Geen bron, maar drager Jack Dorsey per direct vertrokken bij Twitter 17 HEILIG IN DE TOEKOMST VAN HET 'ECHTE GROENE GAS' dat we in 2030 driekwart van onze stroom met zon en wind moeten hebben hebben opgewekt, en dat zal een hele kluif worden. Maar elektrici teit is nog geen 20 procent van de to tale energievraag. Dus moeten we nog meer doen? Meer zonneparken en windturbines? Er zijn veel protes ten, en het is duur.'' ,,De prijs van waterstof zal gekop peld zijn aan hoe goedkoop je elektri citeit kunt maken met zon en wind. In bijvoorbeeld Chili of Marokko is de instraling van de zon veel beter. We produceren er voor 1 cent per kWh stroom. Met onze zonnepane len hier kost het 8 cent. Offshore- wind kost ongeveer 5 cent. Met wind in de Sahara en in Spanje is het 2 cent. Nederland zal energie moeten blijven importeren." Omvormen Critici van waterstof- vooral uit de autobranche - hekelen altijd het ver lies aan energie bij de omzetting van elektriciteit in waterstof en vi ce-versa. Van Wijk zucht. ,,Je verliest ongeveer 20 procent energie als je elektriciteit omzet in waterstof, maar dat doet er helemaal niet toe. Dat effi- ciencyverhaal is een rare kronkel. Als je ziet dat een zonnepaneel in zuide lijke landen twee tot drie keer zoveel elektriciteit oplevert als hier, dan is 20 procent verwaarloosbaar. Het gaat puur om de kosten.'' Van Wijk pleit ervoor om gaswin ningsinstallaties op zee nu al om te vormen tot waterstofinstallaties. Dat kan met een techniek waarbij geen CO2 vrijkomt, maar vaste koolstof als 'afval'. „Daar moet de nieuwe rege ring op inzetten. Dan krijg je ook veel sneller waterstof in je systeem. En dat systeem moet tot in de huizen lopen. De aardgasleiding wordt de water stofleiding. Bij bestaande woningen is het in veel gevallen heel moeilijk om alleen met elektriciteit en een warmtepomp het huis te verwarmen. Voor de piekvraag in de winter heb je waterstof nodig. Het kan niet anders, want de capaciteit in het elektrici teitsnet is vele malen kleiner dan van het gasnet. Gemiddeld heeft een huis een elektriciteitsaansluiting van 3 ki loWatt, maar de gasaansluiting heeft wel een capaciteit van 30 kiloWatt. Dan kan per uur dus tien keer zoveel energie door de gasleiding dan door dat elektriciteitskabeltje." „In het regeerakkoord van het kabinet Rut- te-IV zou daarom Batterijen zijn goed voor opslag voor de korte duur, maar niet voor seizoensopslag moeten staan dat mensen die een an dere cv-ketel kopen, verplicht worden om een waterstofready ketel te kopen. In Engeland zijn al ketels op de markt die geschikt zijn voor waterstof, je zet een knop om en hij is klaar.'' De prijzen zullen dalen maar wor den vooralsnog geschat op zo'n vijf duizend euro. Waterstof kan over grote afstanden getransporteerd worden en het is een goed opslagmedium voor groene stroom. „Batterijen zijn goed voor opslag voor de korte duur, maar niet voor seizoensopslag. Dag in, dag uit pompen we nu aardgas op. Dat gaat 's zomers ondergronds in lege gasvel- den en zoutkoepels voor gebruik in de winter. Dat is enorm veel energie, bijna evenveel als het totale elektrici teitsverbruik in Nederland; 100 mil jard kiloWattuur. Zoveel kun je niet opslaan met batterijen, dat zou ook een factor honderd tot tweehonderd duurder zijn. Maar waterstof dat je heel het jaar dag en nacht maakt, kan wél goedkoop en langdurig onder gronds opgeslagen worden.'' Dorsey blijft nog wel lid van het bestuur totdat zijn termijn af loopt tijdens de aandeelhou dersvergadering van volgend voorjaar. De grondlegger van de dienst laat weten dat hij denkt dat Twit ter er klaar voor is om niet meer door een van de oprichters te worden geleid. De vertrekkend topman heeft zelf de hand gehad in het aanwijzen van Agrawal als zijn opvolger. Die heeft volgens een tweet van Dorsey 'een diepe kennis van het bedrijf' en 'be grijpt wat Twitter nodig heeft'. 'Parag zat achter elke belangrijke beslissing die heeft geholpen om dit bedrijf succesvol te maken.' C Beleggers op Wall Street reageerden positief op het bericht dat topman Jack Dorsey gaat vertrekken De 45-jarige Dorsey is een van de oprichters van Twitter en was van 2006 tot en met 2008 al eens topman. In 2015 werd hij op nieuw topman. In de tussentijd richtte Dorsey betalingsbedrijf Square op, waarvan hij ook top man was. Daarmee was Dorsey in de zeldzame positie de leiding te hebben over twee beursgeno teerde bedrijven. Agarwal werkt al meer dan tien jaar bij Twitter en begon als softwareontwikkelaar en werkte zich op binnen het bedrijf. Sinds 2017 was hij technologiedirec teur. Beleggers op Wall Street rea geerden positief op het bericht dat Dorsey zou vertrekken. Het aandeel schoot tot wel 10 procent omhoog en stond even na 17.00 uur Nederlandse tijd nog altijd 4,6 procent in de plus. GO DINSDAG 30 NOVEMBER 2021 die op waterstof kan' Waterstof is een gas dat op aarde niet van nature voor komt. Het moet worden ge maakt. Dat kan het milieuvriende lijkst door met groene stroom water in een elec- trolyzer te splitsen in water stof en zuurstof. In tanks of via leidingen kan het gas vervolgens naar de gebrui kers worden gebracht. Wa terstof is dus een energie drager, geen energiebron. Waterstof kan vervolgens worden verbrand met water damp als uitstoot of in een brandstofcel worden omge zet in elektriciteit waarbij ook puur water het afval is. Er komt geen grammetje CO2 aan te pas. "C5S^E< Impressie van een fabriek voor groene waterstof in het Terneuzense havengebied (onder) en een schets van een elektrolyzer. foto's volth2 en demcon. F Turbines op zee moeten - samen met waterstof - bij dragen aan de energievoor ziening van Nederland, volgens Ad van Wijk. FOTO GETTY IMAGES/CULTURA RF In bijvoorbeeld Chili of Ma rokko wordt stroom uit zon- ne-energie geproduceerd voor 1 cent per kWh stroom, in Nederland kost dat 8 cent per kWh. - Ad van Wijk, TU Delft Jack Dorsey vertrekt bij 'zijn' bedrijf. foto afp Twitter-topman Jack Dorsey vertrekt per direct als topman van Twitter. Dat heeft de be richtendienst bekendgemaakt na geruchten eerder gisteren. Technologiedirecteur Parag Agrawal volgt oprichter Dor- sey op. ANP San Francisco V0UH2

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 17