Mondkapje op? 'hê Ex-coronapatiënten houden langdurig klachten Walcheren JOL Vrouw leeft na val in sinkhole Middelburgse gered dankzij levensreddend optreden van echtgenoot en buurman W»'- IE; Avondsluiting put horeca uit Zeeuwse restauranthouders gooien de deur dicht of vechten juist om open te kunnen blijven Meer dan 157.000 mensen hebben sinds de uitbraak van de coronapandemie een fysiotherapeut in de arm genomen, omdat ze met langdurige klachten na een besmetting kampen. Het aantal patiënten is sinds mei weer bijna verdubbeld. De patiënten kampen met klachten als kortademigheid, vermoeidheid en concentratieproblemen. Omge rekend gaat het om 6,3 procent van het aantal mensen dat in Nederland positiefis getest. Van alle patiënten is nu nog 46 procent onder behan deling, zo blijkt uit de database van de KNGF, de beroepsvereniging van fysiotherapeuten. Ongeveer twee derde is tussen de 40 en 70 jaar oud. ,,De pandemie schrijdt voort. We zien dat veel patiënten na een besmetting fysiotherapie no dig hebben", reageert Guus Meer- hoff, manager kwaliteitsbeleid bij de KNGF. Snel resultaat Gemiddeld komen de patiënten voor twintig behandelingen en hebben ze daar 119 dagen voor no dig. Maar er zit ook een uitschieter van 117 behandelingen tussen en de langste behandeltermijn is zelfs 596 dagen. Tegelijkertijd merken fysio therapeuten dat een deel na een paar behandelingen al opknapt. Meerhoff: ,,We zien bijvoorbeeld Mensen hebben veel problemen om weer aan het werk te gaan ook mensen met de longaandoe ning copd die na een besmetting echt een stapje terug hebben ge daan. Met een beetje hulp knappen ze soms snel op." Dat veel mensen langdurig klachten overhouden, weet C-support, een organisatie die deze groep ondersteunt, als geen ander. De teller stond tot en met mei nog op 86.000. Bij C-support klopten sinds die tijd ongeveer ne genduizend mensen aan voor hulp. Geen wachtlijsten Hoewel de fysiotherapeuten er een grote groep nieuwe patiënten bij hebben, zijn er nauwelijks wacht lijsten. Dat is bij de ergotherapeu ten wel anders, constateert be roepsvereniging Ergotherapie Ne derland. ,,Het is momenteel heel normaal dat mensen acht weken moeten wachten voordat ze terecht kunnen. Terwijl dat eigenlijk niet normaal is", vat beleidsmedewer ker Dorethé Wassink samen. Hoe veel mensen voor long covid onder behandeling zijn, is niet bekend. De vereniging probeert daar momen teel achter te komen. Wassink: ,,We zien dat mensen veel problemen hebben om weer aan het werk te komen en daarom bij ons aankloppen. Dat zijn patiën ten die ook langdurig hulp nodig hebben." Zorg in groepsverband Om meer mensen te kunnen hel pen, proberen ergotherapeuten meer zorg in groepsverband te ver lenen. Ook fysiotherapeuten zien dat sommige mensen daarmee steun bij elkaar vinden. P7 Nieuwsmedia Voor het eerst mondkapjes op de basisschool, dat is even wennen. Dat geldt ook voor het populaire online leren dat allerlei bedrijven aanbieden. Maar kan iedere ouder die extra lessen betalen? P6 en 13 CZEELAND2 CZEELAND1 FOTO ANP Veel vaker naar fysio na corona Ellen van Gaaien Rotterdam - Dorethé Wassink, Ergotherapie Nederland dinsdag 30 november 2021 Weeroverzicht lange termijn: Regio 16 10°c pzc.nl Ook voor het laatste regionale nieuws Jaargang 263 PZC is onderdeel van: Prijs €2,85 Geen krant ontvangen? pzc.nl/service/ bezorging I

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 1