Actieplan voor monumentenzorg Middelburg (ik 7 „Middelburg blijft niet vanzelf mooi!" Met die waarschuwing presenteert de stichting Vrienden van Middelburg een actieplan om meer aandacht te krijgen voor de monumenten in de stad. Maurits Sep Middelburg Begrijp hem vooral niet verkeerd, be nadrukt voorzitter Aad de Klerk van de Vrienden van Middelburg. Met de ruim 1100 rijksmonumenten en 129 gemeentelijke monumenten gaat het best goed. Verreweg de meeste staan er keurig onderhouden bij, worden bewoond door de eigenaren en kun nen nog jaren mee. ,,Middelburg is heel fraai. Dat hoor ik ook van bezoe kers. Zo bezien kun je zeggen dat er geen probleem is. Maar juist omdat het over het algemeen goed gaat, val len die rotte plekken des te meer op." Loop maar eens mee naar de Hoog straat, aan het begin van de met mo numenten rijk bedeelde kaaienroute. ,,Kijk, nummer 10", wijst De Klerk. De Pinasse, heet het pand, en het is een rijksmonument. Het is misschien nog wel bekender door de vervallen staat waarin het al vele ja ren verkeert dan door zijn geschiede nis. ,,Elke Middelburger ergert zich er al jaren groen en geel aan", zegt De Klerk. ,,Net als aan het pand op de Vlasmarkt met op de gevel 'Firma De stichting is een periode minder actief geweest, maar nu gaan we weer actiever aan de slag - Voorzitter stichting Vrienden van Middelburg Weduwe P. Abrahamse'." Ook dat prijkt op de rijksmonumentenlijst. ,,Maar iedereen kent het omdat het er zo slecht uitziet." Verkiezingsprogramma's Het mag dan lang niet allemaal kom mer en kwel zijn, Vrienden van Mid delburg heeft wel tien panden op een lijst gezet om duidelijk te maken dat er meer aandacht nodig is voor mo numentenzorg. Dat het plan juist nu verschijnt, in de aanloop naar de ge meenteraadsverkiezingen, is geen toeval, bekent De Klerk. ,,We hopen dat de partijen het meenemen in hun verkiezingsprogramma's." Geef eigenaren nog meer hulp bij het onderhouden en verduurzamen van hun monumentenpand, is een van de actiepunten. ,,Kijk, ik woon zelf ook niet in een monument, want ik heb er het geld en de handigheid niet voor", lacht De Klerk. ,,Wijs mensen daarom ook actiever op de rol van de Monumentenwacht Zeel and bij het tijdig voorkomen van ach terstallig onderhoud." Bovenaan het tien-puntenplan Aad de klerk, voor zitter van de stichting Vrienden van Middel burg, noemt het ern stig vervallen rijksmo nument op nummer 10 van de Hoogstraat als hét voorbeeld voor de noodzaak van het actieplan om meer aandacht te vragen voor monumenten zorg. foto boaz timmermans Ik woon zelf ook niet in een monument, want ik heb er het geld en de handigheid niet voor - Aad de Klerk Tienpuntenactieplan 1. Er dient een korte-termijnplan te komen voor restauratie/herstel van die panden die ten gevolge van verwaarlozing ernstig detoneren in het huidige stadsbeeld en daar mee afbreuk doen aan het gezicht van Middelburg als monumenten- stad. 2. Er dient actiever gewezen te worden op de rol van de Monu- mentenwacht Zeeland bij het tijdig voorkomen van achterstallig onderhoud van monumentenpan den. 3. Bewoners van monumenten panden dienen intensiever voor gelicht, begeleid en ondersteund staat het pleidooi voor een plan 'voor restauratie/herstel van die panden die ten gevolge van verwaarlozing ernstig detoneren in het huidige stadsbeeld'. ,,De BV Monumentenbe- heer, dat verbonden is aan de ge meente, zou zulke panden kunnen kopen, opknappen en verkopen", op pert De Klerk. De stichting kijkt breder dan alleen de vervallen monumentenpanden. Wederopbouwarchitectuur, karakte ristieke gebouwen in het buitenge bied, het groen op de bolwerken, straatverlichting, alles helpt om Mid delburg Monumentenstad mooi te houden. Het meest schrijnende voorbeeld van wederopbouwarchitectuur zijn de Briëtwoningen in de wijk 't Zand, die vanwege hun slechte staat ge sloopt gaan worden. Toch legt de stichting Vrienden van Middelburg zich daarbij neer, zegt De Klerk. ,,We zijn tegen sloop maar gaan er geen te worden bij het verduurzamen van hun pand. Het monumenten paspoort kan hierbij een belangrij ke rol spelen. 4. Voorkomen moet worden dat onherstelbare wijzigingen in het interieur van monumentale pan den plaatsvinden. 5. Speciale aandacht is gewenst voor alle vormen van wederop bouwarchitectuur zoals die in en vlak na de Tweede Wereldoorlog is gerealiseerd. 6. Meer aandacht en zorg dient uit te gaan naar de karakteristieke/ beeldbepalende bebouwing in het buitengebied van Middelburg. 7. Er dient meer zorg besteed te worden aan de inrichting, de rechtszaak tegen voeren. De buiten kant is mooi maar de woonkwaliteit is te slecht. De meeste bewoners wil len ook dat ze gesloopt worden. Dat wegen wij mee." Waarschuwend vingertje ,,We willen niet alleen met een waar schuwend vingertje wijzen", merkt De Klerk op. ,,Onze stichting is een tijdlang heel actief geweest, ten tijde van wijlen Jaap van Wallenburg. Daarna waren we een periode min der actief, maar we gaan nu weer ac tiever aan de slag met aandacht vra gen, stimuleren en het uitstralen van onze trots op Middelburg. In het ver leden reikten we bijvoorbeeld de Bronzen Veer uit aan mensen die juist goede dingen deden. Dat gaan we weer doen. We gaan die prijs an ders noemen, maar onze monumen ten verdienen meer aandacht. Van de gemeente en van ons. Er moet een schepje bovenop." vormgeving en het onderhoud van de openbare ruimte: bestrating, bebording, straatmeubilair en dergelijke. 8. Er dient permanente zorg be steed te worden aan het openbaar groen, in het bijzonder de bolwer ken als entree tot en visitekaartje van de binnenstad. 9. Blijvende aandacht is wenselijk voor de straatverlichting in het al gemeen en de verlichting van mo numenten in het bijzonder. 10. Het belang van een goede informatievoorziening aan de be zoeker van Middelburg over Mid delburg als monumentenstad dient van gemeentewege erkend en ondersteund te worden. -H Kom werken én leren bij Zorgstroom werkenbijzorgstroom.nl Jk START OPLEIDINGEN FEBRUARI 2022 WA DINSDAG 30 NOVEMBER 2021 'Stad blijft niet vanzelf mooi' Zorgstroom

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 39