<D 16 i De samenleving moet zich voorbereiden op waterstof als de nieuwe energiedrager, zegt 'waterstofprofessor' Ad van Wijk. Over enkele jaren is het in grote hoeveelheden beschikbaar. ,,Denk daaraan als je een cv-ketel koopt." Kort Bodemonderzoek Shell Olie- en gasconcern Shell wordt in Zuid- Afrika bekritiseerd voor zijn plannen om bodemonderzoek te gaan doen naar moge lijke olievelden voor de kust van het land. Critici zeggen dat die exploratiewerkzaam heden schade kunnen toebrengen aan de natuur en het dierenleven. Het onderzoek moet gebeuren aan de oostkant van Zuid- Afrika. Volgens de activistische aandeelhou dersorganisatie Just Share zal het onderzoek grote impact hebben op de kwetsbare na tuur in het gebied en moet worden gestopt met nieuwe projecten voor fossiele energie vanwege klimaatverandering. Jeugd koopt cryptomunten Ruim een kwart van de Nederlandse jong volwassenen bezit cryptomunten zoals bit- coins. Dat melden het Nationaal Instituut voor Budgetvoorlichting (Nibud) en Rabo bank op basis van onderzoek onder ruim 1500 mensen tussen de 18 en 30 jaar oud. De beleggers zijn volgens het onderzoek vaker man dan vrouw en hebben daarnaast meestal ook spaargeld. Bijna een tiende van de jongvolwassenen belegt zonder spaargeld achter de hand te hebben. Ruim driekwart vindt dat je alleen geld moet investeren dat je kunt missen. De jongvolwassenen met meer financieel vermogen investeren vaker in traditionele vormen van beleggen. 15.000 nieuwe woningen Woningcorporaties hebben vorig jaar 15.199 nieuwe woningen gebouwd in Nederland. Dat is een stuk meer dan het jaar ervoor, zegt corporatiekoepel Aedes. De meeste van de woningen zijn sociale huurwoningen en gebouwd op plekken waar volgens Aedes veel mensen op zoek zijn naar een betaal baar huis. In 2013 bouwden woningcorpora ties nog bijna 30.000 woningen en in dat jaar werd ook de verhuurderheffing ingevoerd. Vervolgens is dat aantal bij lange na niet meer gehaald. Corporaties betalen de ver huurderheffing, een jaarlijkse belasting, over het bezit van de meest betaalbare huur woningen. ACHTERGROND WATERSTOFPROFESSOR AD VAN WIJK GELOOFT Unibail- Rodamco Just Eat Takeaway Philips Vrees blijft dat de problemen met slaapap- neu-apparaten veel geld kosten. De TU Delft begon vorig week weer een waterstof- proef. Een rijtje huizen krijgt verwarming en warm water van een ketel op waterstofgas. Tata Steel kondigde deze zomer aan dat na 2030 waterstof de enorme hoeveelheid energie moet leveren en bevestigde die plannen vo rige week andermaal. Als er tegen die tijd tenminste voldoende groene wa- terstofis, zegt het bedrijf erbij. ,,Er zal meer dan genoeg groene waterstof zijn'', zegt hoogleraar toe komstige energiesystemen - 'ze noe men me de waterstofprofessor' - Ad van Wijk van de TU Delft. ,,Nu nog niet. In het Klimaatakkoord staat dat in 2030 electrolyzers met 3 tot 4 giga- watt vermogen gekoppeld moeten zijn aan windturbines op zee om zo groene waterstof te leveren. Als je ziet welke plannen er zijn, komt er veel meer, tot wel 8 gigawatt. Het idee dat er niet genoeg is, komt voort uit het idee dat we het nu niet heb ben. Als je dat blijft geloven, dan ge- loofje ook niet dat we het Klimaatak koord gaan uitvoeren.'' Exemplarisch voor de waterstof transitie is Tata Steel. Niets vreet zo veel energie als het smelten van ijzer erts. Het staalbedrijf zal uiteindelijk 400.000 ton waterstof nodig hebben om evenveel staal te kunnen maken als nu, dat is evenveel elektriciteit als 4 miljoen huishoudens verbruiken. ,,Er zal in 2030 voldoende groene waterstof voorhanden zijn, als we uitgaan van die 3 tot 4 gigawatt uit het Klimaatakkoord, gemaakt in een ■PB fax 1au. electrolyzer in de Eemshaven. Dan heb je het over 300.000 tot 400.000 ton groene waterstof in 2030. Meer dan voldoende om heel Tata Steel van waterstof te voorzien.'' Gigantisch Het voorbeeld van Tata Steel laat zien hoe gigantisch veel groene energie er moet komen om kolen, gas en olie te vervangen. ,,Dat zijn hoeveelheden die je niet opwekt met zonnepanelen op daken en turbines op land. Daar heb je offshorewind én import van waterstof voor nodig. Nederland is te klein om zelfvoorzienend te zijn. Het is een idee-fixe van een aantal par tijen dat het lukt met zonnepanelen en windturbines die allemaal in Ne derland zijn geplaatst. Even een ver gelijking. De Saharawoestijn is twee keer zo groot als alle EU-landen en het Verenigd Koninkrijk samen. Daar waait het heel hard en de zon schijnt er meer. Er woont een persoon per vierkante kilometer, in de EU 117 per sonen. In het klimaatakkoord staat DINSDAG 30 NOVEMBER 2021 GO KRITIEK OP PLANNEN ONDERZOEK NIBUD EN RABOBANK CORPORATIES BOUWEN DOOR Het olieconcern zoekt naar nieuwe olievel den. Angst dat omikron zorgt voor winkelslui tingen lijkt weer voorbij. -2,11% Koopadviezen vorige week lei den niet tot ho gere koers. o ft 'Koop een ketel Ton Voermans Delft .4- Een oude CV-ketel en een waterstofketel in een opleidingshuis voor monteurs. foto anp Tata Steel zal 400.000 ton waterstof nodig heb ben om evenveel staal te kunnen maken als nu, het elektriciteitsverbruik van 4 miljoen huishoudens.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 16