.00 uur naar Barce lona. We kwamen zonder proble men door alle controles en de check-in en namen plaats in het Welke operatie gaat bij u niet door? Ontsteking hart kan bijwerking zijn Corona kan foetus fataal worden Zelftesten zijn tijdelijk schaars DINSDAG 30 NOVEMBER 2021 GO - Ernst Kuipers, ziekenhuisbaas Stel ontkent vlucht uit quarantainehotel: 'We kregen toestemming' Het aantal coronapatiënten in de Nederlandse ziekenhuizen is gisteren met 130 toegenomen tot 2772, de grootste stijging in bijna een jaar. Volgens zieken huisbaas Ernst Kuipers 'gaan we richting drieduizend bedden'. Marcia Nieuwenhuis Rotterdam Caspar Naber Haren RETINGUTS ALS PAISOS BA OPROEP Nu door corona ziekenhuizen het water aan de lippen staat, gaan steeds meer andere be handelingen en operaties niet door. Denk aan een operatie voor een nieuwe heup, maar ook acutere zorg als kankerbe handelingen of niertransplanta ties. Bent u persoonlijk slachtoffer van de volle ziekenhuizen? Welke operatie of behandeling gaat bij u niet door? En wat vindt u daarvan? Wat voor ge voelens maakt dat bij u los? Laat het ons weten via oproep@dpgmedia.nl DEN BOSCH Bijwerkingencentrum Lareb heeft tot nu toe 231 meldingen ontvangen van ontsteking van de hartspier (myocarditis) en het hartzakje (pericarditis) na coronavaccinatie. Bijna de helft van deze patiënten werd opge nomen in het ziekenhuis. Een groot deel was echter weer hersteld op het moment van melden bij Lareb. De meeste meldingen betroffen jongere mannen. ,,Mensen die pijn op de borst, benauwdheid of hart kloppingen krijgen na een co ronavaccinatie, moeten altijd contact opnemen met de huis arts'', adviseert Lareb. ROTTERDAM Zelfs een milde coronabesmetting kan bij zwangere vrouwen soms dodelijk uitwerken voor de onge boren baby. Dat denken onder zoekers van het Erasmus MC in Rotterdam. Ze hebben van dertien baby's die voor de geboorte in de buik zijn overleden, vastgesteld dat de moeder een corona-infec tie achter de rug had, bevestigt gynaecoloog Sam Schoenmakers. De placenta's waren kapotgegaan door de infectie, legt Schoenma kers uit. De toevoer van zuurstof en voedingsstoffen naar het onge boren kind kwamen in de knel. Alle dertien moeders die hun baby ver loren, waren ongevaccineerd. Vaccin beschermt zwangere. FOTO FI Gynaecologen en verloskundigen adviseren zwangere vrouwen dan ook dringend zich te laten inenten aangezien vaccinatie de kans op ernstige ziekte door het virus fors kleiner maakt. DEN HAAG De zelftesten voor het corona virus zijn in veel winkels en on line uitverkocht, meldt koepel organisatie Centraal Bureau Drogisterijbedrijven (CBD). Mensen die een zelftest willen kopen hoeven zich echter geen zorgen te maken, zegt de orga nisatie. ,,De pijplijn is goed ge vuld. Deze week worden de winkelvoorraden weer aange vuld'', aldus een woordvoerder. Demissionair premier Mark Rutte riep tijdens de perscon ferentie vrijdag, met sinter klaasavond in aantocht, men sen op zich te testen voor ze op bezoek gaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 4