0ÏÏÜ0 droo r*f\ start ©NDERNEMER Gezond en veilig werken Plannen om zélf ondernemer te worden? Doe mee aan Droomstart 'Snellader in eigen wijk voor auto én lokale energiehub' deondernemer.nl Zeventien nieuwbouwwoningen in Voorhout met één batterij-gedreven snellader Startkapitaal en media-aandacht Zeventien nieuwbouwwoningen in Voorhout zijn opgeleverd met batterij-gedreven snel lader. Deze kan twee elektrische deelauto's voorzien van energie, maar belangrijker nog: hij doet dienst als buurtbatterij om opgewekte zonnestroom van de huizen te bufferen. Software van EF-Concepts stuurt de energiestromen in de wijk en zorgt hiermee voor balans in het netwerk. Bijzonder is dat de snellader een kleinverbruikaansluiting heeft, wat voorkomt dat er een zware aansluiting nodig is. Een backbone voor de energietransitie is echt vereist, stelt Adriaan Harthoorn, mede-oprichter van EF-Concepts. Want: fluctuatie in vraag naar natuurlijke energiebronnen als zon en wind zorgt voor pieken en dalen op het energienetwerk. Dit netwerk moet nu juist in balans zijn om goed te kun nen functioneren. In diverse regio's in Nederland leidt dit tot stilstand: nieuwe bedrijven en woonwijken staan on hold, bestaande bedrijven kunnen niet meer groeien en de netoplossing is er pas over vijf a zeven jaar. Meer zonnestroom ,,De bandbreedte in die regio's is weg", zegt Harthoorn. ,,Maar het is goed op te lossen, met batterijen. Om op de juiste momenten energie te kunnen opslaan en leveren. En een dirigent die zoekt naar balans in het netwerk." In de wijk Hooghkamer in Voorhout gebeurt dit. Van der Hulst Bouwbedrijf heeft hier zeventien duurzame 'Plus-op-de-Meter'- woningen gerealiseerd. De daken liggen helemaal vol met pv-panelen, waardoor ze over het hele jaar gezien meer zonne- stroom opwekken dan gebruiken. Door opwek en verbruik van de woningen te monitoren heeft EF-Concepts de wijk nauwkeurig in beeld. Met het surplus aan opgewekte pv-stroom handelt het op de energiemarkt. De snellader doet hierbij dienst als buffer en opslag. Hij kan elektriciteit terugleveren aan het net, om het zo te helpen versterken. ,,De buurtbatterij helpt zo de lokale energie- hub'; zegt Harthoorn. "De spin-off is: je kunt snelladen in je eigen straat. Hoe cool is dat?" Mercedes-Benz participeert in het project met twee elektrische deel auto's. Deze EQA's staan op een centrale plek in de wijk en hebben met de buurt- batterij dus hun eigen snellaadstation. Bewoners kunnen via een app gebruik maken van de deelauto's. De app laat zien of er een EQA beschikbaar is en de bewoners kunnen de auto hiermee direct reserveren. Met de app wordt de auto ook geopend en vergrendeld, waar door het gebruik van de deelauto's heel eenvoudig is. ,,We kunnen bewoners zelfs appen wanneer het een goed moment is om de auto aan de laadpaal te koppelen", aldus Yvonne van der Hulst, directeur van bouwbedrijf Van der Hulst. Het concept is te kopiëren voor elke nieuwbouwwijk in Nederland. Als werkgever moet je werk nemers een veilige, gezonde werkplek bieden, op kantoor én tijdens het thuiswerken. De risico-inventarisatie en -evaluatie (RI&E) helpt daar bij. Verplicht voor elke onder nemer met personeel, maar vooral een handig middel om arbeidsomstandigheden te verbeteren. Bij arbeidsrisico's denk je niet direct aan kantoorwerk, maar ook hierbij komen veiligheids- en gezondheidsrisico's kijken. Denk aan hoge werkdruk, lichamelijke belasting, agressie, klimaatklach ten of hinder van collega's. Soms zitten mensen die veel moeten bellen in één ruimte, wat stress geeft. En thuis weten werknemers soms onvoldoende wat ze moeten doen of missen ze input van colle ga's. Dat kan leiden tot verzuim, verminderde productiviteit en minder werkplezier. Je kunt het als werkgever nooit voor iedereen goed