c De strijd tussen Max Verstappen en Lewis Hamilton past in een 24 BELLEN MET OLAV MOL 2008 2010 1994 2007 FORMULE 1 GRAND PRIX VAN SAOEDI-ARABIË ,,Nee, absoluut niet. Tenzij iemand uitvalt natuurlijk, maar dat verwacht ik niet. De kemphanen in dit kampioen schap hebben weinig uitval- beurten op hun naam, dus als ze allebei de finish halen wordt het zeker niet beslist." ,,Tja, als we dat weten, kun nen we een hoop geld verdie nen. Het heeft ermee te ma ken wie dit weekend uitloopt of inloopt ten opzichte van de concurrent. Ik kan nu niet meer zeggen dan fiftyfifty. Het heeft ook geen zin om nog terug te kijken, maar de punten die Verstappen verlo ren heeft in Silverstone door toedoen van Hamilton en in Hongarije door toedoen van Bottas, zijn doorslaggevend geweest. Anders was hij er nu al geweest." Wat gaat de doorslag geven? „Betrouwbaarheid, dat is in herent aan een materiële sport. Op het moment dat de auto je in de steek laat dan glippen dingen uit je handen. Maar sportiviteit gaat ook een rol spelen. Mensen den ken dat er parallellen te trek ken zijn met Schumacher in 1994, toen hij in de laatste race met één punt voor sprong in het klassement crashte met rivaal Damon Hill. Ik zit er niet op te wach ten dat Max of Lewis op zo'n manier het kampioenschap binnensleept. Ik hoop dat het allemaal gewoon netjes blijft, anders komt er weer zo'n controverse. Natuurlijk zal de winnaar daar maling aan hebben, maar er blijft dan al tijd een smet hangen op de titel. Het mooiste is kampi oen worden met een over winning in de wedstrijd waar het om gaat." ,,Vanuit de portable cabin in Jedda natuurlijk! Dat is de Ziggo Sport commentaar positie. Het is voor mij een vertrouwd hok; ik zit al twintig maanden verslag te doen uit die container units. Daar hebben we gelukkig wel alles tot onze beschik king, behalve uitzicht.'' Wordt Max Verstappen wereldkampioen? Of flikt Lewis Hamilton het toch nog een keer? De apotheose nadert, met het laatste tweeluik in Saoedi-Arabië en Abu Dhabi. Vijf andere spetterende WK-ontknopingen uit de Formule 1-historie met drama tot in de slotkilometers. Misschien wel de ultieme Formule 1-ontknoping, die tot in de laatste meters op Interlagos extreem spannend bleef. Thuisfavoriet Felipe Massa vierde zijn feestje al, in de garage van Ferrari werd ge host en gejubeld. In race 18 van een spetterend seizoen leek de Brazili aan met winst - toen goed voor 10 punten - zijn eerste titel in de knip te hebben, met zijn enige concur rent Lewis Hamilton achterop geraakt. Gelijk in aantal punten, maar de Braziliaan won in zijn eigen Sao Paulo zijn zesde race, Hamilton won er vijf. Dus was het de hoogste tijd voor de samba. Maar wie passeerde daar in de allerlaatste bocht toch nog Timo Glock, voor P5 in de race-uitslag? Juist, Hamilton. En met die vier puntjes eindigde de jonge Brit van McLaren alsnog één schamel punt voor Massa in de eindafrekening. Even, heel even, waande Massa zich kampioen. Een seconde of 35. Daarna kwam de kater. ,,We mis sen na een heel mooi jaar één puntje, maar ook dat is racen", treurde Massa, met natte ogen. We missen na een heel mooi jaar één puntje, maar ook dat is racen Nog vier kanshebbers voorafgaand aan de laatste race, in Abu Dhabi. Lewis Hamilton, Mark Webber, Fernando Alonso én Sebastian Vettel, allemaal maakten ze op pa pier nog kans op het kampioen schap. Liefst tien keer (een record) wisselde het WK dat seizoen van leider, met Vettel die het beste wist te pieken. Want pas na zijn zege in de slotrace meldde de Duitser zich voor het eerst boven aan de stand, als jongste wereld kampioen (23 jaar) ooit. Zijn race-engineer bij Red Bull Racing durfde vanwege al het rekenwerk nog niet te jubelen na het passeren van de finish. ,,We moeten wach ten, Seb. Eerst wachten op de rest. Maar het ziet er goed uit", bleef hij voorzichtig, ondertussen de arriverende auto's afvinkend. ,,Hamilton P2. Button P3. Rosberg P4. Kubica P5. DU BIST WELT- MEISTER!" Met Alonso buiten de top-5 was het laatste gevaar geweken. ,,WHOOOOO, YES", bulderde de jonge Duitser. ,,Ongelofelijk, dit is de eerste keer dat ik moet huilen." Die eerste titel van Michael Schu macher namens Benetton was er in 1994 eentje voor de nagelbijters. Lang domineerde Schumacher, maar de eindspurt van Damon Hill was fel. Met een minieme voorsprong voor Schumi van één punt op Hill trokken de twee kemphanen naar de laatste race in Adelaide. Onder zware druk van Hill miste Schumacher halver wege een bocht. De Duitser raakte de muur, dus Hill rook zijn titel- kans door de volgende bocht me teen binnendoor te gaan. Maar dat was gerekend buiten Schumacher, die met zijn flink beschadigde op hanging bruusk de bocht in stuurde en Hill raakte. Hill hobbelde in tegenstelling tot Schumacher nog wel door naar de pits, maar moest daar ook opge ven, waarmee Schumacher zijn eerste van zeven titels in bezit kreeg. De grote vraag: deed Schumacher die dag bewust de deur dicht om de titel veilig te stellen (een actie waar hij drie jaar later voor uit het WK werd gezet)? Of had Hill meer geduld moeten hebben, tegenover een toch al flink beschadigde Benetton? Controverse alom, na een seizoen waarin Formule 1 ook al Ayrton Senna verloor en waarin hardop werd gespeculeerd over vals spel bij Benetton. Bekijk de eindstand van dit sei zoen even en je snapt dat het des tijds billenknijpen bleef tot het einde. Kimi Raikkönen won met 110 punten, Lewis Hamilton en Fernando Alonso eindigden op 109. Op Interlagos was Hamilton voor de start nog de favoriet, met vier punten voorsprong op Alonso en zeven op Raikkönen. Maar zijn uitvalbeurt een race eerder in China dreunde nog na. ,,Daar heb ik dat WK verloren", vertelde de DINSDAG 30 NOVEMBER 2021 GO Aanstaande zondag kan Max Verstappen wereldkampioen Formule 1 worden. In aanloop naar de race in Saoedi-Arabië vragen we elke dag een expert naar zijn verwachtin gen. Vandaag dé stem van Formule 1: Olav Mol. Wordt het komend weekeinde al beslist? Wordt Verstappen of Hamilton kampioen? Waar ga je zondag kijken? - Maarten Teunisse Deze clashes gaan Arjan Schouten Rotterdam - Felipe Massa, nadat hij in 2008 op de slotdag naast de wereldtitel had gegrepen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 24