Theo Bos stopt en wordt coach van de Chinese wielerbond H 25 1986 POLL Hidde van Warmerdam Thijs Zonneveld Rotterdam En nog maar een nationale titel. Medaille, truitje, volkslied, po dium. Hoeveel zou hij er gewon nen hebben? Twintig? Vijfen twintig? Nog meer? Maar toen Theo Bos vorige week in Apeldoorn met zijn ploeggenoten van BEAT Cycling de teamsprint op het NK in Apeldoorn won, wist hij dat het zijn laatste titel zou zijn. In de nieuwste podcast van In Het Wiel vertelt hij waarom. ,,De laatste jaren beleefde ik topsport eigenlijk op een minimale manier: zonder druk, stress of verwach tingen. Ik kon meestal nog wel een prijsje meepakken, maar ik merkte dat dat steeds lastiger werd. Als je ziet hoe hard er tegen woordig wordt gereden, dan moet ik realistisch zijn: dat zit er niet meer in." Bos won in zijn carrière als baanwielrenner vrijwel alles wat er te winnen viel - op olympisch goud na. Zijn palmares als weg renner mag er ook zijn: er staan 37 gewonnen massasprints op zijn teller. Afgelopen zomer probeerde hij zich - vergeefs - te plaatsen voor de Spelen van Tokio als star ter van de teamsprint. ,,Ik haalde de laatste tijd zelf de meeste vol doening uit het rijden van keirin- wedstrijden in Japan, maar daar kun je als buitenlander al twee jaar niet meer aan mee doen van wege corona. Dus ik twijfelde al. En toen kwam deze kans voorbij", zegt Bos. Deze kans is een baan als bonds coach. Niet van Japan, dat hem polste voor een rol in de begelei dingsstaf. En ook niet van Neder land, dat op zoek moet naar een vervanger voor de vertrekkende Hugo Haak. Bos tekent een con tract dat hem tot en met de Olym pische Spelen van Parijs verbindt aan China. Bos vertrekt op korte termijn naar zijn nieuwe woon plaats: Peking. Bos: ,,We hebben veel en lang met elkaar gesproken, maar we zijn er uiteindelijk uit ge komen. Ik had wel een paar eisen en zij ook. Ze vonden bijvoorbeeld dat ik te weinig ervaring had als coach. Heb ik gezegd dat ik vijfjaar lid ben geweest van de Neder landse sprintselectie die in Tokio zo dominant was. En dat ik weet hoe ze daar zijn gekomen. Ik krijg in China de opdracht om te ver jongen en te innoveren. Er is zóveel potentieel, er zijn zoveel middelen. Er is meer uit te halen dan dat er nu uit komt." Peng Shuai Tijdens de onderhandelingen tus sen Bos en de Chinese bond ver dween de Chinese tennisster Peng Shuai van het toneel nadat ze de voormalige premier van het land had beschuldigd van aanran ding en verkrachting. Het zette Bos aan het twijfelen. Ik krijg in China de opdracht om te verjongen en te innoveren. Er zijn zoveel middelen ,,Ik had een lijstje met voors en tegens. Hoe ze daar met mensen omgaan stond uiteraard bij de te- gens. Ik heb het er met mijn nieuwe bazin over gehad, maar ze kan er niet veel over zeggen over de telefoon. Ik heb er over nage dacht: als ik niet ga, verandert er niets. Als ik wel ga waarschijnlijk ook niet, maar ik kan het er in ie der geval over hebben met de mensen om me heen. Of ik pu bliekelijk over dit soort dingen mag praten? Ik weet het niet; dat zie ik wel. Als ik het niet meer zie zitten, dan kan ik altijd terug. Ik wil in ieder geval proberen om niet alleen maar met een westerse bril te kijken naar hoe ze het daar doen." FORMULE 1 Brit later vaak. Rookie Hamilton gaf een voorsprong van 17 punten uit handen in de laatste twee races. Hij belandde in Brazilië even naast de baan, verloor veel tijd met een haperende versnellingsbak en McLaren liet hem ook nog eens drie keer stoppen. Was het alle maal pech, of zat er meer achter die verloren titel, die verrassend naar de op Interlagos winnende Raikkönen ging? Een mysterie waar de Fi-fans het nog altijd niet over eens zijn. Alain Prost, Nigel Mansell, Nelson Piquet. Ze konden allemaal het WK nog winnen in Adelaide, de slotrace dat jaar. Een GP vol drama. Een vroege spin van Piquet ver kleinde de kansen van de Brazili aan. En een extreem trage pitstop leek de titelkansen van Prost te ruïneren. Maar daarmee was het verhaal nog niet verteld. Met nog 20 rondjes te gaan lag Mansell vol op titelkoers toen plots zijn linker achterband klapte. Zo draaide het kampioenschap in extremis toch nog in het voor deel van Prost, die met twee punt jes voorsprong op Mansell de tweede titel in zijn loopbaan be haalde. ,,Ik voel met Nigel mee, weet hoe het is om zo te moeten verliezen. Dat is heel beroerd", vertelde kampioen Prost die in 1983 zelf de titel met twee punten verschil aan Piquet moest laten en in 1984 zelfs met een half puntje verschil verloor van McLaren- teamgenoot Niki Lauda. GO DINSDAG 30 NOVEMBER 2021 RAUCH WK-stand 1. Verstappen 351,5 2. Hamilton 343,5 3. Bottas 203 4. Pérez 190 5. Norris 153 6. Leclerc 152 7. Sainz jr. 145,5 8. Ricciardo 105 9. Gasly 92 10. Alonso 77 Constructeurs 1. Mercedes 546,5 2. Red Bull 541,5 3. Ferrari 297,5 4. McLaren 258 5. Renault 137 6. AlphaTauri 112 7. Aston Martin 77 8. Williams 23 9. Alfa Romeo 11 10. Haas 0 Theo Bos (38) stopt met wiel rennen. Hij wordt de nieuwe bondscoach van de baanwiel- renners. Niet van die van Ne derland, maar die van China. - Theo Bos Theo Bos: 'Als je ziet hoe hard er tegenwoordig wordt gereden, dan moet ik realistisch zijn: dat zit er niet meer in.' foto pim ras we achterna F Max Ver stappen en Lewis Hamil ton begroeten elkaar na de race in Brazi lië, twee we ken geleden. FOTO'S AFP, EPA, HOLLANDSE HOOGTE Wie wordt er dit jaar wereldkampioen in de Formule 1? Aantal stemmen: 89.420

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 25