doen, maar wel de psycho sociale arbeidsbelasting beperken door in een risico-inventarisatie en -evaluatie (RI&E) vast te leggen hoe je ermee omgaat. Vragenlijst Ondernemers hoeven het wiel niet opnieuw uit te vinden: op rie.nl staan branche-specifieke RI&E-instrumenten, met vragen die zijn afgestemd op de veelvoor komende risico's in branches. Zo kun je als ondernemer met een klein bedrijf eenvoudig zelf een RI&E opstellen. Het is essentieel dat ondernemers de input van medewerkers meenemen. Daar door komen knelpunten in beeld die voor een werkgever misschien niet zichtbaar waren. Je kunt een afdeling zo'n vragenlijst laten invullen, maar ondernemers met weinig personeel doen het ook vaak samen. Of iedereen vult een eigen versie in. Ook via enquêtes of in teamoverleg kun je risico's inventariseren. Hoe is de werk druk? Kun je je werk-privébalans goed bewaken? En in coronatijd: lukt het vanuit huis om contact te houden met collega's? Stel tien medewerkers dezelfde vraag en je krijgt tien verschillende antwoor den. De risico-inventarisatie doet niets anders dan een overzicht geven van dingen die nog niet op orde zijn. Daarnaast vermeld je in de RI&E welke acties je onder neemt om het aan te pakken. Dit doe je in het plan van aanpak, dat onderdeel is van de RI&E. Een vertrouwenspersoon aanwijzen bijvoorbeeld. Zo'n plan van aan pak moet je up-to-date houden. Sommige bedrijven lopen jaarlijks weer tegen dezelfde knelpunten aan. Probeer dat te voorkomen. Het doel is niet een RI&E hebben omdat dat nou eenmaal verplicht is, maar dat je het overzicht hebt en daarmee aan de slag gaat. Het is echt een middel om je arbeids omstandigheden te verbeteren - samen met je personeel. Scan de QR-code voor meer informatie over het project Droomstart of om je direct aan te melden als deelnemer. Of bezoek de website deondernemer.nl/droomstart volg ons op nraoQfi) Speel jij met dat ene gouden business- idee, maar weet je niet precies hoe? Sta je iedere keer op het punt om naar de KVK te gaan, maar is de onzekerheid en onwetendheid toch te groot om de stap te zetten? Of is de basisinvestering te hoog om zelf direct te bekostigen? Dan is Droomstart hét moment voor jou! Droomstart is er om jou als ondernemer in spe net dat laatste zetje te geven om daadwerkelijk te gaan ondernemen. Daarbij werpt De Ondernemer, met zijn team van experts, zich op om jou te on dersteunen bij de start van je bedrijf. ,,We gaan ons netwerk inzetten en deel nemers een podium bieden", zegt Gerard van den Broek, jurylid en directeur van De Ondernemer. ,,De twee componenten kennis en aandacht gaan echt hand in hand bij het opbouwen van een succes vol bedrijf." Buurtbatterij als buffer voor opgewekte zonnestroom Wat kun je van Droomstart verwachten? Een ervaren ondernemersjury valideert jouw idee, waarna de geselecteerde deelnemers begeleiding en coaching krijgen van experts uit het bedrijfsleven. Als onderdeel van DPG Media steunt De Ondernemer hen bovendien met media- aandacht (ter waarde van 10.000 euro) voor het verkrijgen van het benodigde startkapitaal via sharefunding-platform Eyevestor.com. Bovendien krijgen deel nemers de hoofdrol in een professionele podcastserie over Droomstart, waarin zij op de voet worden gevolgd op hun pad richting zakelijk succes. Scan de QR-code om de video te bekijken over dit duurzame project. Tamara Onos is arbeidshygiënist bij Auxilium HSE, dat organisaties helpt bij dilemma's over arbeidsomstandig heden. Meer info over de RI&E: rie.nl Dit is een wekelijkse uitgave van De Ondernemer De artikelen worden geschreven door de redactie van De Ondernemer, deels in samenwerking met betalende partners. Meer praktische tips en inspirerende verhalen? Ga naar deondernemer.nl

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 19