Britten zonder stroom door storm Arwen 15 c Ghislaine Maxwell voor de rechter voor ronselen meisjes Jeffrey Epstein kan niet meer voor de rechter verschijnen, maar de vrouw die hem volgens justitie hielp met het ronselen van meisjes voor misbruik moest zich gisteren voor het eerst verantwoorden. Ghislaine Maxwell (59) speelde vol gens justitie in de VS een belangrijke rol in jarenlang misbruik van min derjarige meisjes door wijlen Jeffrey Epstein, schatrijk zakenman en vriend van de rijken en machtigen der aarde. Gisteren begon het proces tegen haar met verklaringen van aankla gers en haar advocaten. Maxwell, die onschuldig claimt te zijn, droeg een wit mondkapje toen ze in de recht bank verscheen. De zaak draait om vier destijds minderjarige meisjes die in de jaren 90 door Maxwell bij Epstein afgeleverd zouden zijn. De jongste was 14 jaar. Ook zou ze daar over gelogen hebben onder ede. Ze kan tot tachtig jaar cel krijgen. Maxwell is de dochter van een frauderende Britse mediamagnaat. In New York gold ze als bekende per- soonlijkheid met veel vrienden en connecties. Ze had een tijdje een re latie met Epstein en hield later als vertrouweling onder meer zijn agenda bij. Val Tegenover zijn slachtoffers zou ze zich hebben opgeworpen als be trouwbare vriendin die mee uit win kelen en naar de bioscoop ging. Ze lokte zo meisjes naar een 'val' die ze volgens justitie met Epstein had op gezet. Uiteindelijk zou ze aanwezig zijn geweest toen Epstein seksuele handelingen verrichtte. Maxwell ontkent dat met klem. ,,Ik heb geen misdaden gepleegd", zei ze eerder in de rechtbank. Epstein hing 45 jaar cel boven het hoofd, maar hij werd in 2019 dood ge vonden in zijn cel. Hij overleed door zelfdoding, concludeerde de lijk schouwer. Het gevangenispersoneel C Een van de meest besproken bewijsstukken in het proces vormt een adresboek met honderden namen had hem vanwege suïciderisico goed in de gaten moeten houden, maar liet dat na. Een van de grote vragen is wat Maxwell in de rechtszaal te zeggen heeft. Ze zou veel mysteries rond Ep steins misbruik kunnen ophelderen. Hoe kon hij zo lang zijn gang gaan? Welke invloedrijke vrienden speel den een rol? Hoe werd hij eigenlijk zo rijk? Had Epstein inderdaad een col lectie beelden van beveiligingscame ra's om vooraanstaande kennissen af te persen, zoals slachtoffers hebben verklaard? Een van de meest besproken be wijsstukken in het proces vormt een adresboek met honderden namen. Daarin staan ook contactgegevens van machtige bekenden van Epstein, onder wie prins Andrew, Donald Trump, Bill Clinton en de schatrijke oprichter van lingeriemerk Victo ria's Secret, Leslie Wexner. Virginia Giuffre De vrouw die claimt dat Epstein haar dwong seks te hebben met de Britse prins Andrew, Virginia Giuffre, is geen deel van dit proces. Zij heeft Maxwell aangemerkt als de 'madam' die voor Epstein meisjes ronselde. Maar de getuigenis van Giuffre vormt voor justitie een risico, omdat details in het verhaal dat ze openbaar maakte eerder niet klopten. Haar verdedigingsteam vindt dat justitie Maxwell onterecht als plaats vervanger van Epstein gebruikt, nu hij zelf niet meer terecht kan staan. Haar broer en zussen stuurden een klacht naar de VN. 'Het is alsofGhis- laine Maxwell de consequenties on dergaat van het falen van de Ameri kaanse autoriteiten om Jeffrey Ep stein in leven te houden en te laten verschijnen in het proces.' GO DINSDAG 30 NOVEMBER 2021 ABERDEEN FOTO AP In North Yorkshire in het noorden van Enge land wordt geprobeerd een auto weer op de weg te krijgen nadat de zware storm Arwen is langsgeraasd. Duizen den Britten zitten door het noodweer al dagen zonder stroom. Vooral het noordoosten van Schotland is zwaar ge troffen. Daar ligt het openbaar leven deels plat. De storm trok vrij dag over het Verenigd Koninkrijk. In het noor delijke Aberdeenshire blijven alle scholen van daag dicht, net als giste ren. Het noodweer heeft volgens Britse media het leven gekost aan ze ker drie mensen. Vriendin van Epstein kan tot tachtig jaar cel krijgen Karlijn van Houwelingen Washington Jeffrey Epstein en Ghis laine Maxwell in 2005. Epstein overleed in 2019 in de cel, zijn rechterhand Maxwell staat nu terecht. FOTO GETTY IMAGES

Provinciale Zeeuwse Courant | 2021 | | pagina 15