cadeau! Ga snel naar DonaldDuck.nl/actie Ineens zakt de grond in 3 Rioolbuizen oude binnenstad van Middelburg is een onverwachte plek, zegt Keste- loo. ,,Dit had ik nog nooit eerder ge zien. Het rescue team ging naar de bovenverdieping van het huis om haar, met zicht op de put, eruit te hijsen. Eerst probeerden ze het door het touw onder haar schou ders vast te maken, maar dat lukte niet. Toen is het touw tussen haar benen doorgehaald. Ze was nog re delijk bij kennis, maar dreigde wel onderkoeld te raken." Eigen benen Rond kwart over negen, twee uur nadat ze in het zinkgat viel, komt het bevrijdende bericht dat de vrouw is gered. Ze kan op haar ei gen benen staan en maakt het naar omstandigheden redelijk. Wel wordt ze naar het ziekenhuis ge bracht voor onderzoek. ,,We zijn erg dankbaar voor de fantastische inzet van alle hulpver leners", zegt de buurman mede na mens de vrouw en haar gezin. Piet Kesteloo is vooral de buurtbewo ners dankbaar, ,,Mede dankzij het heldhaftige optreden van de buur man en de hulp van alle andere bu ren heeft ze het overleefd." PC DINSDAG 30 NOVEMBER 2021 Middelburgse uit zinkgat G Het voorval in Middelburg was niet het eerste zinkgat in een tuin. In 2018 (foto) overkwam bij voorbeeld een vrouw in Ten Boer exact hetzelfde. FOTO DE VRIES MEDIA. Zinkgaten, zoals zondagavond in Middelburg, komen in Neder land een paar keer per jaar voor. ,,Als het gebeurt, is het altijd spectaculair", zegt Ro nald van Balen. Hij is hoogleraar aardweten schappen aan de Vrije Universi teit Amsterdam en expert op het gebied van 'sinkholes'. Een gat van vier meter diep, waarvan sprake is bij het bizarre incident in Middelburg, is ook voor hem indrukwekkend. Zo'n gat is er niet van het ene op het andere moment. ,,Daar gaat een lange opbouw aan vooraf, totdat het te groot wordt en alles naar bene den zakt." Zinkgaten kunnen op verschil lende wijzen ontstaan. ,,De ma nier die in Nederland het vaakst een rol speelt - en dat is ook wat naar mijn mening in Middelburg is gebeurd - is dat ondergronds zand wegspoelt. Dat blijft lange tijd verborgen, omdat grond al tijd wel een bepaalde mate van stabiliteit heeft. Maar op een ge geven moment kan het aardop pervlak het gewicht niet meer dragen." Het wegspoelen van grond kan gebeuren door bijvoorbeeld een gesprongen waterleiding. ,,Dat zag je in 2015 in Amsterdam, met een hoofdwaterleiding. Daar spoot ondergronds zo veel wa ter uit, dat alle grond eromheen wegspoelde en er een enorme krater ontstond." Ook kan grond verdwijnen als ri oolbuizen niet meer waterdicht zijn. ,,Dan komt er dus water vanuit de grond in de buis en neemt ook wat zand mee. Daar door creëer je langzaam maar zeker een gat rond de buis. Vooral tijdens een hevige regen bui spoelt er veel zand de riool buis in, waardoor de bodem in stabiel kan worden." Van Balen vermoedt dat dit de oorzaak is geweest van het incident in Mid delburg. Ook is het volgens hem denkbaar dat een kelder of een andere historische holle ruimte onder de grond een rol heeft ge speeld. Een zinkgat kan op natuurlijke wijze ontstaan doordat grond geleidelijk oplost in water. ,,Dat gebeurt met grote frequentie in gebieden waar kalksteen veel voorkomt, zoals grote delen van Frankrijk en het zuidoosten van de Verenigde Staten, maar ook in Zuid-Limburg. Voor Zeeland is deze hypothese uitgesloten." - Rolf Bosboom Kijk voor de actievoorwaarden op DonaldDuck.nu/actie

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 35