GEZOND De bekende vraag zet mij voor het blok: 'Bestaat Sinterklaas?' Kunstmatig intelligente software kan veel, GA NAAR BLADEM 20 René Diekstra Datingapps bieden volop keuze uit poten tiële partners, eigenlijk te veel. Maar de technologie staat niet stil, algoritmes kunnen steeds betere voorstellen doen. En zijn er ook alternatieven? fat doet het met kinde ren als ze ontdekken dat de vol wassenen om hen heen hen jarenlang voor de gek hebben gehouden? Bewust verhalen hebben verteld die niet waar zijn? Dat vraagstuk diende zich aan toen mijn kleinzoon Seb (8) mij onlangs voor het blok zette. ,,Opa, bestaat Sinterklaas echt?'' Mijn eerste neiging was om, net als veel volwasse nen doen, de boot zo lang 'Jullie jokken tegen kinderen. Dat doe je bij ganzenborden toch ook niet?' mogelijk af te houden met: 'hoe kom je bij die vraag?' Maar Seb maakte het me gemakkelijker door er me teen aan toe te voegen dat een vriendje zegt dat Sin terklaas niet bestaat. Met een bekende psy- chologentruc kon ik daar op inspelen. ,,Hoe zou je het vinden als-ie gelijk heeft, als Sinterklaas in derdaad niet bestaat?'' Na een korte stilte: ,,Niet leuk. Maar dan heeft Sinterklaas ook niet de cadeautjes in onze schoenen gedaan gis teravond. Wie dan? Papa en mama? Jullie?'' Zowel René Diekstra draaide eerst nog om de hete brij heen maar moest toch met de billen bloot toen kleinzoon Seb de vraag der vragen stelde. zijn stem als blik verried een zekere mate van ont goocheling over iets dat zo bijzonder leek maar dat niet waar blijkt te zijn. Ik nam hem op schoot en legde hem uit dat Sin terklaas een soort spel is dat volwassenen voor kin deren gemaakt hebben. En net als veel andere spellen is het een spel voor kinde ren tot een bepaalde leef tijd. Echt bevredigend vond hij dat niet. ,,Maar dan jokken jullie dus wel tegen kinderen. En dat doen jullie bij ganzenbor den of stratego toch niet?'' Ik kon niet anders dan hem gelijkgeven en heb hem, uit een soort van zelfrechtvaardiging, in korte halen iets verteld over de geschiedenis van de mens Sint Nicolaas en het Sinterklaasfeest. Ook dat ik als kind het Sinter klaasfeest heel leuk en spannend vond, juist om dat ik in Sinterklaas ge loofde. En dat ik zelf later verschillende keren voor Sinterklaas heb gespeeld en dat zelfs zijn eigen papa bij mij op schoot heeft ge zeten en niet in de gaten had dat ik het was. Waarop hij naar zijn jon gere broertje en zusje wees en samenzweerderig fluis terde: „Zullen we dat nog eens doen, jij Sinterklaas en ik dan Zwarte Piet?'' Die afspraak hebben we nog niet gemaakt. Maar bij het afscheid fluisterde hij mij nog wel in: ,,Opa, ik snap het hoor. Sinterklaas bestaat wel en Sinterklaas bestaat niet.'' TOM GROSFELD egenwoordig is het de nor maalste zaak van de wereld om bij de zoektocht naar een geliefde te leunen op de algoritmes van datingapps als Tinder en Happn. Tegelijkertijd klinkt er steeds meer gemor; de algo ritmes zijn vrij gebrekkig. Het is wel erg veel swipen en weinig daten. Toch is het bijna onvermijdelijk dat we de komende jaren nóg afhankelij ker worden van datingapps, hun algoritmes en kunstmatige intelli gentie. Als het aan de grote techbe- drijven ligt, is liefde te rationaliseren en te vangen in data. Technologie-expert Jarno Duurs- ma gelooft dat niet. „Kunstmatig in telligente software kan veel, maar wordt ook vaak overschat. Zo'n ver beterd algoritme kan prima een eer ste selectie maken op basis van be paalde criteria, maar daarna wordt de liefde te ongrijpbaar. Het is typisch technosolutionisme: het geloof dat 'Nu bekijken we 130 potentiële partners per sessie. Bij 95 procent van de gevallen weten we al dat het niets gaat worden' voor elk probleem een technologi sche oplossing kan worden gevon den. Daarmee geven we de technolo gie een magische eigenschap, alsof een kunstmatig intelligent algoritme beter weet dan wij welke partner voor ons geschikt is.'' De klik is niet te voorspellen Volgens psycholoog en relatiethera peut Marcelino Lopez komen liefde en romantiek tot stand door chaoti sche, ongrijpbare processen. Een algoritme kan voorkeuren en mate van aantrekkingskracht in kaart brengen, maar niet voorspellen hoe twee individuen op elkaar reageren tijdens een ontmoeting. ,,De timing daarvan alleen al. In welke stemming ben je? Hoe is het weer? De flirtende serveerster, een sollicitatieafwijzing die nog in je hoofd zit. Er zijn zo veel factoren van invloed.'' Hij noemt een onderzoek aan de Universiteit van Utah. Op basis van meer dan honderd partnervoorkeu ren en persoonlijke kenmerken werd geprobeerd van tevoren te voorspel len of twee mensen een romantische klik zouden hebben. Resultaat: de onderzoekers konden enigszins voor spellen welke mensen over het alge meen aantrekkelijker werden gevon den, maar konden op geen enkele manier voorspellen of twee mensen echt een klik zouden hebben. Kortom, zegt ook toekomstantro poloog Roanne van Voorst, het is niet realistisch dat technologie binnen kort de perfecte partner voor ons vindt. Wat wel interessant is, is dat die kan helpen bij het maken van een betere voorselectie. ,,Een datingapp zou ervoor kunnen zorgen dat je aan iemand wordt gekoppeld met wie je in ieder geval een leuke avond kunt hebben, omdat jullie diepere overeenkomsten hebben dan volgens het lijstje dat nu op je profiel staat.'' Hij kent je liefde voor Netflix en doktersromans In die zin zit er best iets in dat algoritmes je beter kennen dan jij jezelf kent. Van Voorst bedoelt: we zijn vaak niet helemaal eerlijk op ons datingprofiel. ,,We begrijpen niet zo goed waarnaar we zoeken. Je kunt zeggen: ik hou van kunst en litera tuur, terwijl je je dagen vult met doktersromans en Netflix. Zo'n algo ritme zou dat kunnen constateren en iemand zoeken die dat ook heeft.'' Een ander voorbeeld: kunstmatige intelligentie zou in de toekomst bij voorbeeld aan je gezicht kunnen zien hoe blij je was met je date. ,,Nieuwe datingapps kunnen straks dingen zien die je anders niet zou invoeren. Daar kan een interessante selectie van mogelijke partners uit komen.'' Dat heeft voordelen, zegt Van Voorst, maar algoritmes blijven gekke dingen doen. ,,Als ik drie keer een date had met iemand die blond was, en ik vond dat leuk, kan het algoritme alleen nog blonde mensen voor me selecteren. Dat kan exclude- rend worden, racistisch zelfs.'' 40 procent eerste ontmoetingen is online Wat vaststaat is dat veel mensen behoefte hebben aan betere dating- apps, zegt sociaal psycholoog Tila Pronk van Tilburg University. Uit DINSDAG 30 NOVEMBER 2021 GO c Reageren? rene.diekstra@dpgmedia.nl Tindermoe? Flirt weer eens op straat - TILA PRONK Kijk voor de actievoorwaarden op bladenhuis.nl/libi

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 20